Twardy reset w laptopach

WItam

Interesuje mnie jak zrobić reset w laptopie, kiedy nie odpowiada on na np. Alt-Ctrl-Del oraz na wciskanie przycisku ON w laptopie. Pozatym jak wyciągne przewód zasilania to lapek nadal chodzi, bo z baterii. Co zrobić aby bezpiecznie go zrestartować? Do tej pory robiłem tak że odłączałem kabelek zasilania i wyjmowałem baterie. Ale czy laptop od tego się nie popsuje?

P.S.

Wszystko to dzieje się w sytuacji zawieszenia się lapka.

Jak mi się zawiesi laptop tak że już wcale na nic nie reaguje to przytrzymuje przycisk zasilania na 8 sekund, wtedy się wyłącza i potem trzeba jeszcze raz włączyć.

1 polubienie

5s przytrzymaj klawisz power :wink: - prawie reset

To bardzo zła metoda! Nagły zanik zasilania zawsze szkodzi systemowi, czasem również podzespołom komputera.

Nigdy też nie zasilaj laptopa prosto z zasilacza sieciowego! Zawsze z baterią, która stanowi tzw. bufor bezpieczeństwa i która nigdy nie powinna być wyjmowana przy czynnym laptopie. To są zasady podstawowe, napisane w instrukcjach, których… nikt nie czyta!

W przypadku całkowitej blokady systemu naciśnij przycisk Power, przytrzymaj kilka sekund, aż laptop się wyłączy. Przynajmniej powinien się wyłączyć, jeśli jest prawidłowo ustawiony w Opcjach zasilania (czasami też w BIOSie).

Metody na tzw. “twardy” restart laptopa nie znam.

Kurcze nie wiedziałem o tym. No i właśnie dlatego lapek jest w serwisie. Ech… Człowiek uczy się na błędach… Czyli przytrzymać przycisk ON jakieś 10 sekund. Pozatym gościu z serwisu stwierdził że poszła karta graficzna. Naprawa 400 zł.

U mnie w Asusie G2S jest malutka dziurka na spodzie do wciśnięcia szpileczki. Ale to raczej niezbyt powszechne w laptopach. Poza tym, że wiem, że tam jest, to nie musiałem z niej nigdy korzystać, przytrzymanie przycisku zasilania zawsze wystarczało.

Oszczędziłeś mi trochę nerwów, dzięki. Działa.