Trzy dyski dwa systemy jeden przenoszony na nowy trzeci dysk

Po skopiowaniu partycji (dysk usb) z jednego na drugi dysk (gpt) jest to manjaro aktualizowałem gruba i nie wykryło systemu na usb (grub jest na usb bo na gpt jeszcze nie zainstalowałem ale po co jak martwy ekran logowania) . Po wczorajszej aktualizacji manjaro zamarł ekran logowanie tak jakby nie działała klawiatura i mysz .Teraz zostało ubuntu na jednym z dysków które mogę uruchomić reinstalacja gruba na dysku usb nie wykrywa tam systemu nie mogę też odpalić super grub disk tylko uparcie startuje martwy ekran logowania czyli system przenoszony na nowy dysk. Jak ożywić te dwie instalacje ?

Napisz to po polsku, bo z tego bełkotu niczego nie da się zrozumieć.

1 polubienie

Po prostu mam trzy dyski dwa w pace jeden usb 3.0.
Pierwszy ubuntu działa.
Drugi nowy gdzie skopiowałem partycje z trzeciego który jest na usb.
Gruby mają być na każdym z dysków ,finalnie zostaną dwa odpadnie ten usb.
Mogłem uruchomić manjaro przeniesione na nowy dysk ,bootloader był na dysku usb ale nie wykrywał tam zainstalowanego systemu dlaczego ? Po wczorajszej aktualizacji manjaro nie mogę wpisać hasła w ekranie logowania brak klawiatury.Jak zainstalować gruba na gpt ? czy przejść na mbr?

Znalazłem na forum że przy GPT wystarczy przed grub-install dać --force i poszło z ostrzeżeniami , o dziwo ekran logowania ożył .