Tworzenie gry 2D


(Arbuz620) #1

witam chciałbym rozpocząc tworzenie gry cos podobne jak margonem robienie questów expienie chodzenie na jakies elitki np co loootają co bym potrzebował do zrobienia takiej gry i czy to jest darmowe??


(Sawyer47) #2

Język programowania + biblioteki.


(kalamita) #3

Jest darmowe. Jedynie musisz nauczyć się programować .... :slight_smile:


(Wojtekbogocki) #4

No to jak nie chcesz korzystać z badziewi typu gamemaker czy innych tego typu to:

Pierwsze kroki:

Yup jak kolega wyżej, z tym, że uczenie się przez dwa miesiące c++ czy delphi aby zrobić prostą grę 2d jest trochę bez sensu(chyba że mr laik chce potem kontynuować karierę). No więc tak na początek polecam:

:arrow: http://scratch.mit.edu/

jest to program dla dzieci (ale nie zrażaj się tym ;]) stosowany kiedyś przeze mnie do nauki zasady działania takich gier.

Dalej spróbuj popisać w tym:

:arrow: http://www.dobreprogramy.pl/Microsoft-Small-Basic,Program,Windows,12887.html

a tu masz tutorial do nauki:

:arrow: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=61481B74-EB45-42B8-A777-8F3644406787&displayLang=pl

i to właściwie też program dla młodych ale znacznie bardziej przypominający te pr0 dla pr0fessional programmers :stuck_out_tongue:

Chcesz być pr0?

Jeżeli dalej chcesz pisać aplikacje(stricte: gry) to zapraszam tu:

:arrow: http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/ - kurs C++ (w pełni profesjonalnego języka programowania) - przeczytaj tylko 1 i 2 część

:arrow: http://darkcult.nazwa.pl/wiki/index.php?title=WinAPI - aplikacje okienkowe w C++ dla Windows(nieobowiązkowe ale przydatne)

:arrow: a tu musisz sobie znaleźć jakiś kurs Allegro(biblioteki nie sklepu) bądź SDL

Miłej harówki ;]


(kalamita) #5

Jeżeli już mowa o silnikach to ja osobiście polecam Irrlicht pod C++ (choć wersja pod Javę też istnieje i ma się dobrze :slight_smile:

http://irrlicht.sourceforge.net/


(Arbuz620) #6

Czy za serwer musiałbym płacic??

-- Dodane 07.10.2010 (Cz) 21:14 --

niestety nie chce byle za przeproszeniem gówna robić tylko dobrą pożadną gre typu cos jak margo na tej samej zasadzie bo tam są 10 swiatów to za 1 serv musiałbym płącic?


(Wojtekbogocki) #7

Nauka programowania a tym bardziej robienia gier zajmuje co najmniej kilka miesięcy -.- ALE jeśli chcesz prostej odpowiedzi... dobra oto ona :arrow: C++ z biblioteką Allegro5 i WinSock'iem do sieci. Wkuwaj.

A co do serwa, chcesz zrobić jedną aplikację, (która ma obsługiwać kilka światów - zastosowałbym wielowątkowość z WinApi) więc jeden serw.


(Arbuz620) #8

ale czy bede jakies miesieczne opłaty miesieczne płacic np za serv ??


(Wojtekbogocki) #9

serwer zamawia się zwykle na jakimś hostingu... - odpłatnie - gdzie i jak nie wiem bo nigdy się w to nie bawiłem tj zawsze wolałem single'a i LAN :slight_smile:


(Arbuz620) #10

czyli musze zamówic i za to zapłacic ??

a jak tak do da sie jakos za darmo wszystko miec??


(Wojtekbogocki) #11

jasne, po prostu stawiasz serwer na swoim komputerze :stuck_out_tongue: ale jak ty chcesz mieć tych 10 czy 15 użytkowników to tak ci zamuli net, że nawet google.com nie otworzysz, nie mówiąc już o lagach u nich


(kalamita) #12

Najpierw napisz nawet najprostszą wielowątkową grę, dodaj autoryzację użytkowników (graczy), obsłuż ich zapytania (czyli aktualizuj na bieżąco stan gry) a potem dopiero martw się o serwer na którym zainstalujesz moduł serwera.


(Arbuz620) #13

no tak tylko mi bardziej chodzi o zrobienie gry i zeby nic nie płacic jakich abonamentów za serwer na strone i za serwer na gre zeby nic sie nie płaciło zebym cała gra była za friko i te serwy wszystko takze


(Wojtekbogocki) #14

W internecie koegzystuje obiekt o nazwie advertisement, stricte reklama :wink: albo konto premium :wink: Możesz z tego brać kasę na serwer - stricte - darmowe serwery nie dość, że mają ograniczenia to stają się zwykle mniej darmowe gdy jest na nich za duży ruch alboż się na nich zarabia.

Życie to /cenzura/, potem się umiera. Powodzenia.


(kalamita) #15

Zrobienie gry nic nie kosztuje ( z wyjątkiem czasu temu poświęconego i nauce) a kupę darmowych serwerów też jest. Darmowe kompilatory, silniki gier, i platformy ma których możesz tworzyć gry też są.

Lecz tak jak już wcześniej wspomniałem, sprawa serwera jest drugorzędna, najpierw zrób najprostszą, wielowątkową grę obsługującą wielu użytkowników jednocześnie. Potem dopiero martw się o serwer.