Trzy zmiany techniczne na forum


(tomekb) #1

W weekend przeprowadziliśmy trzy interesujące zmiany techniczne:

  1. wymieniliśmy wersję PHP obsługującą forum na Zend Server, który ma szereg ciekawych mechanizmów optymalizujących, co powinno znacznie skrócić czas ładowania się stron

  2. przenieśliśmy adserwer (serwer obsługujący reklamy) z dedykowanego serwera na klaster wielu serwerów, co powinno rozładować obciążenie i przyspieszyć wczytywanie się reklam

  3. zmieniliśmy mechanizm wyświetlania reklamy na forum na taki, który nie powinien blokować wczytania całej strony dopóki nie wczyta się banner, teraz banner powinien doczytywać się w tle po wyświetleniu strony, co powinno poprawić komfort korzystania z forum

Niestety, w związku z powyższymi zmianami wczoraj wieczorem można było zaobserwować kilka krótkich przerw technicznych, ale teraz powinno być znacznie lepiej :slight_smile: Dajcie znać, czy coś z tego jest zauważalne, natomiast w razie problemów technicznych prosiłbym od razu pisać na admin@xenium.pl :slight_smile:

Pozdrawiam,


(Cedar) #2

Jeżeli to miało pomóc na "zieloną stronę z błędem 500" to różnicy nie ma - w ciągu 2 godzin 3 razy ją oglądałem (od około 12:00 do teraz)


(mati75) #3

Ja błąd 500 ma praktycznie nonstop.


(Blotny) #4

Ja błędu nie mam wcale (i nie miałem), ale faktycznie czasami lubi się "ciąć" i te zmiany nie pomogły wiele.


(Vanshei) #5

Dzisiaj wchodząc z Vortalu na forum czekałem ok 2 minuty na załadowanie forum i się nie doczekałem.

Po prostu zero reakcji jakby zawiecha i żadnego komunikatu, dopiero po odświeżeniu forum się wczytało od razu :slight_smile:

System Vista, przeglądarka Firefox 3.5.3


(Tomasz185) #6

Ale reklamy Google wyglądają teraz bardzo ładnie, jak na reklamy :slight_smile:


(Kpc21) #7

Przecież nawet na planszy błędu 500 jest napisane, czym jest on spowodowany. Update'ami vortalu.


(MarS) #8

Potwierdzam okresowe pojawianie się "błędu 500", ale to już wiadomo. Dodatkowo zauważyłem parokrotnie dzisiaj, że podczas dodawania odpowiedzi w danym wątku serwer długo "myśli"


(Cedar) #9

To co napisałeś to jest jedna z domniemanych przyczyn, są też podane inne prawdopodobne (powtarzam prawdopodobne ) przyczyny - sam zobacz:

125295868925.jpg


(Kpc21) #10

Zauważ, że ta przyczyna jest wymieniona jako pierwsza. Oczywiście nie można wykluczyć innych opcji, ale ta jest najbardziej prawdopodobna (potwierdzał to bodajże tomcik).


(Cedar) #11

Kpc21 , Zawsze wszystko bierzesz na serio? Dawno już czytałem tą wypowiedź w tamtym wątku, ale ze względu na te dwa elementy: " :slight_smile: i :slight_smile: " w niej zawarte, wcale nie brałem jej na serio.

PS. tomick nic nie potwierdzał w tamtym wątku, on sobie tam jaja robi :wink:


(system) #12

Oj nie :slight_smile: Wypraszam sobie. Ja sobie jaj nie robię. Na serio dobreprogramy.pl się kompilują. I faktycznie jak wrzucamy jakiegoś nowego builda mogą przejściowo wystąpić błędy 500 :slight_smile: Tutaj jednak dyskusja toczy się o nowych wersjach PHP, które generalnie powinny poprawić ładowanie się strony forum oraz serwera reklam. Dzięki czemu powinno się odczuć zmiany w szybkości ładowania.


(Kpc21) #13

Ale forum przecież już się nie kompiluje. PHP to język interpretowany a nie kompilowany :slight_smile:


(system) #14

Ale ty cytowałeś fragment mojej wypowiedzi nt. aplikacji vortalu.


(Cedar) #15

tomick , Tamten wątek dotyczył forum (widać to też w cytacie zamieszczonym przez Kpc21 ) a zwrot "Dobreprogramy się kompilują" odbieram (i pewnie nie tylko ja) jako określenie całości DP (Votral + Forum) bo zamieszczone jest w wątku dotyczącym forum.

Niezależnie od tego - dziś już jest lepiej, zielonych plansz nie widzę, lekko forum "muli" ale jest to do przyjęcia, zobaczymy co będzie w godzinach późniejszych, jak userzy wrócą ze szkoły i pracy :wink:

PS. w wątku zgloszenia-bledow-nowym-forum-t208359-645.html#p2306841 opisałem sytuacje, która pojawia się czasami przy wysyłaniu posta na forum - przy pisaniu tego też się przydarzyła.


(system) #16

Ech... ale tam Kpc21 zgłosił błąd dot. vortalu i ja odpisałem, że błędy takie należy zgłaszać w osobnym wątku :stuck_out_tongue_winking_eye:


(tomekb) #17

Zrezygnowalismy wlasnie z Zend Servera i wprowadziliśmy dalszą porcję zmian technicznych - odczucia w spadku prędkości działania być nie powinno, natomiast powinna się poprawić stabilność i powinny zniknąć problemy z tymi błędami typu 500.


(Airborn) #18

długo to się Zend nie ostał...