[Tutorial] Jak wysłać duża stronę lub CMS na serwer

Przy większych stronach lub paczkach instalacyjnych CMS np. Joomla i serwerze obsługującym rozpakowywanie archiwów zip bezpośrednio na serwerze za pomocą Menadżera plików dostępnego z poziomu cPanelu lub DirectAdmina, gdy nie chcemy męczyć się ze zrywanym połączeniem do serwera FTP, możemy zastosować pewną sztuczkę:

 1. Wszystkie pliki i foldery, które chcemy wysłać na serwer pakujemy do jednego archiwum zip w taki sposób aby po otwarciu gotowego archiwum były od razu widoczne pliki i foldery naszej strony, bez żadnego folderu nadrzędnego. W przypadku paczek instalacyjnych CMS’ów po prosto pobieramy je z Internetu i możemy przejść do pkt 2.

 2. Wysyłamy przygotowaną paczkę na serwer przy pomocy dowolnego poprawnie skonfigurowanego klienta FTP na przykład TC (konfiguracja, download ) lub File Zilla (konfiguracja, download).

 3. Logujemy się do cPanelu lub DirectAdmina w zależności co udostępnia nasza firma hostingowa. Informacje w jaki sposób się zalogować są za zwyczaj zawarte w mailu, który powinniśmy otrzymać po założeniu konta.

 4. Wchodzimy w Menadżer plików (File Manager).

 5. Klikając lewym przyciskiem myszy na ikony folderów wchodzimy do tego gdzie wysłaliśmy nasz plik zip.

 6. Klikamy lewym przyciskiem myszy na nazwę pliku zip.

 7. Z menu które pojawi się w górnym prawym rogu ekranu klikamy lewym przyciskiem myszy na Extract File Contents.

 8. Po wykonaniu opisanego wyżej polecenia serwer wypakuje pliki zawarte w naszym archiwum zip do tego samego folderu w którym ono się znajduje.

 9. Teraz wystarczy zamknąć okno okno z podsumowaniem wypakowywania.

 10. Za pomocą czarnego “x” na szarym tle zamknąć okno menadżera plików.

 11. Kasujemy nie potrzebny juz plik zip.

Jeżeli rozpakowywaliśmy paczkę instalacyjną jakiegoś CMS’a pozostaje nam dokończyć proces instalacji. Dzięki tej sztuce zaoszczędzimy dużo czasu i nerwów

Proszę o opinie czy ten tutorial jest pożyteczny i co ewentualnie można w nim zmienić, poprawić.

Pozdrawiam

do bani !

wszystko fajnie ale bys uzupełnił go screenami oraz napisał go bardziej PRZEJŻYŚCIE !!

pozatym nie opisałeś jak włądować pliki na serwre za pomocą klijenta FTP …

ładowanie całej paczki na serwer niezawsze ma sens i jest możliwe :stuck_out_tongue:

nie zawsze serwer ma możliwośc wypakowania zip-a

często są ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku wgrywanego na serwer (u mnie 10 mb serwer płatny najtańszy :stuck_out_tongue: na az.pl)

pozatym wgrywanie plików za pomocą menedżera plików w panelu admina (nie które free serwrery nieposiadają takiego panelu ;] ) przy ich wiekszej ilości jest … upierdliwe :stuck_out_tongue: dlatego klijent FTP rulez :lol:

zrobię to w najbliższych dniach

Dodałem odpowiednie linki

Przy pierwszej instalacji Joomli lub innego CMS musisz to jakoś zrobić, a to jest jedna z możliwości

“całej paczki” oznacza wgrywanie całego archiwum jak mniemam z dalszej części wypowiedzi author_vision. i ma on oczywiście rację, bo faktycznie nie zawsze można sobie pozwolić na rozpakowywanie archiwum po stronie serwera

zdaje się, że połączanie po ftp jest stabilniejsze, a już na pewno wydajniejsze od http :wink: