Tuning obudowy związany z chłodzeniem

Witam ponownie.

Dziś byłem w sklepiku i odebrałem wcześniej zamówiony towar, teraz oczekuję tylko na płytę główną i biorę się za przeróbki. :stuck_out_tongue:

Skoro w moim pudle znajdą się lepsze podzespoły i powiedzmy że zamierzam trochę podkręcić swój nowy nabytek to tematem odpowiednim do podkręcania pewnie będzie chłodzenie.

Jestem ciekawy czy rozwiercenie obudowy w kilku miejscach , wycięcie kilku otworów i zamontowanie dodatkowych wiatraczków pomoże w schłodzeniu wnętrza budy.

Chodzi mi o to żeby żeby rozmieszczenie wentyli nie gryzło się ze sobą i każdy mógł ze sobą współpracować na tyle że to będzie efektywne.

Wszystko ładnie pięknie się pisze ale jak to wygląda w rzeczywistości??

Przecież kilka wiatrołapów będzie pożerać więcej mocy no i czy zasilacz podoła , no i czy opłaca się robić takiego rodzaju przeróbki.

PS. nie zamierzam zmieniać obudowy tylko najwyżej dołożyć kilka wentyli.

Lepiej kup dobre chłodzenie na procesor. Np. Scythe Infinity i zamontuj jeden wentyl z tyłu i jeden z przodu obudowy. Powinno starczyć

wentylek tłoczący z przodu obudowy ewentualnie z boku o średnicy 120mm a z tyłu obudowy wysoko wiatraczek wyciągający ciepłe pewietrze z obudowy sprawę załatwią.

Co to za zasilacz?

amacrox 450 polecany przez większość użytkowników tego forum :slight_smile:

Złączono Posta : 17.03.2007 (Sob) 18:43

wentyl z przodu nie da rady :frowning: nie ma możliwości założenia ) przynajmniej takiego o średnicy większej niż 6cm.

z boku owszem może być nawet od kosiarki :stuck_out_tongue:

co do tyłu też ciężko będzie.

odpada - bardzo mały wydatek tłoczonego powietrza o taki mały to jak turbina chodzi.

wytnij otwór zamontuj wiatrak z boku.

I zastanów się nad wiatraczkiem z tyłu.

Co to za obudowa że ‘od tyłu też ciężko będzie’ ?

obudowa stara. ale jesli chodzi o wiatroki to dwa po 8 cm wejdą

Złączono Posta : 17.03.2007 (Sob) 19:06

no i ten z boku mnie tak zastanawia. bo skoro grafika będzie oddawać ciepło do wnętrza kompa to ten wiatrak z boku może to powietrze wdmuchiwać ponownie na grafę.

więc jeśli już, to jak będę miał płytę i założę grafikę to zobaczę w którym miejscu jest grafika i wentylator będę musiał umieścić daleko od grafiki.

chyba takie rozwiązanie jest dobre.

Z boku obudowy dałbym tylko tunel dostarczający powietrze z zewnątrz na wentyl procesora. Jedyne efektywne rozmieszczenie wentylatorów w budzie to z przodu na dole zasysający chłodne powietrze a z tyłu u góry wydmuchujący gorące. Funkcję tego z tyłu pełni wentylator z zasilacza lecz nie jest to tak efektywne jak wentyl pod nim gdyż powietrze ma dłuższą drogę do pokonania. Gdzieś miałem linka do stronki która dokładnie tłumaczy różne warianty rozmieszczania wentyli w budzie i ich wpływ na wysokość temperatur poszczególnych podzespołów jak znajdę to podam. Dobrym posunięciem będzie uporządkowanie kabli wewnątrz i zmiana taśm IDE na te okrągłe. Wspomniany wyżej link KLIK

no i tak mnie jeszcze zastanawia pewna rzecz. skoro chłodzenie i wentylki to i powietrze jest pobierane, skoro pobieramy powietrze to się kurzy w środku. i czy nie będzie rozsądnym posunięciem założenie filtrów przed wentylkami??

jeśli filtr to czy nie zmniejszy to skuteczności chłodzenia??

no i z czego ma być wykonany???

generalnie wiatraki biorą mało prądu. Ja mam fiola na punkcie chłodzenia więc zakupiłem panel kontrolny Aerogate II Mam chłodzenie dysku . z przodu

wentyl z tylu wentyl i z boku wdmuchujący chłodne powietrze do obudowy. Sprawuję się bez zarzutów wszystko. :mrgreen:

Filtry muszą spełniać dwa przeciwstawne zadania. Zatrzymywać kurz i stanowić niewielki opór dla przepływającego powietrza. AKASA robi niezłe filtry tutaj