[Tutorial Photoshop] Userbar

Dziś nauczycie się (mam nadzieję :P) robić userbary. Są one często widoczne w podpisach użytkowników na wielu forach. Dziś zrobimy taki userbar:

efekt.jpg

Przygotowania Przed rozpoczęciem pracy musimy się przygotować. Po pierwsze, pobieramy czcionkę: http://83.14.145.2/rafal/dobreprogramy/ … B_08__.TTF

Po drugie, szukamy grafiki, którą chcemy wykorzystać w userbarze i usuwamy z niej tło.

Po trzecie, robimy pusty dokument o wymiarze 8x8 pixeli z przeźroczystym tłem (Background: Transparent) i wypełniamy w nim na czarno pojedyńcze pixele po ukosie, tak jak na obrazku:

przyg_paski.jpg

Potem zaznaczamy całość (ctrl+a) i wybieramy Edit - Define pattern / Edycja - Zdefiniuj wzorek. Wpisujemy dowolną nazwę i zatwierdzamy.

Przygotowania zakończone, teraz rozpoczynamy tworzenie userbara.

Krok 1 Tworzymy nowy dokument o rozmiarze 350x19 pixeli (domyślna wielkość userbara) i w nowej warstwie wklejamy grafikę, którą wybraliśmy:

wklejony_eddie.jpg

Krok 2 Naciskamy Ctrl + Shift + N i tworzymy nową warstwę. Przesuwamy ją tak, aby była przedostatnia od dołu (tuż nad warstwą Background/Tło). Teraz wypełniamy ją przygotowanymi paskami: Edit - Fill/Edycja - Wypełnij i z pola Use/Użyj wybieramy Pattern/Wzorek i wybieramy z listy przygotowane przedtem paski. Klikamy ok. Jeśli chcemy, możemy zmniejszyć Opacity/Krycie tej warstwy, by paski lepiej wyglądały. Teraz schodzimy na niższą warstwę Background/Tło i wypełniamy ją gradientem (zazwyczaj jest to gradient pionowy, ale zdarzają się poziome).

gradient_paski.jpg

Krok 3 Teraz robimy napis pobraną wcześniej czcionką. Rozmiar: 8pt, Antyaliasing: None/Brak.

Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy nazwę warstwy z napisem i wybieramy Blending options/Opcje mieszania. Włączamy parametr Stroke/Obrys i nadajemy mu takie parametry:

stroke_napis.jpg

Krok 4 Robimy nową warstwę (ma być przed innymi, tj. na samej górze). Zaznaczamy na niej coś takiego:

select.jpg

i wypełniamy na biało. Potem zmniejszamy Opacity/Krycie tej warstwy na ok. 20-30%.

polysk.jpg

Krok 5 Robimy nową warstwę (ma być nad warstwą z połyskiem, tj. tą z czwartego kroku) i wypełniamy ją dowolnym kolorem. Potem wchodzimy w Blending options/Opcje mieszania i dodajemy Stroke/Obrys z takimi parametrami:

ramka-stroke.jpg

Krok 6 Teraz musimy tylko zmniejszyć Fill/Wypełnienie warstwy:

ramka-fill.jpg

Gotowe!

efekt.jpg

Inne efekty możliwe do uzyskania:

aggro.jpg

acdc.jpg

basketball.jpg

google.jpg

mbank.jpg

Nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić własne tło:

gta2.jpg

mario.jpg

tibia.jpg

Więcej efektów: http://83.14.145.2/rafal/paski/

Złączono Posta : 04.03.2006 (Sob) 16:47

polskie nazwy narzędzi mogą się różnić od tych w Photoshopie!


Skasowano zbędny wrzask

Asterisk