Tworzenie obrazu systemu

Cześć moi drodzy.
Wczoraj zaktualizowałem system do wersji 22H2. Działa bez zakłóceń.
Postanowiłem zrobić obraz systemu i występuje problem.
Przechodzę kolejne kroki i zaczyna się tworzyć obraz na zewnętrznym dysku SSD, po chwili dostaję komunikat za mało miejsca na partycji (dysku) docelowej. Przewidywana wielkość obrazu to 47 GB, a dysk ma pojemność 68GB Foto 1. Zmieniłem dysk na pendriva 64GB po chwili komunikat Foto 2.


Przy pomocy Windows tworzenie obrazu systemu jest bezcelowe. Od wersji win 10 (1603) ten projekt nie jest już rozwijany i Microsoft zaleca wykonywanie tego aplikacjami innych firm.
Ja uzywam Macrium Reflect gdze jest opcja klonowania lub tworzenia obrazu systemu.
Można wprawdzie w Windows utworzyć Kopie zapasowa lub Historie plików ale np. kopia zapasowa zajmuje mnóstwo miejsca.

Kopia systemu tylko zewnętrznymi programami.
Szybko i bezproblemowe wykonanie kopi jak i jej przywrócenie.
Do tego celu (oprócz programu wyżej wspomnianego przez @Yakii) mogą służyć:
„Aomei Backupper”, „Acronis Tru Image”, „Lazesoft Recovery”, „EaseUS Recovery”
lub tzw. LiveCD na linuxie „Clonezilla”, „RedoRescue”, „Rescuezilla”
Wszystkie lub wybrane programy można umieścić na bootowalnym pendrivie zrobionym z programu „VENTOY”:
Ventoy

1 polubienie

No właśnie. I tu jest następny problem. Mam Acer Nitro 5 on ma procesor Intel Core i5-11400H, który nie może wyświetlić dysków w zewnętrznych programach ja używałem Acronis. W biosie laptop nie pokazuje dysków tylko partycję rozruchową. I do czystej instalacji systemu potrzebny jest dodatkowy sterownik i jego się ładuje podczas instalacji systemu. Sterownik podano mi w Acer pomocy technicznej.
Gość podał mi linka do pobrania sterownika.
Obraz systemu jest bardzo przydatny, żeby pominąć czystą instalację systemu która wydłuża czas. Żaden zewnętrzny program nie widzi dysków komputera. I jest klapa.

Praktycznie wszystkie programy do robienia kopi zapasowych systemu mają opcję wykonania nośnika bootowalnego. Nośnik taki powinien być tworzony w oparciu o środowisko Windows PE - z tego względu Acronis się nie nadaje bo robi nośnik w oparciu o Linuksa. Podczas tworzenia nośnika istnieje możliwość wbudowania w taki nośnik dodatkowych sterowników. Należy wówczas wskazać folder z rozpakowanymi plikami sterownika a wśród tych plików musi być plik *.inf - informacje instalatora - wybierz go i utwórz nośnik.

P.S. Przed zrobieniem kopii zapasowej wykonaj Oczyszczanie dysku ze śmieci systemowym narzędziem. Jeśli nigdy tego nie robiłeś to możesz zaoszczędzić ok. 5 - 10 GB. To również może trochę potrwać - za pierwszym razem nawet do 30 min.

Lub bieda SSD wymienić na szybszy, niby wasabi instaluje Windows do 15 min.

Co przez to rozumiesz, jakiś screen. Teoretycznie w niektórych laptopach jest możliwe ze pokazuje jedynie rozruchowa a inne ukrywa. Ale w których? Nie pamietam.

Jak poszukasz w sieci to znajdziesz troche info o tym ze Acronis ma z tym problemy…

Tak bardziej konkretnie. A taki CrystalDiskInfo?
Moze być problem ze sterownikami, uszkodzony system plików (po aktualizacjach to sie zdarza).
Problem z dyskiem.

