Przy większych stronach lub paczkach instalacyjnych CMS np. Joomla i serwerze obsługującym rozpakowywanie archiwów zip bezpośrednio na serwerze za pomocą Menadżera plików dostępnego z poziomu cPanelu lub DirectAdmina, gdy nie chcemy męczyć się ze zrywanym połączeniem do serwera FTP, możemy zastosować pewną sztuczkę:
-
Wszystkie pliki i foldery, które chcemy wysłać na serwer pakujemy do jednego archiwum zip w taki sposób aby po otwarciu gotowego archiwum były od razu widoczne pliki i foldery naszej strony, bez żadnego folderu nadrzędnego. W przypadku paczek instalacyjnych CMS’ów po prosto pobieramy je z Internetu i możemy przejść do pkt 2.
-
Wysyłamy przygotowaną paczkę na serwer przy pomocy dowolnego poprawnie skonfigurowanego klienta FTP na przykład TC (konfiguracja, download ) lub File Zilla (konfiguracja, download).
-
Logujemy się do cPanelu lub DirectAdmina w zależności co udostępnia nasza firma hostingowa. Informacje w jaki sposób się zalogować są za zwyczaj zawarte w mailu, który powinniśmy otrzymać po założeniu konta.
-
Wchodzimy w Menadżer plików (File Manager).
-
Klikając lewym przyciskiem myszy na ikony folderów wchodzimy do tego gdzie wysłaliśmy nasz plik zip.
-
Klikamy lewym przyciskiem myszy na nazwę pliku zip.
-
Z menu które pojawi się w górnym prawym rogu ekranu klikamy lewym przyciskiem myszy na Extract File Contents.
-
Po wykonaniu opisanego wyżej polecenia serwer wypakuje pliki zawarte w naszym archiwum zip do tego samego folderu w którym ono się znajduje.
-
Teraz wystarczy zamknąć okno okno z podsumowaniem wypakowywania.
-
Za pomocą czarnego “x” na szarym tle zamknąć okno menadżera plików.
-
Kasujemy nie potrzebny juz plik zip.
Jeżeli rozpakowywaliśmy paczkę instalacyjną jakiegoś CMS’a pozostaje nam dokończyć proces instalacji. Dzięki tej sztuce zaoszczędzimy dużo czasu i nerwów
Proszę o opinie czy ten tutorial jest pożyteczny i co ewentualnie można w nim zmienić, poprawić.
Pozdrawiam