[Tutorial GIMP] Przezroczysta ramka 3D

Często spotykamy fotografie z różnymi prostymi, poszarpanymi itp. ramkami, powstały do tego nawet różne skrypty. Zdjęcie wygląda wtedy bardziej elegancko. Ja chciałbym przedstawić ramkę, która stwarza wrażenie efektu 3D. Wykonanie jej jest bardzo proste.

Aby ułatwić sobie zadanie z tłem i cieniem, pobierz skrypt Double-border.scm i skopiuj do C:\Program Files\GIMP-2.0\share\gimp\2.0\scripts lub (jeśli jest kilku użytkowników systemu) do _C:\Documents and Settings…gimp-2.4\scripts_ (w miejscu kropek wstaw własny profil)

doda1qs7.png doda22ii5.png

ZACZYNAMY

  1. Otwórz zdjęcie i narzędziem Zaznaczenie eliptyczne [E] lub Zaznaczenie prostokątne [R] narysuj ramkę.

zrzut1hm7.th.png

  1. Odwróć zaznaczenie [Ctrl + I] i w oknie obrazu wybierz Filtry-- Światło i cień – Efekt Xach… z domyślnymi ustawieniami.

zrzut2bl9.th.png

Następnie kliknij PPM w oknie warstw i wybierz Połącz widoczne warstwy

  1. W oknie obrazu uruchom skrypt FX-Foundry – Double border z poniższymi ustawieniami (możesz poeksperymentować z rozmiarem cienia i szerokością ramki)

zrzut3yz9.th.pngzrzut4pb8.th.png

  1. Na tym etapie możesz zdecydować czy chcesz zdjęcie z tłem (tło możesz zmienić przeciągając z okna Deseni wybrany wzór upuszczając na warstwę Shadow#1) czy też przeźroczyste tło, usuwając tę warstwę.

zrzut5hm8.th.png zrzut6sp4.th.png

Kliknij na warstwę Tło i wybierz Połącz w dół, to samo zrób z warstwą Inner

  1. Teraz możesz narzędziem Obrót [shift + R] dostosować zdjęcie…

zrzut8cs5.th.pngdoda1fw2.th.png

Połącz pozostałe warstwy i zapisz obrazek. Gotowe.

Wersja z przeźroczystym tłem, niepotrzebny jest wtedy skrypt Double-border, wystarczy wykonać dwa pierwsze kroki oraz dodać efekt cienia: Filtry-- Światło i cień – Rzucanie cienia i ewentualnie wykonać piąty krok.

doda222dx7.pngdoda111qh7.png

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.

Temat został dodany do listy tutoriali umieszczonej w temacie Poradnik Grafika Komputerowego i zgodnie z zasadami określonymi w TYM temacie zostaje zamknięty a “posty komentujące” usunięte.