"Tuning" głośników

Hej, hello,

Wpadłem na pomysł małej podmiany głośników, które są w konfiguracji 2.1 (PC) i 2.0 (mini wieża). Jednak pojawił się problem natury technicznej. Końcówki pecetowych to typowe jacki 3,5", a wieżowe to luźne druciaki, które są stykowe.

Zaraz ktoś napisze: “Podłącz wieżę do kompa”. To bezsens, ponieważ straciłbym zajesuper bas, a hi-fi nie należy do najnowszych, więc nie uzupełniłby tego braku.

Na pewno istnieje jakaś przejściówka, albo sposób, tylko chodzi mi o słowo kluczowe; czego mam szukać.

Pomożecie? :slight_smile:

Bierzesz pod uwagę, że ten Twój “tjuning” prawdopodobnie “spali na panewce”?

Zastanów się - gdzie znajduje się wzmacniacz w przypadku głośników komputerowych a gdzie w przypadku głośników od wieży?

Eee jeżeli chcesz podłączyć głośniki 2.1 do wieży do po prostu wepnij jack 3.5 do złącza słuchawkowego w wieży :slight_smile: . Jakiekolwiek podłączenie tam gdzie teraz są głośniki poskutkuje spaleniem wzmacniacza w głośnikach 2.1 bo będziesz miał już sygnał który jest wzmocniony przez wzmacniacz wieży.

Przez podmianę głośników chciałem uzyskać lepszy dźwięk, więc pośrednik w postaci wieży jest zbędny.

Bardziej mnie ciekawi czemu poszłoby to z dymem.

W pecetowych moc idzie przez subwoofer, który rozdziela ją na trzy - dla basika (najwięcej), pierwszego oraz drugiego głośnika.

Podobnie jest w wieży, tyle że tutaj rolę subwoofera odgrywa cała jednostka, która musi jeszcze obsłużyć napęd, wyświetlacz itp.

Tak na mój rozum - jeśli subwoofer dostarczyłby za mało W, to głośniki by nie zabrzmiały. Wątpię, żeby dał za dużo. Zatem gdzie ryzyko dymku? Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Później sprawdzę technikalia jednego i drugiego.

Jeśli podłączysz te 2.1 głośniki tam gdzie są teraz te od wieży to spalisz przynajmniej wyjście w subwooferze, bo dostanie za duże napięcie na wyjściu. Musisz zrobić tak jak napisałem wyżej, inaczej się nie da.

Co to jest moc i jak idzie przez subwofer :?

Jak masz takie pojęcie o elektronice jak słownictwo techniczne to najlepiej się tego nie tykaj, bo narobisz więcej szkody jak pożytku …

Skrót myślowy. W subku masz wzmacniacz, który rozdzieli moc (liczona jest w watach, ale więcej o niej znajdziesz w encyklopedii).

Nie jestem ekspertem z elektroniki, fakt, stąd też moje zapytanie. Sorki, że ośmieliłem się poszerzyć wiedzę z tego zakresu.

A wracając do tematu.

PC’towe satelity - 16W

Z wieży - 50W

Raczej zastaw tego nie uciągnie, ale jestem ciekaw, czy miałoby to jakieś skutki uboczne. Dymek? Ognisko? A może nic? Co obstawiacie?

W głośnikach komputerowych przy konfiguracji 2.1 w obudowie subwoofera znajduje się wzmacniacz operacyjny, którego sygnał wyjściowy przechodzi przez filtr dolnoprzepustowy (stąd idzie do głośnika niskotonowego) i górnoprzepustowy (do głośników wysokotonowych). Tyle kwestia natury technicznej. Co do samego pomysłu podłączenia, to wieża podaje sygnał na dwie kolumny. Więc musiałbyś uciąć kable od głośników wysokotonowych ze swojego zestawu i wpiąć je pod wieżę. I tak - takie rozwiązanie by działało. Jednakże musiałbyś pracować max może na 1/4 głośności wieży. Pozostaje jeszcze kwestia, jaka moc gdzie jest podana…

EDIT

Umknęła mi bardzo ważna kwestia - impedancja. Jeśli impedancja głośników będzie mniejsza od impedancji wzmacniacza wieży, to może on się spalić.