Tworzenie domeny w sieci lokalnej - co to jest?


(Quentin) #1

Witam!

Ostatnio czytałem art. w NEXT 01/2009 o sieciowych centrach zarządzania pakietami bezpieczeństwa (prościej mówiąc o antywirusie "głównym", który sprawuje nadzór nad antywirusami zainstalowanymi na stacjach roboczych). Na początku artykułu jest następujący fragment:

Czym jest dokładniej ta domena w sieci lokalnej i na jakiej zasadzie ona działa :?: Dalej jest napisane, że może być ona kontrolowana np. przez mechanizm Active Directory - o co w tym dokładniej chodzi :?:

Z góry wielkie dzięki za odpowiedź :wink:

Pozdro...


(minox) #2

Witaj,

tutaj przydał by Ci się serwer z Windows 2003/2008 na którym usługa/rola Active Directory będzie zainstalowana i poprawnie skonfigurowana, do tego potrzebna jest tez rola Kontrolera Domeny, w kontrolerze domeny tworzysz swoja domenę np "serwerdomowy" a w usłudze użytkownicy i komputery active directory dodajesz nowych użytkowników oraz komputery (jest to naprawdę łatwe). Następnie na stacjach roboczych wykonujesz czynność wpięcia ich do domeny, podając nazwe domeny oraz użytkownika którego stworzyłeś na serwerze (user@serwerdomowy oraz hasło). Wtedy na serwerze przechowywane są wszystkie twoje dane, dokumenty itp. Zawsze kiedy przeinstalujesz winde na stacji roboczej i zalogujesz się do konta na serwerze wrócą twoje dokumenty skróty itp. Co do antywirusa to też jest to rozwiązanie bdb. bowiem jeżeli masz więcej komputerów to możesz wtedy ustawić odpowiedni harmonogram dla każdej ze stacji roboczej wpiętej do domeny. I już nie interesuje Cię to co tam się dzieje, tylko np. włączasz skanowanie i problem z głowy. Napisałem to dosyć powierzchownie aby przedstawić mniej więcej o co tutaj chodzi.

Pozdrawiam

miNox