Tuning komputera

Witam forumowiczów,

Chciałbym zrobić modernizację komputera , nie będę się rozpisywać nad tym nie wiadomo jak, a więc… Aktualnie komputer złożony jest z takich podzespółow :

  • Procesor AMD Phenom ii 925 X4 2.8 GHz
  • Karta graficzna Radeon R9 270X 2 GB DDR5 256- bit
  • Płyta główna , teraz nie pamiętam dokładnie modelu ale wiem że jest to jakieś GA-… Ale ogólnie jest dość stara, obsługuje jedynie procesory AMD Phenom 2-4-6 rdzeniowe
  • Zasilacz OCZ 500W
  • Chłodzenie Spartan 3 PRO
  • Ram 6GB DDR3 (3x2 GB) bodajże firmy goodram taktowane naprawdę nisko bo nie całe 1000 , chyba 933 albo coś koło tego
  • Dysk HDD bodajże jakiś bardzo stary WD 160GB (mam możliwość kupna dysku HDD 1TB również od WD, ale o wiele nowszego za nie całe 100zl)
  • Obudowa Asus , nie znam modelu ale bardzo mała i słabo wentylowana ubudowa

Z rzeczy które chciałbym wymienić jako pierwsze to napewno płyta główna i procesor , po drodze przydałoby się wstawić nowa obudowę, no i gdzieś na końcu RAM , dysk będę mieć tak jak pisałem wyżej prawdopodobnie 1TB.

Kwota jakiej nie chciałbym przekroczyć to ok. 500-600 zł, wiem że to mało, ale na więcej nie mogę sobie teraz pozwolić.
W grę wchodzą części nowe jak i używane

Nie obraź się, ale odpuść :wink: W tym budżecie złożysz praktycznie to samo co obecnie masz. Czyli jakiegoś Intela I7, ale 2X00 z 8 GB Ram na płycie, która tez już wiekowa :wink:

Mógłbyś teoretycznie dokupić Phenoma X6 i dorzucić dysk SSD do obecnego (plik wymiany trochę poprawi sytuację z brakiem RAM względem archaicznego dysku). Co do dysku obstawiam, ze jest w kiepskiej kondycji już :wink:

Ogólnie jednak najlepiej wejść od razu w Ryzeny i by dwa razy nie płacić Ryzen 1400-1600 za nieco ponad 400, płyta najtańsza za 200, Ram 8 GB (zależy od płyty i ceny czy 2x4, czy 1x8) za 200. Obudowę, dysk i zasilacz na starcie możesz zatrzymać i wymienić z czasem.

Ale z tego co widzę wzieles pod uwagę tylko ceny za nowe komponenty. I dlaczego od razu przechodzić na Ryzen? Jesteś pewny że za kwotę 600 zł nie można kupić używanej mobo i procesora tak aby wydajność w znaczący sposób podskoczyła względem obecnego zestawu? A co z procesorem który ma tak dobre opinie czyli Intel Pentium G4560? W połączeniu z tą kartą graficzną nie będzie wykazywał o wiele większej wydajności niż obecny zestaw?

Chyba coś mylisz, nie wiem czy 933 DDR3 w ogóle były… Pewnie to są dosyć szybkie 1866 MHz.

nie, nigdy ni wykazywały więcej niż 1000

Zależy gdzie patrzysz. Jeśli w CPU-Z to zawsze mnożysz wartość x2.

Zależy od gry, ale raczej różnica nie będzie duża.
Przede wszystkim Twoja karta to taki rx 560 czy 1050, te karty z Phenomem dają radę. 4560, trochę się zdezaktualizował, obecnie już 5xxx są na rynku. Nie są one i tak godne uwagi. W środku masz 2 rdzenie fizyczne, 4 wątki, czyli de facto komputer biurowy. Obecnie nie powinieneś kupić niczego poniżej 6 fizycznych lub 4 fizycznych/8 logicznych. W przeciwnym wypadku za kilka(naście) miesięcy stwierdzisz, że większość nowych gier jest prawie nie grywalna.

Nie stawiałbym zestawu na Intelu, jest po ludzku drożej od AMD a Ryzen 1400 czy 1600 za 400 zł zjada te Pentiumy ze 2xz różnica w cenie ze 100zł.

Jeżeli nie masz środków, to kupiłbym najtańszy dysk SSD 240 GB (przełożysz do nowego kiedyś) i … używane chłodzenie (nawet boxowe!) za 10 zł? do Phenoma x6, one miały chyba 125 TDP, ty masz mniej czyli powinieneś dać radę podkręcić no do powiedzmy 3.000 z 2.800. To powinno zlikwidować bottleneck dla karty z procka, o ile on wystepuje :wink: Tylko w sprawie podkręcania, czy się da, jak i na ile, to Ci nie pomogę - raczej nie robię tego :wink:

Jeśli cena nie skoczy jakoś do góry to można brać.

Do tego jakiś dysk SSD 240 GB za około 150 zł.

I ewentualnie znaleźć kość RAM 2 GB jeśli masz wolny slot o tych samych parametrach co masz. Tylko sprawdź tą częstotliwość.

