Tuning komputera

Dlaczego?
Za 20 zł proponuję mu wyraźnie lepszy od tego co teraz ma.

Jakiś czas to podziała, a w międzyczasie autor może dozbierać jeszcze parę stówek, żeby złożyć w przyszłości zupełnie nowy zestaw np. na ryzenie.

Chodzi mi o kupowanie i5 2400, który nie obsługuje RAM szybszego niż 1333MHz, ten który ma 1866 zrobi pewną różnicę, ale to przy i5 3470. A kupowanie zestawu z i5 2400 żeby go sprzedać i kupić i5 3470 to w ogóle dla mnie abstrakcja.

Czytałeś ten post?

A co ja napisałem.

W końcu ciekawych kilka odpowiedzi mam . Poszukałem trochę w internecie, i5-3470 używany można kupić w granicach 150-300 zł . Ciekawy mnie jedna rzecz , po dużo procesorow ma na końcu modelu s , czyli i5-3470s - czy to jest jakas różnica między normalna wersją? Bo również zauważyłem że wszystkie procesory są serio COSTA RICA, rozumiem że tylko w takiej wersji one wychodzily?

S jest to słabsza wersja działająca na niższych W. Szukaj zwykłego 3470, ostatnio po 120zł widziałem.

Wiesz co… jak już tak zaczynasz kombinować, to może zróbmy tak:

  • 200 zł Ryzen 1200/ gdzieś na poziomie i5-2400, czyli tragicznie nie jest, dodatkowo możliwość rozbudowy

  • Płyta najtańsza na A320 dostaniesz za niecałe 200

  • 1x 8 GB RAM też 200 zł

  • Sprzedajesz płytę, procek RAM i za to co dostaniesz, oby ze 120 zł, to kupujesz 240 GB SSD

Powinieneś mieć całkiem niezły set z możliwościami na przyszłość np. podmiany procka na 1400/1600, dodania drugiej kości ram i na deser dać kartę typu rx 570 .

Tylko po co:

  • gwarancja
  • możliwość taniej rozbudowy (i7 kosztują…;-))

Ale po co? Procesor nie padnie, płyta główna nie będzie podkręcania to też na 99% nie, RAM zostanie bez zmian. Do zmiany będzie i tak szybciej grafika niż rozbudowa procesora. Jak tego poużywa 3-4 lata to Ryzen będą za grosze do wyrwania. A to wszystko dużo taniej.

Preferowałbym jednak iść w kierunku Intela. Co prawda przy przyszłej rozbudowie nowy procesor pokroju i7-… będzie droższy niż Ryzen, ale i tak jestem pewny że wole Intela. Znalazłem taką ofertę, która troche wykracza poza budżet jeśli chodzi o samego proca, ale jeśli by się opłacało to bym byl w stanie wziąć : https://allegro.pl/oferta/intel-core-i5-3570k-3-4-3-8ghz-6mb-lga1155-pasta-8095513361?fromVariant=7640849302

Czy ten model będzie znacznie szybszy od i5-3470? Opłaca się dopłacać tyle do niego? Bo jeśli nie to znalazłem wyżej omawiany procesor i5-3470 za 200zł .

Jakie mobo pasowałoby do tego proca? Przeglądałem wiele forum i wiele płyt znalazłem , ale większość to płyty 400/500 + zł, a tyle nie jestem w stanie wydać teraz. Zależałoby mi na płycie w której w przyszłości będe mógł zainstalować jakieś mocniejsze i5 lub przejść na i7. Jakieś dokładne propozycje?

Będzie znacznie szybszy jeśli będziesz go podkręcać. Jeśli nie to różnica jest bardzo mała.
i5-3470 za 200 zł? Gdzie ty szukasz? Ja widzę za 100 zł.

I tu jest mały problem, ponieważ wg. mnie to jest zestaw na teraz a nie na przyszłość, dlatego proponuję wszystko po niskich cenach. Nie ma większego sensu inwestować w drogą płytę, bo możliwości upgradu i tak będą niewielkie. Mocniejszy procesor to praktycznie będzie tylko i7-3770, ale on jest stosunkowo niewiele szybszy od tej i5, o jakieś 25% może, za to kosztuje 3-4 razy więcej. Podobny do i7-3770 jest jeszcze tańszy Xeon 1230 za około 270 zł.

Konkretnie chodziło mi o Xeon E3 1230 V2.

Okej, czyli jeśli i tak taki zestaw nie będzie przyszłościowy, to i tak moje pytanie brzmi, jakie mobo w małych pieniądzach?

No właśnie tamta się już sprzedała. Ogólnie płyty z 4 gniazdami na ram są droższe od tych na 2.
Tu jeszcze jest taki zestaw, trochę lepszy procesor, chłodzenie w zestawie, no i co ważne (przynajmniej dla mnie) ta płyta ma usb3:

Albo dokładasz swoją kość ram i masz 12 GB:

Do tego
https://m.pl.aliexpress.com/wholesale/e3-1230-v2.html?categoryId=708042&channel=direct&searchType=mainSearch

Lub

Xeon jest jak i7. No i gdzieś RAM do 8GB.