Turbo Pascal - Jaki Windows

Witam!

 

Chcę zacząć uczyć się programować w turbo pascalu ale na jakim windowsie będzie chodził najlepiej ja posiadam windows 7

FreePascal z tego co się orientuje spokojnie działa na Windows7. Podobnie jak Borlandowskie Delphi  - także wydaję mi się, że siódemka spokojnie się sprawdzi.

Chciałem się nauczyć najpierw programować w pascalu bo jest podobno najprostszy a potem może delphi

Radzę zaktualizować swoją wiedzę, bo hasło ‘pascal jest najlepszy na start’ było dobre w 2000r, nie obecnie. Jak zaczynasz z programowaniem to Python, Ruby, C++ albo Java. Nie baw się w język który należy do reliktów przeszłości i nic nowego w nim nie powstaje. 

Dzięki za poradę :slight_smile:

Jak już bardzo chcesz pascal to:

 

Lazarus - http://www.lazarus-ide.org/ - coś jak delphi

 

albo dla bardziej zaawansowanych

 

CodeTyphon - http://www.pilotlogic.com/sitejoom/index.php - Lazarus + dużo dodatków.

 

Jeśli nic nie umiesz to na start polecam Lazarus bo CodTyphon może przytłaczać Cię ilością dodatków itp.

Moim zdaniem czysty edytor jest dużo lepszy do nauki programowania niż cały kombajn który dodaje do projektu mnustwo wstępnego niezrozumiałego dla początkującego kodu i odrywa uwagę od najważniejszych spraw na rzecz efektownego układania kontrolek na formatce :wink:

 

A kto mu ka ż e na start zaczynać od aplikacji z gui ?

 

Może tak samo w tym pisać jak w prostym edytorze, na start ma tylko tyle:

program Project1;

{$mode objfpc}{$H+}

uses
  {$IFDEF UNIX}{$IFDEF UseCThreads}
  cthreads,
  {$ENDIF}{$ENDIF}
  Classes
  { you can add units after this };

begin
end.

Nawet w twoim przykładzie jest niepotrzebne dziadostwo (ifdefy endefy i inne bezeteństwa nawet mi jako amatorowi rzucające się w oczy) to nie są sprawy którymi początkujący powinien zajmować sobie głowę. Przynajmniej moim zdaniem nie od tego powinno się zaczynać naukę.

 

Zaletą użycia CodeTyphon czy Lazarus jest:

  • oprogramowanie pracuje pod 20 ? Może więcej systemami - nie trzeba zmieniać przyzwyczajeń bo wygląd i funkcje są takie same.

  • przyjemne podpowiadanie składni (nowicjuszom bardzo się przydaje)

  • łatwa do zrozumienia obsługa błędów

  • wręcz przyjemne stawianie pułapek

  • kompilacja na wiele systemów (choć czasem trzeba mysleć przy pisaniu zwłaszcza jak aplikacja używa dżwięku)

 

Skoro pierwszy przykład był zbyt skomplikowany, to wybieramy drugą pozycję z kreatora - “Simple Program” i mamy:

program Project1;

begin
//Tu_prosze_wpisac_prosty_kod ;P
end.

Ja uczyłem się pascala jeszcze w podstawówce - na olivetti 286 - już wtedy był starym językiem i poważnie traktowano C i C++ :slight_smile: Jeżeli nauka pascala ma mieć wymiar praktyczny a nie tylko chęć rozwinięcia hobby o taki właśnie oldschoolowy język to może lepiej pochylić się nad C (jeżeli chodzi o języki proceduralne) i python (jeżeli chodzi o obiektowe) - do nauki programowania IMHO dużo lepszy wybór :slight_smile: