Tworzenie muzyki disco polo


(stanek.94) #1

Witam! :slight_smile: Czy sa tu na forum jakiś dje, aranżerzy czy producenci muzyki? :slight_smile:

Nie wiecie może jak się robi aranżacje do piosenek disco polo/dace? :slight_smile:

Domyślam się że pewnie jakiś fruity loops czy cubase, ale czy mógłby ktoś zagłębić temat?


(przemek7525) #2

Generalnie nie ważne jaki program, ważniejsze są wtyczki :).

Z syntezatorów wbudowanych we FLa (zależy jaką masz wersję) może Ci się przydać np. Sytrus, FL Keys dla dźwięku pianina jeżeli byś chciał (chociaż lepszy jak dla mnie jest Piano One - darmowa wtyczka), 3xOSC jest bardzo fajny do zrobienia basu lub BooBass dla gitarowego basu, ewentualnie WASP. Harmor bądź Harmless też bardzo dobre syntezatory, można w nich zrobić chyba każdy dźwięk, ale już dużo bardziej skomplikowane. Niektóre z tych wtyczek typowo z FLa można użyć w innych programach jak się zakupi odpowiednią wersję. Ewentualnie można pobawić się opcją ReWire używając np. Cubase i do tego FL Studio jednocześnie.

Tal NoiseMaker też może się przydać, również darmowa wtyczka z przyzwoitą bazą presetów, tak samo jak Crystal. Z płatnych syntezatorów bardzo dobry jest Sylenth1, Synplant oraz NI Massive, ten ostatni raczej mniej się przyda, ale pobawić się można i zobaczyć co się przyda a co nie - są dostępne wersje demo. Musisz się po prostu pobawić tymi rzeczami lub pooglądać na YT żeby zobaczyć, co da się z tych wtyczek wyciągnąć i ocenić czy dana rzecz się nada.

Co do efektów, to te co są standardowo w FL powinny wystarczyć. Fruity Fast LP bądź Fruity Free Filter, Limiter, Reeverb, Parametric EQ, Delay, Compressor, a wtyczek jest dużo więcej i robią co innego. Warto zaznajomić się z efektem, który się nazywa sidechain - przydaje się to.

Do tego sample, jakiś kick, clap, crash (również reverse crash), jakiś werbel, hihat - generalnie perkusja. Bardzo dużo dobrych sampli jest w paczkach Vengeance, ale to są już płatne rzeczy. W FL Studio są jakieś tam sample standardowo i można z nich coś wybrać i ewentualnie dostosować pod siebie efektami.

Z aspektów bardziej muzycznych warto byłoby zaznajomić się z pojęciami m. in. fraza oraz temat.

Z tego wszystkiego samo wymyślenie melodii jest najmniejszym problemem, największym jest przelanie pomysłu do komputera w taki sposób, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt. No i przede wszystkim mastering, żeby utwór nie brzmiał tak pusto i sucho. A, i dobre głośniki by się jeszcze przydały i dość dobry komp, bo niektóre wtyczki mają swoje potrzeby :P.

Nie wiem, czy dokładnie o coś takiego Ci chodziło :D.


(stanek.94) #3

No dokładnie o coś takiego :slight_smile: Dzieki bardzo, a jeszcze pytanko: czy długo trzeba w tym siedzieć żeby osiągnąć coś fajnego? Długo trzeba nad tym posiedzieć żeby coś w końcu zrobić?


(przemek7525) #4

To już bardziej zależy od tego czy masz pomysł, jaki on jest i czy potrafisz go zrealizować :).

Samo ogarnięcie podstaw niezbędnych do funkcjonowania w FLu (dodawanie nowych syntezatorów/samplerów, przyporządkowywanie ich do miksera, jego obsługa, patterny, dodawanie efektów, automatyka, umieszczanie na playliście, obsługa step sequencera, playlisty i piano rolla) nie powinno zająć dużo czasu i wg mnie po kilku godzinach (wiadomo, czas zależy od człowieka jak szybko “łapie” nowe rzeczy i od chęci) byłoby się w stanie robić te rzeczy bez większych problemów.

Najwięcej czasu zajmuje poznanie opcji i możliwości zastosowania wtyczek, a ta jest na prawdę mnoga i to tak na prawdę od tego zależy, jak szybko osiągnie się zamierzony efekt. Np. wspomniany już Fast LP (który ma tylko dwa niepozorne knoby) może być wykorzystany do “zamulenia” utworu, a także do zrobienia tzw. wobble bassu, który jest chyba najpopularniejszy w dubstepie.

Zainstaluj demo FL Studio, jakieś wtyczki, baw się i poznawaj ich możliwości :). Niestety w wersji demo FLa nie można zapisać projektu jako plik do późniejszej edycji, ale zawiera komplet wtyczek (niektóre też jako demo). Warto pooglądać poradniki, których odnośnie FLa na YT jest chyba najwięcej.


(stanek.94) #5

Ok ok dzięki za info, a jeszcze mógłbyś polecić jakieś konkretne dźwieki typu farenthide dutch który ostatnio jest podobno bardzo modny?


(przemek7525) #6

Presetami się raczej nie bawię i tworzę dźwięki samemu, rzadziej modyfikuję standardowe presety, więc nie wiem co może być dobre. Może w jakiejś paczce presetów od Vengeance do Sylenth1 byś znalazł coś, co by odpowiadało.