Tworzenie nowego konta użytkownika i nadawanie uprawnień

Utworzyłem nowe konto Gosc. Będąc na koncie Gosc potrzebowałem pliku, który był na moim koncie, więc w katalogu /home kliknąłem na katalog mojego profilu i wyskoczyło okienko o podanie hasła, wpisałem hasło, otworzyłem katalog, skopiowałem na konto Gosc potrzebny mi plik. No i teraz jest problem. Teraz będąc na koncie Gosc można przeglądać wszystkie moje katalogi i pliki i nie potrzeba do tego hasła, tak samo jest gdy utworzę nowe konto X i z niego można też przeglądać moje katalogi i katalogi konta Gosc, po prostu, każdy przegląda każdego. Usunąłem te konta razem z katalogami, myśląc, że zostaną usunięte nadane uprawnienia, ale nic z tego. Po utworzeniu nowych kont znowu każdy ma dostęp do każdego. Co zrobić i jak, aby nie można było przeglądać katalogów innego użytkownika z innego konta? A jeśli chcę zobaczyć, co ma inny użytkownik, żeby wyskakiwało okienko o podanie hasła dostępu tak, jak to było za pierwszym razem. Kubuntu 12.04

Prawoklik na swoim katalogu domowym, właściwości, uprawnienia.

Dla grupy i pozostałych ustawiasz wszystkie operacje na zabronione(tylko dla użytkownika zostawiasz uprawnienia).

Dzięki. Już prawie jest tak jak chcę. Po zastosowaniu Twojej rady inni nie mogą przeglądać katalogu innego użytkownika. Przydałaby się jeszcze ta opcja, która była przy pierwszym utworzeniu konta, czyli, jeśli chcę przeglądać katalog innego użytkownika to wyskakuje okno z prośbą podania hasła i po wprowadzeniu hasła mam dostęp do konta drugiego użytkownika i mogę przenosić pliki między kontami. Co zrobić, żeby ponowne przeglądanie katalogu drugiego użytkownika było dostępne dopiero po wprowadzeniu hasła do tego konta? Twoje rozwiązanie blokuje całkowicie dostęp do drugiego konta.

Dzięki za takie rozwiązanie, dobre i tyle :smiley:

Spróbuj wejść w Nautilusie:

fish://nazwa_użytkownika@localhost

Nie mam Nautilusa. Wolałbym nie instalować dodatkowych programów, jeżeli nie jest to konieczne. Myślę, że teraz też można to zmienić, tylko nie znam na tyle Kubuntu, żebym mógł to zrobić. Za pierwszym razem pojawiło się okienko z pytaniem o hasło i gdy je wpisałem to zostało zapamiętane na stałe i już nie pyta, po prostu zezwala. Mam Kubuntu 12.04

W takim razie wpisz to w Dolphinie lub w okienku pod alt+F2.