[Tutorial GIMP] Panoramiczne zdjęcie


(Kaze) #1

Ostatnio popularne na stronach internetowych są zdjęcia panoramiczne umieszczane w nagłówkach, efektowniejsze jest też zwykłe zdjęcie wykonane z dwóch lub trzech kadrów, które sami możemy zrobić aparatem fotograficznym a nawet komórką.

screenshot00156panoramacn6.jpg

Szybko i sprawnie połączymy zdjęcia za pomocą skryptu do Gimpa, wystarczy pobrać Pandora combine-0.9.3.scm (kliknij prawym przyciskiem myszy na link i wybierz opcję "Zapisz element docelowy jako" dodając rozszerzenie .scm), i zapisz go do folderu skryptów GIMPa, domyślnie to będzie: C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\scripts

  1. Otwórz jako warstwy zestaw fotografii, które złożą się na panoramę (np. kilka ujęć tego samego fragmentu krajobrazu, z których każde kolejne wykonane zostało z pewnym przesunięciem aparatu - patrz miniaturki poniżej), nie można tego uczynić z głównego menu więc tymczasowo załaduj pierwsze zdjęcie jako tło [Ctrl+O] a następnie w jego oknie jako warstwy te właściwe [Ctrl+Alt+O], zaczynając znowu od pierwszego.

screenshot00171ln0.jpg

  1. Teraz usuń niepotrzebne już pierwsze, tymczasowe tło.

screenshot00159qv0.jpg

  1. Uruchom skrypt Pandora Filtry-- Łączenie - Arrange as Panorama W oknie ustaw wielkość przenikania pomiędzy zdjęciami na około 30 %, Użyj warstwy z maską - pozostaw, naciśnij OK.

Skrypt Pandora w miejscach gdzie zdjęcia przechodzą z jednego w następne sporządzi maskę warstw z gradientem na wszystkich zdjęciach i wstępnie ułoży w panoramę.

screenshot0016adl6.jpg

  1. W następnym kroku narzędziem przesuyk4.jpgdokładne dostrój pozycję drugiego zdjęcia. Dla wygody ukryj (klikając na oko) pozostałe warstwy oprócz pierwszej i drugiej oraz zmniejsz krycie drugiej warstwy na 90% aby dokładnie widzieć szczegóły, jeśli trzeba powiększ ten rejon.

dostosujcv8.jpg

  1. Po dopasowaniu zdjęcia przywróć krycie na 100% i połącz drugą warstwę z pierwszą a następnie przejdź do trzeciej wykonując te same czynności jak w pkt.4

screenshot00167vz1.jpg

Postępuj tak aż połączysz wszystkie zdjęcia w panoramę...

screenshot00169qe4.jpg

Teraz jeszcze wystarczy odpowiednio wykadrować powstałe nierówności u góry i z dołu...

screenshot00170mh2.jpg

...i oto gotowa pełnowymiarowa panorama krajobrazu.

panoramafullis6.th.jpg

_________________________________________________________________________________________________________

Kopiowanie w części lub całości tylko po uprzednim skontaktowaniu z autorem na PW


(sdar) #2

Temat został dodany do listy tutoriali umieszczonej w temacie Poradnik Grafika Komputerowego i zgodnie z zasadami określonymi w TYM temacie zostaje zamknięty a "posty komentujące" usunięte.