Tworzenie 7gb partycji fat32

witam.

pobrałem z vortalu partition magic w wersji trial. chciałbym utworzyć taką partycje jak w temacie ale mam obawy co do użytkowania tym programem. moglibyście pomóc :oops: ? nie chciałbym stracić danych albo coś w tym stylu…

partycje potrzebuje żeby postawić linuxa…

Partition Magic w wersji trial nie wprowadza faktycznych zmian…

yyy… ;/ a gdybym miał pełną wersją to jak by to wyglądało? klikam w utwórz nową partycje a dalej nie wiem co zrobić tj przedstawiam screen :

dddd3jt.th.png

Wybierasz dysk na którym chcesz utworzyć nową partycję i klikasz dalej. Tam będziesz mógł wybrać w jakim systemie plików ma być partycja no i ile ma ona zajmować…

Danych nie stracisz :slight_smile:

Trial masz właśnie po to, żeby sobie popróbować, bo nie dokonuje on faktycznich zmian więc baw się śmiało :slight_smile:

nie rozumiem ;/ tam na screnie są 3 opcje - Before C, Before C but before D , before D

ale ja mam partycje c - 28 gb i d - 8 gb więc powinnien wybrać opcje z C żeby stamtąd zrobić partycje powiecmy E na 7 gb tak ? bo nie chce tracić jakby co miejsca z D więc musze troche w C uwolnić wybierając before C tak mi się wydaje :?

Klikasz prawym przyciskiem myszy na partycję, kórą chcesz okroić na rzecz nowej i wybierasz Resize/Move. Suwakiem, bądź wpisując ręcznie, ustalasz jej wielkość. Następnie na nowopowstałym wolnym obszarze PPM i wybierasz Create - ustalasz system plików oraz literę dysku (pod windows :wink: ). Gdy już wszystko zrobisz klikasz Apply i potwierdzasz chęć dokonania zmian. Komp się od nowa uruchomi i w trybie dosowym zrobi to co mu kazałeś :slight_smile:

więc wedle twich wskazówek pozwól że upewnie się dając screeny.

14ka.th.png

29qj.th.png

37ab.th.png

w ten sposób tak? bo tylko z tym miałem wątpliwości. a potem jak to uczynie (mam nadzieje że przedstawiłem tak samo jak ty napisałaś hehe :slight_smile: ) klikam create i aply :slight_smile:

p.s

pytam się ponieważ jutro ide zakupić ten program :slight_smile:

Nie ma znaczenia czy będziesz robił tak jak na Twoim screenie ( pamiętaj, że partycja, którą chcesz resizować misi być zaznaczona gdy wybierasz tą opcję z menu po lewej stronie ), czy tak jak ja zaproponowałam:

schowek019sw.jpg

schowek026pl.th.jpg

I z powstałego w ten sposób wolnego miejsca tworzymy nową partycję.

schowek038sx.jpg

Nie wiem czemu w takim razie w temacie napisałeś, że chcesz format plików FAT32 ?

Możesz od razu zrobić taki jaki jaki wykorzystuje Linuks:

schowek041qp.th.jpg

Gdy już wszystko zrobisz ( domyślam się, że zechcesz zrobić również partycję Swap ), klikasz oczywiście: schowek057im.jpg

Ps: Jaką dystrybucję instalujesz ? :slight_smile:

instaluje zbotowaną wersje najnowszego Knoppixa czyli 9.3 a kolega mi polecił system plików fat32 na tego linuxa

rozchodzi mi się żeby zwolnić 7 gb wolngo miejsca z partycj C i stworzyć partycje na linuxa :slight_smile:

:-s

Przecież to jest system plików do Windows…

W Linuksie jest ext/ext2/ext3 i ReiserFS/Reiser4…

no tak ale sam widziałem…u niego slackware stoi na ntfs i knoppix też na ntfs. ale mi się rówież wydaje że to nie jest dobre rozwiązanie.

a jak wybiore system plików na linuxa np. raiserFS to bootloader będzie mi przy starcie kompa ładował i będe miał możliwośc wybrania któregoś z os-ów? bo nie wiem jak to jest przy systemach na linuxa.

:o

Nie wierzę :? Coś Ci chyba kolega buja :wink:

Tego systemu plików nigdy nie używałam, ale przypuszczam, że tak.

Najlepiej instaluj LILO w MBR.

zainstaluje na ext3 może się uda i boot loader wykaże mi system do wyboru. tzn już mam 2 (xp i 98) ale mi się o ten 3 rozchodzi. tylko z drugiej strony ten knoppix jest odpalany z płyty więc nie jestem pewny…

mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć na ten temat? tj cy knoppix odpalany z płyty będzie widoczny z bootloaderze.

Jak to odpalany z płyty ?

Jesli go nie instalujesz ( bo instalacja to tylko jedna z możliwych opcji ), to nie będzie Ci potrzebny boot loader. Wystarczy zabootować kompa z płyty, na ekranie powitalnym wpisań knoppix lang=pl , żeby uruchomić go w języku polskim ( tak było przynajmniej w starszych wersjach) i już można go używać. Mozna nawet odpalić go nie posiadając dysku twardego.

Jeśli zamierzasz zainstalować go na twardzielu to poczytaj o Knoppix Installer.

właśnie mi chodzi o ten sposób :slight_smile: ok to biore sie do roboty z partycją ext3 :slight_smile: