Tunning routera TPLink TL-WR340G

Od jakiegoś czasu zauważyłem pogorszenie się sygnału na routerze TPLink TL-WR340G, prawdopodobnie związany z ciągle zwiększającą się ilością urządzeń wi-fi w domu (w tej chwili 8). W miejscu gdzie jest największy problem z sygnałem mam -51db, zmiana ustawienia anteny poprawiła jakość sygnału na -45db, jednak komputer wciąż laguje np. na CSGO.

Czy jest sens zmieniać antenę w routerze, która powinna dać poprawę o kolejne 8db czy poszukać innego routera? Router ma wgrany najnowszy FW, nie było z nim problemu przez jakieś 5 lat ale wtedy były max. 3-4 urządzenia wi-fi w domu.

Może problemem nie jest router tylko liczba sprzętu jednocześnie korzystającego z internetu?

Jakie masz prędkości łącza download/upload?

Router rozsyła sygnał, a nie zawsze karty wi-fi odbierające sygnał sobie z nim dobrze radza czyli dogadują się ze sobą. Ja często włąśnie widze, że TP-Linki mają coś z tym wifi dziwne bo skoro Huawei-je radzą sobie lepiej to czemu TP-Link sobie nie radzi? Odpowiedz jest prosta wiecznie nie dopracowany firmware. Dla przykłądu TP-Link MR200 z LTE i wifi co chwile skacze prędkośc połączenia z routerem nawet stojąc z laptopem obok routera. 144Mb/s, 72Mb/s, 13Mb/s. Huawei B525 ma cały czas połączenie z laptopem 150Mb/s i róznicy w transferach wzgledem PC podłączonego kablem nie widać, moze jakies plus/minus3Mb/s, a w TP-Linku proste, że jak z routerem ma 13Mb/s to cieżko, żeby pokazał 30-40Mb/s w speedtest okla.

Teoretycznie mam Fiber Power 60Mb/s z UPC ale test prędkości właśnie pokazał DL na poziomie 10Mb/s, te deklarowane 60Mb/s to chyba wyciąga UPC o 3:00 w nocy … ale to jest temat na oddzielną dyskusję.

Problemy pojawiają się bez względu na czas korzystania z komputera, moja karta wi-fi to Qualcomm Atheros QCA9377. Sprawdzę jeszcze szybkość łącza 3-4 dni pod rząd i skontaktuje się z UPC, może jakimś cudem coś zrobią, dam znać na forum.

Jaka prędkośc pokazuje w stZrób speedtesta chociaz na chwile podlaczajac do routera kabel nawet na laptopie jaki będzie pomiar.atusie połączenia między routerem, a komputerem po Wifi, daj zrzut tutaj.

Myślę, że wina leży po stronie routera oraz jego obecnego obciążenia (8 urządzeń max), ponieważ na wi-fi, nie wyciągam transferów deklarowanych przez UPC = 60Mbps. Czytałem trochę ocen routerów 2 zakresowych na sieci i dużo osób poleca przesiadkę z n/g na n/g/ac, myślę że to będzie właśnie rozwiązanie dla mnie.

Który z tych routerów polecacie: TP-Link Archer C1200 czy ASUS RT-AC1200?

https://www.neonet.pl/asus-router-asus-rt-ac1200-1200mb-s-a-b-g-n-ac-usb-3g-4g-printer-server-obsluga-dysku.html

Czym się różnią routery z końcówką G+, np. ASUS RT-AC1200G+?

Asusa bez końcówki G+ w nazwie nie kupuj. Jest pozbawiony portów gigabit.

Zrobiłem dzisiaj test prędkości po kablu oraz wi-fi, załączam wyniki.

Wi-Fi:


Siła sygnału:

LAN:


Łącze to UPC 60Mbit/s, czyli transfer po kablu jest OK (testy w tygodniu, po godz. 17:00).

I teraz mam jeszcze pytanie dotyczące np. tańszego TP-Link Archer C59:

Skoro C59 ma na wejściu WAN 100Mbps (12,5MB/s) to jakim cudem osiąga transfery na Wi-Fi:

  • 5GHz >> 867Mbps (108,4MB/s)
  • 2,4GHz >> 450Mbps (56,3MB/s)

Przecież to jest jakiś marketingowy blef. Nie może zapewniać szybszych transferów na wyjściu (Wi-Fi) niż na wejściu (WAN) … no chyba że czegoś tutaj nie rozumiem, to proszę mi wytłumaczyć.

Przecież to jest jakiś marketingowy blef. Nie może zapewniać szybszych transferów na wyjściu (Wi-Fi) niż na wejściu (WAN)

Komputery w sieci lokalnej czasem rozmawiają ze sobą lub z serwerem nas (o ile ktoś ma), w sieci AC mogą to robić szybciej choć łączność ze światem będzie ograniczona przez przepustowość portu WAN tj. 100mbps.

Czyli jeżeli teraz mam internet z UPC 60Mbps (7,5MB/s) to C59 w zupełności mi wystarczy na wykorzystanie 100% przepustowości łącza WAN. Natomiast gdybym w przyszłości chciał zmienić łącze na szybsze, np. UPC 250Mbps (31,3MB/s) to aby wykorzystać 100% przepustowości łącza WAN, potrzebuję już routera z wejściem WAN 1000Mbps, tak? Np. C1200.

Tak, dlatego mocno bezsensownym byłoby ograniczać się z zakupem do modelu z portami 100Mbit, gdy w podobnej cenie mamy szybsze urządzenia. Przy jednostrumieniowym AC433 można w praktyce osiągnąć nawet 300Mbit przy idealnym zasięgu. C1200 oferuje standard AC dwustrumieniowy do 867Mbit + 300Mbit w N 2.4GHz (marketingowe AC1200).

Czy to prawda że router automatycznie dostosuje się do najwolniejszego urządzenia w sieci? Jeżeli router obsługuje a/b/g/n/ac, a np. telewizor ma kartę wi-fi jedynie w standardzie “n”, to router automatycznie przełączy się na standard “n”, czy zostanie w “ac”?

Tak, łączność pomiędzy tv a routerem będzie odbywała się z prędkościami na jakie pozwala standard “n”.
Pozostałe urządzenia w standardzie “ac” będą komunikowały się z routerem z pełną przepustowością.

Dziękuję za informację. Chodziło mi o to, czy router a/b/g/n/ac “zejdzie” automatycznie do standardu “n” dla wszystkich podłączonych urządzeń (nawet tych wspierających “ac”), jeżeli w sieci będzie chociaż jedno urządzenie, które nie obsługuje najszybszego standardu, w tym przypadku “ac”. Wychodzi na to, że router dalej będzie działał na max’a (ac), a przepustowość ogranicza jedynie standard karty w podłączanym urządzeniu, czyt. np. TV (n).

Wszystko zalezy od urzadzeń podłączonych do routera to co się podłączy w “n” działą w tym standardzie, to co w “ac” to w tym, to co w “g” to w tym :slight_smile:

Kupiłem TPLink AC1200, wszystkie urządzenia pracują doskonale, transfer po wi-fi wzrósł z 14Mbit do 54Mbit (łącze UPC 60Mbit), także bardzo dobry wynik. Podzieliłem urządzenia w domu pomiędzy 2 sieci: 2,4GHz oraz 5GHz, sygnał dla 2,4GHz jest na poziomie -46dB. Dziękuję Wam za porady, upgrade udany!