Tworzenie dysku instalacyjnego Windows 7

 Witam. Ostatnio wziąłem się za konserwację  systemów i zabezpieczenie na wypadek awarii systemu. Jeśli chodzi o laptop to zrobiłem kopię plików i systemu  oraz obraz sytemu na twardy dysk zewnętrzny. Na płytę CD nagrałem dysk naprawy sytemu. Na płyty DVD nagrałem odzyskiwanie ustawień fabrycznych (chyba to można nazwać dyskiem instalacyjnym) dzięki programowi zamieszczonemu w kompie przez producenta. Wgrałem na nowo system na laptopie, ponieważ czasem miałem trzaski w głośnikach, czasem nie miałem dźwięku, mikrofon nie działał. Teraz jest oki.

 

Niestety ku mojemu niezadowoleniu z komputerem stacjonarnym nie idzie tak dobrze. Po pierwsze po wykonywaniu kopii plików i systemu na zew. tw. dysk otrzymałem komunikat, że kopia została wykonana, ale niektóre pliki nie zostały skopiowane przez jakiś błąd. Ustaliłem, że kopia sytemu została wykonana, ale pliki użytkownika nie. Więc ręcznie skopiowałem. Nie wiem z czego wynika ten błąd, ale chyba kopia systemu została wykonana prawidłowo. Ten błąd wyskakiwał kiedy robiłem kopię na płyty DVD, ale wtedy kopia nie została wykonana, została przerwana. Nie z czego bierze się ten błąd.

Nagrałem obraz sytemu na zew. twardy dysk. Nagrałem na płytę CD dysk naprawy systemu.

Następnie chciałem nagrać na płyty DVD odzyskiwanie ustawień fabrycznych, żeby mieć dysk instalacyjny systemu. Niestety okazało się, że na komputerze stacjonarnym nie ma programu, który pozwoliłby mi nagrać takowy dysk. Kiedy wchodzę w zaawansowane opcje odzyskiwania sytemu to mam do wyboru przywrócenie obrazu sytemu i ponowne wgranie systemu, ale żeby nagrać od nowa system to trzeba mieć dysk instalacyjny, ale tutaj nie mogę go najpierw nagrać, tak jak jest to w laptopie. Cóż mam zrobić? Na pewno nie będę chciał ściągać z netu, bo chcę mieć pewność czystego sytemu. Można od kogoś pożyczyć dysk instalacyjny albo poprosić, żeby nagrał taką płytkę za pomocą programu zapewnionemu przez producenta w laptopie. W sumie chyba mógłbym wykorzystać dysk instalacyjny z laptopa tyle, że tam mam 64-bitowy system, a na stacjonarny 32-bitowy. Macie inne pomysły?

Czy w komputerze stacjonarnym miałeś utworzoną partycję rcovery. Jeżeli tak to podaj nazwę producenta i model komputera stacjonarnego. Według mojej wiedzy wystarczy zrobić obraz dysku (partycji) z systemem i utworzyć dysk naprawy systemu.               Z obrazu dysku zawsze możesz ponownie przywrócić system używając do tego utworzonego dysku naprawy.

W komputerze stacjonarnym możesz też utworzyć własną partycję Recovery (jak w laptopach), celem szybkiego przywrócenia systemu do stanu kiedy był całkowicie sprawny: http://www.majorgeeks.com/files/details/aomei_onekey_recovery.html Aby przywrócić system wystarczy potem na starcie komputera nacisnąć klawisz F11 (czyli “OneKey Recovery”). To taka alternatywa, którą warto wziąć pod uwagę dla komputerów stacjonarnych, jak i laptopów pozbawionych oryginalnej partycji Recovery.

Nie miałem chyba. Przynajmniej nie widzę folderu podpisanego jako"HDD Recovery" tak jak w laptopie. Podobno taka partycja może być ukryta.

Załóżmy, że teraz bym to zrobił to będę miał obraz na ten dzień, a nie fabryczny, jeślo dobrze myślę. Poza tym jak robi się się obraz dysku z systemem? W opcjach widzę tylko polecenie “Utwórz obraz systemu”.

Nie rozumiem dlaczego w stacjonarnym automatycznie nie robi się partycja Recovery tak jak w laptopie, jeśli rzeczywiście jej nie ma. Nawet jeśli teraz utworzę partycję Recovery to nie będzie to powrót do ustawień fabrycznych, jesli byłaby taka potrzeba. To kolejny paradoks, po tym, że nie mogę utworzyć w komputerze stacjonarnym dysku instalacyjnego. To powinna być norma przy OEM.

  • Partycja Recovery (oryginalna) sama się nie robi. Tworzy ją producent laptopa, czasem także producent komputera stacjonarnego!

  • Tak faktycznie jest! Jeśli utworzysz samodzielnie partycję Recovery, to będzie to - w razie potrzeby - powrót do systemu z chwili jej utworzenia.

 

Jaka jest różnica między “utwórz obraz sysemu”, a “utwórz kopię zapasową teraz”?

Jest i to duża!

Obraz systemu operacyjnego (i tylko jego) tworzony jest w formie niezależnego, skompresowanego pliku, np. ISO, gotowego do nagrania na płytę CD lub pendrajwa i wykorzystania w dowolnym komputerze.

Kopia zapasowa tworzona jest w celu wykorzystania na jednym, konkretnym komputerze, na którym została wykonana i przywracana na ów komputer przy pomocy tego samego oprogramowania, które było użyte do jej utworzenia.

Dzięki za wyjaśnienie. Jeśli chodzi o obraz systemu to u mnie zajmuje 30 GB, więc trudno go byłoby nagrać na płytkę lub pendriva.

Bo to właśnie nie jest obraz systemu, lecz skompresowana kopia zapasowa całej partycji systemowej! Nadaje się do użycia wyłącznie na jednym Twoim komputerze, a nie - jak wyjaśniłem wyżej - na wielu, dowolnych komputerach. To jest ta różnica.