Turbo Pascal - Jaki Windows

(Karoles357) #1

Witam!

Chcę zacząć uczyć się programować w turbo pascalu ale na jakim windowsie będzie chodził najlepiej ja posiadam windows 7

(GBM) #2

FreePascal z tego co się orientuje spokojnie działa na Windows7. Podobnie jak Borlandowskie Delphi  - także wydaję mi się, że siódemka spokojnie się sprawdzi.

(Karoles357) #3

Chciałem się nauczyć najpierw programować w pascalu bo jest podobno najprostszy a potem może delphi

(Kamatori) #4

Radzę zaktualizować swoją wiedzę, bo hasło ‘pascal jest najlepszy na start’ było dobre w 2000r, nie obecnie. Jak zaczynasz z programowaniem to Python, Ruby, C++ albo Java. Nie baw się w język który należy do reliktów przeszłości i nic nowego w nim nie powstaje. 

(Karoles357) #5

Dzięki za poradę :slight_smile:

(system) #6

Jak już bardzo chcesz pascal to:

Lazarus - http://www.lazarus-ide.org/ - coś jak delphi

albo dla bardziej zaawansowanych

CodeTyphon - http://www.pilotlogic.com/sitejoom/index.php - Lazarus + dużo dodatków.

Jeśli nic nie umiesz to na start polecam Lazarus bo CodTyphon może przytłaczać Cię ilością dodatków itp.

(pocolog) #7

Moim zdaniem czysty edytor jest dużo lepszy do nauki programowania niż cały kombajn który dodaje do projektu mnustwo wstępnego niezrozumiałego dla początkującego kodu i odrywa uwagę od najważniejszych spraw na rzecz efektownego układania kontrolek na formatce :wink:

(system) #8

A kto mu ka ż e na start zaczynać od aplikacji z gui ?

Może tak samo w tym pisać jak w prostym edytorze, na start ma tylko tyle:

program Project1;

{$mode objfpc}{$H+}

uses
  {$IFDEF UNIX}{$IFDEF UseCThreads}
  cthreads,
  {$ENDIF}{$ENDIF}
  Classes
  { you can add units after this };

begin
end.

(pocolog) #9

Nawet w twoim przykładzie jest niepotrzebne dziadostwo (ifdefy endefy i inne bezeteństwa nawet mi jako amatorowi rzucające się w oczy) to nie są sprawy którymi początkujący powinien zajmować sobie głowę. Przynajmniej moim zdaniem nie od tego powinno się zaczynać naukę.

(system) #10

Zaletą użycia CodeTyphon czy Lazarus jest:

• oprogramowanie pracuje pod 20 ? Może więcej systemami - nie trzeba zmieniać przyzwyczajeń bo wygląd i funkcje są takie same.

• przyjemne podpowiadanie składni (nowicjuszom bardzo się przydaje)

• łatwa do zrozumienia obsługa błędów

• wręcz przyjemne stawianie pułapek

• kompilacja na wiele systemów (choć czasem trzeba mysleć przy pisaniu zwłaszcza jak aplikacja używa dżwięku)

Skoro pierwszy przykład był zbyt skomplikowany, to wybieramy drugą pozycję z kreatora - “Simple Program” i mamy:

program Project1;

begin
//Tu_prosze_wpisac_prosty_kod ;P
end.

(wojski) #11

Ja uczyłem się pascala jeszcze w podstawówce - na olivetti 286 - już wtedy był starym językiem i poważnie traktowano C i C++ :slight_smile: Jeżeli nauka pascala ma mieć wymiar praktyczny a nie tylko chęć rozwinięcia hobby o taki właśnie oldschoolowy język to może lepiej pochylić się nad C (jeżeli chodzi o języki proceduralne) i python (jeżeli chodzi o obiektowe) - do nauki programowania IMHO dużo lepszy wybór :slight_smile: