Tworzenie głośników 5.1 - Jak połączyć?

Witam,

od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł. Mianowicie mam w domu: dobry zestaw głośników 2.1, chińskie głośniczki 2.0 oraz wieżę audio z wejściem mini jack.

Czy da się to połączyć tak, aby 2.1 grały jako przednie + subwoofer, 2.0 razem jako centralne oraz wieża jako tylne. Czy da się coś takiego zrobić. Karta dźwiękowa w płycie głównej obsługuje głośniki 5.1.

Mam w domu kilka takich przejściówek (Zdjęcie na dole).

Oczywiście wszystkie głośniki mają jacka 3,5 mm.

Czy takie coś jest logiczne?

Mam nadzieję, że to wyjaśniłem, jeśli macie jakieś pytania to piszcie.

Pozdrawiam 12chrapek12

PS Jestem w tych sprawach laikiem.

images.jpg

Grafika nie działa, trzeba kliknąć :heavy_plus_sign:, ale jeśli wszystkie głośniki są aktywne i mają mini-jack to możesz podłączyć je pod odpowiednie wyjścia karty dźwiękowej. Typowego kinowego 5.1 może nie będzie jeśli każdy głośnik będzie miał inną moc i charakterystykę, ale to już sam ocenisz po podłączeniu. 

Witam,

ta przejściówka to jest coś takiego: http://allegro.pl/adapter-2-x-6-3mm-jack-f-1-x-6-3-mm-jack-m-stere-i5939194938.html.

A karta dźwiękowa jest zintegrowana i ma trzy gniazda: czerwone, zielone i niebieskie.

Teraz pytanie co do czego podłączyć?

Pozdrawiam 12chrapek12

Mini jack musi być 3.5mm. 6.3mm to wtyk profesjonalny.

To które wyjście odpowiada za jakie głośniki masz rozpisane w instrukcji płyty głównej. Z reguły zielone to front, różowe sub i niebieskie tył. Jeśli masz włączone autowykrywanie wejść to będzie ewentualnie możliwość zmiany.

Witam,

przez przypadek dałem 6.3 mm.

Jest to rozgałęźnik który ma z jednej strony 3,5mm, a z drugiej strony ma 2x 3,5mm.

Pozdrawiam 12chrapek12

Więc możesz wykorzystać te przejściówkę aby kilka głośników podłączyć do jednego wyjścia w dźwiękówce.

Witam, 

ok zaraz sprawdzę czy działa i napiszę:)

Pozdrawiam 12chrapek12

 

Ale po co rozgałęziacze? Ty chcesz mieć 5.1 czy 3xstereo + woofer?

Słuszna uwaga :slight_smile:

@ **12chrapek12. **Prawie dobrze ale najpierw zacznij od liczenia.

Zestaw 2+1, zestaw 2.0 “chińczyk”, wieża czyli 2.0 = 6+1 co nijak ma się do tego co chcesz uzyskać. Przede wszystkim wejścia 2.0 chińczyka należy połaczyć w jedno (jako centralny). Następnie sprawdź które wyjścia na karcie odpowiadaja za rodzaj głośników dla twojej płyty głownej/Karty. Dla przykładu na podstawie chipsetu Realtek: przednie (zielony), wieża jako tylne (niebieski), centralny+subwofer (różowy). Dopasuj wszystkie wtyczki :slight_smile:

 

Dzięki, lubię zauważać rzeczy banalnie oczywiste :wink:

I bez urazy, Twój opis zagospodarowania kolorów ma się nijak do rzeczywistości, domyślnie zielony to głośnik, niebieski wyjście liniowe, a różowy wejście (zazwyczaj mikrofon) ;-)

@12chrapek12 :w realteku na obecnych sterownikach nie ma to większego znaczenia, jeżeli podpinasz jacki przy włączonym kompie, to i tak zapyta “co Ty właściwie podłączyłeś?”, wtedy różowe mikrofonowe może równie dobrze robić za tył albo i front. I dzięki realtekowi za to, bo przez długie lata trzeba było kupować karty na chipie yamaha, żeby takie rzeczy realizować.

Jednakże jeżeli zależy Ci na wydobycie z tych głośników “przestrzeni”, to setup będzie inny i możliwe, że nie zagra tak jak sobie wymyśliłeś. Na przykład: muzyka z kompa nadal będzie odtwarzana tylko na przodzie, a tylne głośniki odezwą się wyłącznie w filmach z dźwiękiem 5.1 i tylko kiedy dźwięk będzie z tyłu.

Generalnie: jeżeli nie wiesz jak ogarnąć temat tak, żeby na filmach był surround, a przy muzyce grało wszystko - radzę zostać przy ustawieniu 3 x stereo + woofer.

Witam,

chodzi mi o zestaw 5.1 (2.0 chińskie - centralny).

Zaraz to spróbuje podłączyć jak piszecie.

Pozdrawiam 12chrapek12

Edit: Jednak zdecyduje się na 4.1 - Bez centralnego