TS A300 1EG - przegrzanie i spadek wydajności

Witajcie!

Posiadam prawie 8-letniego laptopa Toshiba Satellite A300 1EG, Windows Vista HP 32-bit. Staram się o niego dbać, nie instaluję zbędnego oprogramowania, komputer jest włączony maksymalnie kilka godzin i to nie codziennie, korzystam z zasilacza sieciowego.

Od kilku miesięcy zaczęły się pojawiać różnego typu problemy. Wydajność znacznie spadła, zwłaszcza jeśli chodzi o gry. Niekiedy mam wrażenie, że z każdym uruchomieniem mam coraz mniej FPSów. Ważne jest też, że wydajność jest większa, gdy odpalam aplikację zaraz po włączeniu kompa, później jest coraz gorzej - komputer potrafi się nawet samoczynnie wyłączyć (poprzedza to charakterystyczne “piknięcie”).

Korzystanie z przeglądarki internetowej - Firefox (regularne aktualizacje) - również zaczyna stwarzać kłopoty. Coraz częściej podczas oglądania filmów na YT (zwłaszcza, gdy otworzę 2-3 karty dla buforowania i ustawię jakość HD) pojawia się komunikat typu “Skrypt na tej stronie jest zajęty lub przestał odpowiadać…” - wtedy go przerywam i ładuję stronę na nowo - pomaga. Wchodząc na strony niektórych serwisów (najlepszy przykład: Twitter, kiedyś też blogspot, ale ostatnio jest lepiej) komputer całkowicie się zawiesza, nie reaguje na żadne klawisze, należy wtedy odczekać około 30 sekund i wszystko wraca do normy - powtórzę: nie chodzi tu o problem jedynie z Firefoxem, całość się zawiesza.

Ponadto laptop ostatnio szybko się nagrzewa, zwłaszcza mniej więcej w środkowej części (patrząc na obudowę od dołu), coraz częściej samoczynnie się wyłącza, zwłaszcza podczas intensywnej pracy (instalacja oprogramowania, ładowanie dłuższego filmu na YT w jakości HD, gra). Czytałem trochę na temat czyszczenia układu chłodzenia, wymiany pasty i termopadów. Zastanawiam się jednak, czy temperatura może być tutaj jedyną przyczyną takiego zachowania sprzętu - może po prostu hardware już nie daje rady.

Pobrałem aplikację diagnostyczną SIV, można wygenerować obszerny dokument opisujący stan sprzętu. Ja jednak nie znam się na tym na tyle, by samemu ocenić wydajność i poprawność pracy poszczególnych podzespołów. Jeśli ktoś z Forumowiczów chciałby rzucić okiem na ten dokument, proszę napisać.

Proszę o sugestię, co może powodować ww. problemy i co w tej sytuacji mogę zrobić. Kupno nowego komputera na obecną chwilę nie wchodzi w grę.

Pozdrawiam! :slight_smile:

Jeśli notebook grzeje się i już się wyłącza - to najwyższy czas go przeczyścić.