Twardy dysk po podłączeniu nie działa

przez kilka dni zmuszona jestem do korzystania z komputera, na którym jest jedynie 10GB-owy twardy dysk. ram, procesor, karta graficzna i inne są dobre, bo były dokupywane.

jednakże mam w posiadaniu dysk twardy o pojemności 60GB, z tym, że kiedy go podłączam i uruchamiam komputer, wyświetlają mi się jedynie początkowe informacje, a zamiast dalszego ładowania XP, wyświetla się czarny ekran, u góry biały, migający kursor, jak przy pisaniu.

od razu zaznaczam, że czytałam kilka poradników odnośnie tego, jednakże były napisane dla mnie niezrozumiale. czy byłby ktoś w stanie wytłumaczyc po kolei co i jak mam zrobic, aby dysk sprawnie działał?

jeżeli to pomoże, informacje z nalepki na dysku:

Western Digital WD600

Enhanced IDE hard drive

drive parameters: LBA 117187500

Problem, jak podłączasz ten dysk 60 GB? Sądzę, że istniejący 10 GB, na którym jest system operacyjny(?) jest dyskiem Master (głównym) i tak powinien być ustawiony zworką na dysku i tak podłączony taśmą IDE. Natomiast na dysku 60GB (jeśli “pusty”) musisz przed podłączeniem ustawić zworkę na “Slave” (instrukcja jest na obudowie dysku). Kabel (taśma) IDE powinien mieś koniec “niebieski” podłączony do niebieskiego gniazda na płycie głównej, natomiast drugi koniec (nie środek!) taśmy podłącz do dysku 10GB (to ma być ten Master). Środkowy wtyk na taśmie wetknij natomiast do dysku 60GB (czyli tego Slave). Dopiero w takiej konfiguracji uruchom komputer. Oczywiście dyski w obudowie powinny być tak rozmieszczone, aby ta operacja podłączania taśmy IDE dała się przeprowadzić bez zbędnego “wyciągania” lub wyginania kabla.

Zależy czy dysk był z innego komputera wyciągnięty czy nie, jeżeli był to odpalenie takiego dysku (a raczej systemu znajdującego się na nim) na innym kompie może być niemal niemożliwe. Najlepiej by było podpiąć dysk, sformatować go i zainstalować system od nowa, jeżeli są tam jakieś ważne informacje to wtedy można nainstalować system na stary.

Problem tu nie tkwi w dysku, a w sterownikach od chipsetów, płyty i innych tego typu bzdurach

każdy dysk systemowy przestawiony zworką jako SLAVE i dobrze podpięty taśmą (może być na tej samej taśmie co MASTER) powinien się uruchomić bez problemów.

W tym przypadku zapewne oba dyski są ustawione na MASTER i BIOS nie wie , który system ma wybrać,

przepięcie zworki powinno załatwić problem

MK

Dodane 12.05.2010 (Śr) 13:42

http://www.tomshardware.pl/storage/20010905/images/wd600bb-2.jpg

tu masz duże zdjęcie tego dysku, w nim zworka (ten biały kawałek plasitku pośród czarnego boku) jest na 5 parze a dla SLAVE powinna być na 4 parze licząc od prawej strony

nie chodzi mi o podłączenie dwóch dysków, tylko odłączenie 10GB i wstawienie na jego miejsce nowszego.

ten 60GB był wykorzystywany w innym komputerze, ma windowsa i inne rzeczy w sobie.

jednakże przy nim nie mam zworek, dla ułatwienia (nie znam sie za dobrze na nazewnictwie, więc ciężko byloby mi to slownie wytłumaczyc) zrobiłam zdjęcia.

http://i822.photobucket.com/albums/zz14 … netrze.jpg wnętrze komputera, zaznaczone rzeczy, które podpinam do dysku

http://i822.photobucket.com/albums/zz14 … in/2-2.jpg i tu jest ukazany ten problem, nie wiem w takim razie gdzie mam włożyc czarna zworkę, bo biała, przy próbie wyjęcia, zupełnie nie daje się wyciągnąc.

musisz miec nalepke na dysku i tam jest opis slave i master,zrob tak,prubuj po koleji,napewno nic nie zepsujesz,zworke po mojemu daj na 2 od lewej.

jedynie na starym dysku mam nalepkę z rysunkami odnośnie zworek, ale nie moge się do niej zastosowac na nowym dysku, bo rożnią sie one iloscią par ‘złączy’ (?)

i mówiąc o zworce na drugiej parze od lewej, masz na myśli czarną, czy białą częśc?

musisz na tego 60 wgrać nowy system z innego kompa ten z dysku nie pójdzie z tym systemem(płyta główna jest inna)a zworek nie dawaj na początek a później spróbuj różne kombinacje najpierw z jedną a potem z dwoma

Poprzednio zrozumiałem, że chcesz, aby oba twarde dyski były w komputerze. Jeśli tylko ten “nowy” 60GB, to montujesz go do komputera bez żadnej zworki, natomiast taśmę IDE podłączasz ostatnim , a nie środkowym (1), wtykiem tej taśmy. Niebieski wtyk taśmy musi być w niebieskim gnieździe na płycie głównej. Środkowy wtyk tej taśmy pozostawisz wolny. Oczywiście, po całej tej operacji i uruchomieniu komputera trzeba zainstalować na tym dysku system operacyjny, ale to już inna historia.