  1. Kup SSD to nie jest duży wydatek, a w codziennym użytkowaniu komp dostanie niesamowitego kopa.
  2. Większy dysk możesz dokupić, ale weź nówkę, używane mogą być w różnym stanie, a dysk z uszkodzonymi sektorami długo ci nie posłuży.
  3. Jeżeli masz pamięci DDR3, możesz spróbować dokupić np. 2x4GB, jeżeli DDR2, to nie opłaca się w to inwestować.

Chociaż w sumie ten AMD Phenom II X6 1090T BE za 160 zł to nie jest żadna okazja.
Ze starych opłacalnych procesorów to np. taki https://allegro.pl/oferta/procesor-intel-core-i5-3470-3-20ghz-lga-1155-8475934763 4 rdzenie ale i tak szybszy niż ten Phenom.
Jeszcze do tego jakaś używana z czerema slotami na RAM płyta za stówę. Dokupisz jedą kość, dysk SSD i obudowę. W 500 zł powinieneś się zmieścić.

O, już zniknął.

@anon7248146 Tylko no wiesz, ja nie wymagam aby na tym zestawie wszystkie najnowsze gry chodziły w 60 FPS. Poza tym nie ogrywam takich tytulow. Mi wystarczy że CS go, GTA v , ETS czy FIFA będzie chodzić płynnie, a na obecnym zestai mogę sobie jedynie pozwolić na płynne ETS czy Fifa. Bo na płynne CS GO w więcej niż 100 FPS czy gta v na 60 FPS mi mam co liczyć

@sensu Właśnie o taką odpowiedz oczekiwałem. A jeszcze powiedz jakies mobo sensowne do tego proponujesz? Lub jakiego producenta proponujesz ?

@anon42271672 Ale rzeczy które wymieniłeś nie są mi teraz potrzebne . Dla mnie komputer może ładować się i minutę , chociaż że ładuje się teraz z 30 sekund. Nie o to mi chodzi . Mi chodzi o zwiększenie wydajności w grach/programach pod względem osiagow

Na G4560 czy nawet na 6 rdzeniowym Phenomie też możesz nie osiągnąć tych wyśnionych 100FPS w CSGO. Ludzie mają znacznie wydajniejszy sprzęt i ciągle piszą o problemach z optymalizacją i spadkami.

W Twoim przypadku SSD ma sens, piszesz o GTA V, ona jako minimalne ma 4 GB RAM, ale jakoz alecane już 8 GB. W przypadku braku ram dane sa mielone na dysku twardym, Twój jest zajechany pewnie jak samochód w Korei Północnej. Żałosny transfer potrzebnych danych może zaś powodować lagi.

Co do całego tematu, osobiście bym minimalizował koszty tzn. SSD, który do nowego i tak potrzebujesz, i OC procka. Pozostałe pieniądze zostaw na wymianę całej platformy już. Ew dozbieraj do tych 800-900 zł i wtedy się pokombinuje nad całościową wymianą bebechów :wink: Zakup starego procka i płyty i tak zatrzyma Ciebie w muzeum technologicznym.

Tu jest dobra oferta https://www.olx.pl/oferta/plyta-glowna-lenovo-is6xm-lga-1155-intel-core-i5-2400-8-gb-ram-CID99-IDBzzW1.html#2f642c1985

Sprzedajesz ten i5 2400 za 80 zł, bierzesz i5 3470 (jeśli płyta obsługuje) za 110 zł.
Swój obecny zestaw płyta+cpu+chłodzenie+ram sprzedajesz za około 200 zł.
Czyli wychodzi na to, że będziesz mieć znacznie wydajniejszy procesor i 8GB zamiast 6GB płacąc tylko 50 zł uwzględniając koszty wysyłek! Zostaje Ci 450 zł na SSD, obudowę i resztę.
Wadą jest to, że ta płyta nie ma USB3, nie wiadomo czy obsługuje 3. generację intela i skąd wziąć sterowniki, ale możesz o to zapytać sprzedawcę albo poszukać w necie. Opcjonalnie możesz zostawić ten i5 2400. Nie jest zły.

To już lepiej popolować na jakąkolwiek i7 / pasującego (?) Xenona :wink:

No ale najtańszy i7 2600 kosztuje ok. 300 zł, i7 3770 400zł, a i5 3470 tylko 110 zł, a też jest w miarę szybki, 2x szybszy niż ten co teraz autor tematu posiada.
Wątpię, aby xeon pasował do płyty lenovo, ale jeśli pasuje to można szukać.

Jednak 3. generacja ani xeony nie pasują raczej.
https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/pd013522
Czyli rozsądnie byłoby ten i5 2400 zostawić jednak.
Ale i tak się opłaca kupić, ten proc zamiast starego phenoma i 8GB zamiast 6GB za około 20 zł.

Dajcie spokój z takimi kombinacjami.
Kupujesz normalnie bez zestawu:
I5 3470
Płytę główną dowolną b75 z 4 slotami RAM.
2GB RAM DDR3 w takiej prędkości jak masz.
Koszt 300 zł.
Do tego fajna, nowa obudowa na przyszłość jak:


Na spokojnie z tym i Twoją grafiką zagrasz w CS:Go na 150 FPS i każdy nowy tytuł na średnich ustawieniach z około 50FPS.