Trzy zmiany techniczne na forum

W weekend przeprowadziliśmy trzy interesujące zmiany techniczne:

  1. wymieniliśmy wersję PHP obsługującą forum na Zend Server, który ma szereg ciekawych mechanizmów optymalizujących, co powinno znacznie skrócić czas ładowania się stron

  2. przenieśliśmy adserwer (serwer obsługujący reklamy) z dedykowanego serwera na klaster wielu serwerów, co powinno rozładować obciążenie i przyspieszyć wczytywanie się reklam

  3. zmieniliśmy mechanizm wyświetlania reklamy na forum na taki, który nie powinien blokować wczytania całej strony dopóki nie wczyta się banner, teraz banner powinien doczytywać się w tle po wyświetleniu strony, co powinno poprawić komfort korzystania z forum

Niestety, w związku z powyższymi zmianami wczoraj wieczorem można było zaobserwować kilka krótkich przerw technicznych, ale teraz powinno być znacznie lepiej :slight_smile: Dajcie znać, czy coś z tego jest zauważalne, natomiast w razie problemów technicznych prosiłbym od razu pisać na admin@xenium.pl :slight_smile:

Pozdrawiam,

Jeżeli to miało pomóc na “zieloną stronę z błędem 500” to różnicy nie ma - w ciągu 2 godzin 3 razy ją oglądałem (od około 12:00 do teraz)

Ja błąd 500 ma praktycznie nonstop.

Ja błędu nie mam wcale (i nie miałem), ale faktycznie czasami lubi się “ciąć” i te zmiany nie pomogły wiele.

Dzisiaj wchodząc z Vortalu na forum czekałem ok 2 minuty na załadowanie forum i się nie doczekałem.

Po prostu zero reakcji jakby zawiecha i żadnego komunikatu, dopiero po odświeżeniu forum się wczytało od razu :slight_smile:

System Vista, przeglądarka Firefox 3.5.3

Ale reklamy Google wyglądają teraz bardzo ładnie, jak na reklamy :slight_smile:

Przecież nawet na planszy błędu 500 jest napisane, czym jest on spowodowany. Update’ami vortalu.

Potwierdzam okresowe pojawianie się “błędu 500”, ale to już wiadomo. Dodatkowo zauważyłem parokrotnie dzisiaj, że podczas dodawania odpowiedzi w danym wątku serwer długo “myśli”

To co napisałeś to jest jedna z domniemanych przyczyn, są też podane inne prawdopodobne (powtarzam prawdopodobne ) przyczyny - sam zobacz:

125295868925.jpg

Zauważ, że ta przyczyna jest wymieniona jako pierwsza. Oczywiście nie można wykluczyć innych opcji, ale ta jest najbardziej prawdopodobna (potwierdzał to bodajże tomcik).

Kpc21 , Zawsze wszystko bierzesz na serio? Dawno już czytałem tą wypowiedź w tamtym wątku, ale ze względu na te dwa elementy: " :slight_smile: i :slight_smile: " w niej zawarte, wcale nie brałem jej na serio.

PS. tomick nic nie potwierdzał w tamtym wątku, on sobie tam jaja robi :wink:

Oj nie :slight_smile: Wypraszam sobie. Ja sobie jaj nie robię. Na serio dobreprogramy.pl się kompilują. I faktycznie jak wrzucamy jakiegoś nowego builda mogą przejściowo wystąpić błędy 500 :slight_smile: Tutaj jednak dyskusja toczy się o nowych wersjach PHP, które generalnie powinny poprawić ładowanie się strony forum oraz serwera reklam. Dzięki czemu powinno się odczuć zmiany w szybkości ładowania.

Ale forum przecież już się nie kompiluje. PHP to język interpretowany a nie kompilowany :slight_smile:

Ale ty cytowałeś fragment mojej wypowiedzi nt. aplikacji vortalu.

tomick , Tamten wątek dotyczył forum (widać to też w cytacie zamieszczonym przez Kpc21 ) a zwrot “Dobreprogramy się kompilują” odbieram (i pewnie nie tylko ja) jako określenie całości DP (Votral + Forum) bo zamieszczone jest w wątku dotyczącym forum.

Niezależnie od tego - dziś już jest lepiej, zielonych plansz nie widzę, lekko forum “muli” ale jest to do przyjęcia, zobaczymy co będzie w godzinach późniejszych, jak userzy wrócą ze szkoły i pracy :wink:

PS. w wątku zgloszenia-bledow-nowym-forum-t208359-645.html#p2306841 opisałem sytuacje, która pojawia się czasami przy wysyłaniu posta na forum - przy pisaniu tego też się przydarzyła.

Ech… ale tam Kpc21 zgłosił błąd dot. vortalu i ja odpisałem, że błędy takie należy zgłaszać w osobnym wątku :stuck_out_tongue_winking_eye:

Zrezygnowalismy wlasnie z Zend Servera i wprowadziliśmy dalszą porcję zmian technicznych - odczucia w spadku prędkości działania być nie powinno, natomiast powinna się poprawić stabilność i powinny zniknąć problemy z tymi błędami typu 500.

długo to się Zend nie ostał…