TV jako monitor, po HDMI brak 1:1, po D-Sub lepiej

Kupiłem duży TV Samsung LE46D550, który miał służyć także jako monitor.

O dziwo na kablu HDMI, mimo że TV jak i komputer ustawiły się właściwie

na 1920x1080 - obraz był obcięty dookoła o mały margines.

Czyli nie było przełożenia pikseli 1:1, czcionka była nie ostra i do kitu.

W ustawieniach TV było 16:9 czy teoretycznie wszystko OK, a jednak do dupy.

O dziwo w trybie “Powiększenie” obraz nie był obcinany i pulpit był widziany w całości - ale obraz też nie był precyzyjny, cienie wokół liter itp.

Podłączyłem kompa pod D-Sub - i dziwo obraz DUŻO LEPSZY.

TV widzi te źródło jako PC i przetwarza je jak by inaczej, i chyba piksele 1:1.

Niestety analogowy kabel D-Sub daje pewne uchybienia typowe dla kabla analogowego - obraz ciągle nie jest idealny.

Myślę jeszcze o podłączeniu przez DVI, ale TV nie ma DVI tylko jedno złącze HDMI jest opisane jako HDMI/DVI - czyli potrzebna będzie przejściówka. Ale obawiam się że obraz będzie taki jak po HDMI czyli nie do zaakceptowania.

Czy macie jakieś doświadczenia aby ustawić to jak najlepiej - i aby TV nie wprowadzał żadnej korekty do obrazu z komputera.

W instrukcji obsługi telewizora powinny być podane nominalne rozdzielczości z jakimi telewizor pracuje, także głębia kolorów oraz zalecane odświeżanie. Ustaw konkretną najwyższą podaną rozdzielczość w instrukcji telewizora, także głębie kolorów i odświeżanie. Wówczas obraz nie powinien być niczym zniekształcony. Sam mam komputer podpięty do telewizora i tak samo walczyłem z pełną kompatybilnością i chociaż mój telewizor daje rade w 1080p to w przypadku wybrania takiej rozdzielczości w karcie graficznej komputera kolory stają się strasznie ostre, a litery nieczytelne (na tyle drobne, że trzebaby chyba użyć szkiełek powiększających). Znalazłem więc w instrukcji, iż zalecana rozdzielczość pracy na urządzeniach multimedialnych jest 1366x768, po jej ustawieniu problemy zniknęły.

W panelu sterowników amd “Vision engine control center” są opcje pracy wyświetlacza, a także coś nazwanego “skalowanie gpu”, może włączenie tej opcji pomoże.

W panelu nvidii również powinna być taka opcja, z tym że nazwa może być inna.

http://imageshack.us/photo/my-images/145/scaling.png/

SAMSUNG:

menu

obraz

regulacja ekranu -> jest opcja AUTO, ewentualnie możesz wyregulować ręcznie.

koniec.

Tak ku pamieci

dam link do odpowiedzi z innego forum

gdzie mi pomogli:

http://www.frazpc.pl/b/292968

Ustawienie Nazwy dla portu HDMI jak “PC” pomaga, mega to głupie - ale pomaga.

Właśnie miałem ten sam problem i na szczęście go rozwiązałem. Przeszukałem instrukcje do telewizora (też Samsunga) i znalazłem tam gdzie jest opis złączy, że gdy łączy się komputer za pomocą HDMI należy w menu wyboru źródła obrazu (u mnie na pilocie to ‘Source’) na opcji ‘HDMI’ zmienić nazwę (nie wiem czemu to się tak nazywa, bo nazwy się nie zmienia tylko tak jakby źródło z jakiego jest wysyłany sygnał) na ‘PC’. To rozwiązało i problem niewidocznych krawędzi obrazu i cieni wokół krawędzi (liter).