[Tutorial GIMP] Płynne skalowanie pędzla rolką myszki

W starszych wersjach Gimpa zawsze brakowało mi płynnego skalowania pędzla ale od wersji 2.4 ta opcja już jest. To bardzo duże usprawnienie, szczególnie w pędzlach o dużym rozmiarze (mają one mały plusik w narożniku). Trzeba jednak kursorem przesuwać suwak a ja chciałbym robić “w locie” czyli na bieżąco widzieć zmniejszanie/zwiększanie pędzla. Czytając online podręcznik Gimpa doczytałem się, że jest to możliwe i można użyć do tego rolki myszki. Trzeba to jednak ustawić w preferencjach.

  1. Uruchom Gimpa i w oknie Warstwy, Kanały… kliknij na ikonkę Nowy pędzel ,

nowypedzel1td1.png

W oknie nowego pędzla wpisz nazwę np: Zmienny - w dolnym, prawym narożniku pędzla pojawi się niebieski trójkącik.

zrzut00178jf6.pngzrzut00180cq5.png

2.Wejdź do ustawień Gimpa Plik – Preferencje – Urządzenia wejściowe – Urządzenia sterujące i dwukrotnie kliknij na Main Mouse Wheel

zrzut00181ej6.th.png

  1. Zaznacz zdarzenie Przewinięcie w górę (Shift), kliknij Edycja

zrzut00184qm6.png

…i wybierz akcję Increase Brush Scale potem Zamknij i OK

zrzut00186ge7.png

  1. Podobnie zrób w Przewinięcie w dół (Shift), wybierz akcję Decrease Brush Scale , kliknij Zamknij i OK

zrzut00187xq6.png

Teraz możesz już wygodnie skalować pędzel bezpośrednio na edytowanym obiekcie za pomocą rolki myszki wraz z wciśniętym klawiszem Shift.

_________________________________________________________________________________________________________

Kopiowanie w części lub całości tylko po uprzednim skontaktowaniu z autorem na PW

Temat został dodany do listy tutoriali umieszczonej w temacie Poradnik Grafika Komputerowego i zgodnie z zasadami określonymi w TYM temacie zostaje zamknięty a “posty komentujące” usunięte.