Zawsze czyszczę dogłębnie przed robieniem obrazu.
Na tą chwilę zadziałał mi EaseUs Todo Backup. Dzięki za porady.
A do Acronisa próbowałem dodać sterownik, przy pomocy wiersza poleceń. Nie działa taka opcja.
Pozdrawiam Wszystkich.

W Acronis jest jakis sposob na jego naprawe poprzez stosowanie jakiegoś Agenta. Nie chce mi sie szukać. Poza tym. Jak aplikacja stwarza problemy a ta stwarza, to lepiej ja omijać.

Miesiąc temu zrobiłem tym narzędziem Microsoftu kopię systemu…
Wszystko przebiegło pomyślnie i zabrało ponad 100 GB miejsca na zewnętrznym dysku.
Czyli ta kopia jest nic nie warta?

Przekonasz się kiedy trzeba będzie ja przywrócić.
P.S. Funkcja jest dostępna ale Microsoft

Pisze tak.

System Image Backup (SIB) Solution This feature is also known as the Backup and Restore (Windows 7) legacy control panel. For full-disk backup solutions, look for a third-party product from another software vendor.

Nikt ci nie kaze robic co zalecaja. Twoja bajka.
P.S.
Uzywam Macrium. Mój dysk systemowy to 120 GB. Jego obraz to 26 GB.
No i to działa.
Obraz Windowsa też kiedys działał. I tu nie chodzi o jego utworzenie ale o jego odtworzenie.

P.S. Nie myl kopii z obrazem dysku bo w windows sa trzy mozliwości Obraz ( nie zalecany) Kopia ( sa problemy) i Historia plików ( też sa problemy).
Lepiej uzywać zewnetrznych aplikacji. Ale dobrych.

OK. Zrobiłem kopię zapasową obrazu systemu a więc tę najbardziej niepolecaną opcję.
Więc jak wynika - trzeba zrobić to innym narzędziem.

Pokazałem ci czego oficjalnie Microsoft nie zaleca poniewaz przestał to od 2017 rozwijac i wspierać mimo ze tego jeszcze nie wycofał i co w zamian poleca.
Co i czym zrobiłes, to twoja sprawa, twoje ryzyko.

Wracam do tematu.
Spróbowałem przywrócić system z obrazu zrobionego wspomnianym wyżej EaseUs Todo backap.
Obraz miał wagę 26GB czyli nie źle. Przywracanie robiłem poprzez pendive startowy zrobiony tymże programem. Trwało to ok 15min myślę i gitara. Wchodzę z penriva windows, zaczyna się uruchamiać system i pojawia się niebieski ekran z opcjami rozwiąż problemy oraz zamknij. Wypróbowałem wszystkie opcje rozwiązywania problemów i wyszło na to, że musiałem instalować system. Sam system instaluje się gładko bez problemów 15 min ale później instalacja ręczna sterowników, potrzebnyh programów, konfigurowanie windowsa pod moje preferencje i zajmuje mi to trzy razy po 7godz. A przywrócenie z obrazu to zaledwie do 15min, czyli wielka oszczędność czasu. Przypomnę że mój laptop ma procesor Intel core i5
11gen 400H który nie jest wspierany przez Microsoft i dla tego w biosie nie są widoczne dyski. Dysk to 500GB NVMe M2. Będę próbował jeszcze innych programów ale wersje trial a te nie są pełnymi wersjami i mogą mieć ograniczenia, ale dam znać jak mi poszło.

Do tworzenia obrazów systemu windows 11 jest kilka narzędzi. Ale mam pytanie odnośnie licencji windowsa. Chciałbym tworzyć obraz, a później go odtwarzać na innych komputerach, co się dzieje z kluczami windowsa?

Klucz jest przypisany do płyty, na innym będzie Windows nie aktywowany. Tutaj masz linka do programu za free.AOMEI backupper Prof.https://sharewareonsale.com/s/aomei-backupper-pro-freebie-sale

Nie zapomniałes w tym przypadku o czymś?

A o czym?

Poszukaj sam.

Pięć linków i sporo czytania.