Tworzenie muzyki

Witam,

Wiem ze istnieje juz topic w ktorym wyszczegolnione sa programy do tworzenia muzyki. Ja natomiast chcialbym zapytac o cos innego.

Interesuje mnie tworzenie muzyki na styl Polowania na Czerwony październik, czy np Piratów z Karaibów, choc nie tylko. Czy istnieje możliwość stworzenia czegoś takiego i co jest do tego potrzebne. Jakie istnieją programy do tworzenia muzyki i gdzie mogę się tego nauczyć od podstaw, bo nigdy z czymś takim nie miałem do czynienia.

Czy oprocz programów potrzebne jest coś jeszcze ?

Pozdrawiam i dzieki za ewentualne odpowiedzi.

Jasne że jest możliwość

instrumenty muzyczne + sztab ludzi

Programami to możesz mixować muzykę, dodawać efekty, ewentualnie ułożyć jakiś prosty utwór z gotowych bitów np w programie z serii eJay

tak tez myslalem

A co z jakimis tutorialami do programow ? np. ejay. Czy jest on dla poczatkujacych ?

Co jest potrzebne?

1. Podstawowe wykształcenie muzyczne - to jest chyba najważniejsze, bez podstaw masz małe szanse stworzyć coś, co przyciągnie uwagę innych (owszem, są ludzie bez wykształcenia muzycznego, którzy tworzą niesamowite utwory, ale to rzadkość). Takie wykształcenie możesz nabyć chodząc na lekcję praktycznie dowolnego instrumentu do szkoły muzycznej lub jakiegoś ogniska muzycznego. Głównie chodzi tu o podstawy harmonii i budowania akordów, fraz itd. Bez tego raczej nie masz co ruszać dalej.

2. Oprogramowanie - na początek możesz zacząć od prostych, darmowych programów. Nie oferują one dużo opcji, jakość generowanego brzmienia na pewno będzie odbiegać od tego co chciałbyś usłyszeć ale na początek musi starczyć. Jeśli chcesz więcej możliwości będziesz musiał trochę zainwestować w bardziej profesjonalne oprogramowanie. Z tego co pamiętam, najtańsza licencja na Cubase’a SE kosztuje około 500 zł, więc nie jest to jeszcze strasznie dużo (mając na uwadze, że chcesz poważnie się wziąć za tworzenie muzyki). Oryginalne oprogramowanie można także dostać przy zakupie niektórych interfejsów audio - wtedy oprócz samego oprogramowania masz dobry sprzęt. Jednak sam program nie wystarczy. Do niego dochodzą jeszcze pluginy - VST i VSTi (w skrócie: VST - wtyczki efektowe, VSTi - wirtualne instrumenty). Jeśli chodzi o wirtualne orkiestry symfoniczne to na tej stronce - http://www.audiofactory.pl/sklep/index.php?d=katalog&k_id=42 - znajdziesz dosyć duży wybór orkiestr VSTi. Tu niestety króluje zasada, że im drożej - tym lepiej.

3. Chęć do nauki i wena :wink: Jeśli chcesz tworzyć muzykę, to pamiętaj, że nie jest to prosta sprawa. Nie da się tego nauczyć ot tak. No i trzeba mieć do tego odrobinę talentu.

@Jarek_OSW

Oj nie tylko ;] Uwierz mi, że możliwości dzisiejszych programów do tworzenia muzyki daleko wykraczają poza to, co napisałeś. Sprawny kompozytor dzięki użyciu dobrego oprogramowania może stworzyć praktycznie wszystko.

Dzieki za tak obszerna odpowiedz.

A jakie programy moglibyscie polecic (oprocz ejaya) które są proste w obsłudze i sa czyms wiecej niz zabawka.

Co do wykształcenia muzycznego - cóż, chyba juz za stary na to jestem, ale nagle zaciekawił mnie ten temat, więc trochę się w tym rozejrze…kto wie, może wciągnie mnie to na dłuzej. :slight_smile:

Nie prawda. Próbowałeś cokolwiek stworzyć na FL Studio? Fakt faktem że nic nie zastąpi graniny na prawdziwych instrumentach, ale na pewno może stworzyć coś więcej niż prostą melodyjkę z gotowych bitów.