[Tutorial GIMP] Rysunek na tafli szkła

Źródło:

http://www.gimptalk.com/forum/sketched- … t4042.html

Podany w/w tutorial był tylko źródłem, ja zaś go napisałam swoimi słowami i użyłam własnych screenów.

W tym tutku opiszę efekt rysunku na tafli szkła. Aby go przerobić, potrzebne są skrypty Sketch i Glass (nie mylić z Glass text!), których to pliki .scm należy przenieść do X:/Documents and Settings/Nazwa użytkownika/.gimp-2.4/scripts , gdzie X to partycja z zainstalowanym GIMP-em.

Zaczynamy!

1.Otwórz obraz, który ma być rysunkiem (Plik->Otwórz…).

  1. W oknie obrazu wybierz Script-Fu->Gimptalk.com->sketch….

  2. Klik na OK.

  3. W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie usuń warstwę background.

  4. Zapisz obrazek w formacie PNG. Jeżeli pojawi się taki komunikat jak poniżej, należy kliknąć na zatwierdź.

zapismk5.png

  1. Otwórz nowy obraz o dowolnym rozmiarze, ważne, aby zmieściła się tafla szkła, a na niej rysunek i obraz był przezroczysty, co można ustawić, klikając na “+” przy opcjach zaawansowanych oraz z sekcji Kolor Wypełnienia wybierając Przezroczysta.

tworzeniecq7.png

  1. Narysuj taflę szkła (w dowolnym kolorze, byle nie czarnym, aby było widać rysunek) i wypełnij ją tym samym kolorem.

  2. W oknie obrazu wybierz Plik-Otwórz jako warstwy… i otwórz wcześniej zapisany rysunek.

  3. Wybierz Warstwa-Dopasuj wymiary warstwy do obrazu.

  4. W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie ustaw jako aktywną warstwę z taflą (poprzez klikniecie na nią).

  5. Wybierz Script-Fu-Gimptalk.com-glass… lub też Filtry-Kward1979uk-glass…

  6. Ustaw wszystko tak, jak na screenie:

glass1aa0.png

  1. Ustaw jako aktywną warstwę z rysunkiem.

  2. Ponownie wybierz Script-Fu-Gimptalk.com-glass… lub też Filtry-Kward1979uk-glass…

  3. Ustaw wszystko tak, jak na screenie:

glass2va6.png

  1. W oknie Warstwy, Kanały, Ścieżki, Cofnięcie utwórz nową warstwę (przycisk Nowa warstwa).

  2. Wypełnij ją jakimś kolorem, deseniem w zależności od upodobań.

  3. Warstwę z deseniem przenieś na sam dół stosu warstw.

warstwaoe9.png

Gotowe!

Taki jest efekt pracy

obrazekjt2.th.png

Temat został dodany do listy tutoriali umieszczonej w temacie Poradnik Grafika Komputerowego i zgodnie z zasadami określonymi w TYM temacie zostaje zamknięty a “posty komentujące” usunięte.