Tworzenie partycji i instalowanie systemu Windows

Mam nadzieję, że dobry dział. Temat dotyczy ogólnie systemu Microsoft Windows, nie żadnego konkretnego, więc nie mogłem wybrać działu z konkretnym systemem. Otóż tylko raz w życiu tworzyłem partycję i było to na takiej zasadzie, że chciałem zmienić rozmiar tych, które już miałem, w tym systemowej i wiem, że korzystałem wtedy z jakiegoś programu.

Jednak chciałem zapytać jak wygląda tworzenie partycji na nowym dysku. Czyli kupuję nowy komputer czy też sam dysk i co generalnie muszę zrobić? Wkładam płytkę z Windowsem i mam niepodzielony obszar dysku, tak? Więc muszę podzielić go na partycję i potem na tej jednej zainstalować dopiero Windowsa? Rozumiem, że na każdym systemie Windows wygląda to trochę inaczej, ale zasady na pewno są te same? Przede wszystkim mam pytanie o przestrzeń, która musi zostać niepodzielona - czy system Windows sam ją sobie zarezerwuje czy może ja muszę to uwzględnić jakoś? Chodzi o to, że chcę mieć trzy partycje, w tym dwie podzielone po równo i, żeby mi potem nie zabrało jakichś bajtów czy megabajtów, które mają zostać niepodzielone. Jak to fajnie rozpracować? W jakich jednostkach jest podawana ilość miejsca podczas instalacji systemu? Żebym wiedział jak to sobie przeliczyć na konkretną ilość gigabajtów.

Aha i czy coś jeszcze oprócz instalacji sterowników muszę robić? Przykładowo z BIOS-em? Tzn. nie chodzi mi o ustawianie bootowania bo to wiem, ale czy ten BIOS w nowym kompie będzie? Wiem, głupie pytanie.

Pytam o to wszystko bo zamierzam kupić nowy komputer i oczywiście mógłbym zlecić podzielenie dysku na partycje i zainstalowanie systemu operacyjnego komuś, ale nie zawsze robią to tak jak człowiek chce - tu źle podzielą dysk, tu zainstalują jakieś dodatkowe, zbędne programy, więc wolę to wszystko zrobić sam, tak jak ja chcę. No, ale muszę mieć pewność, czy sobie poradzę, dlatego pytam co i jak. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Co do pierwszego pytania - dwie wersje odpowiedzi: nie dziel dysku na partycje, zrobisz to później z zainstalowanego systemu lub utwórz jedną partycję systemową o rozmiarze około 50-100 GB (zależnie jak duży będzie ten dysk) a później spod systemu zrobisz podział ostateczny.

Do podziału spod systemu użyj programu EASEUS Partition Master http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Co co drugiego pytania: instalujesz sterowniki z płytki dołączonej do płyty głównej, następnie sterowniki karty graficznej (jeśli nie jest to karta zintegrowana na płycie)

Biosu nie ruszasz.

Ale po co mam dzielić dysk jakimś programem (nie lubię instalować niepotrzebnych rzeczy), skoro mogę to zrobić z poziomu instalacji systemu Windows? Czy nie mogę? A dysk będzie miał 2TB.

Oczywiście możesz podczas instalacji, jednak między instalatorami Windowsów są pewne różnice tekstowe i funkcjonalne.

W magabajtach (MB).

Będzie! Jednak możliwe, że trzeba będzie ustawić nie tylko sekwencję bootowania, ale również datę i czas.

Po pierwsze, nie zabieraj się za przygotowywanie dysku przed zamontowaniem go do nowej maszyny, inny Hardware i system może nie działać jak należy. [-X

Zakładam, że system jaki będziesz instalował to windows 7, podczas instalacji siódemki możesz dowolnie modyfikować partycje dysku, 100MB system rezerwuje dla siebie, ale to nie ważne, ważne, że jest to bardzo proste, wszystko sobie policzysz i ustawisz, instalacja nie ruszy bez twojej reakcji, a jak podzielisz dysk źle, to reset kompa i od nowa.

Nie do końca rozumiem co masz na myśli. Zamontowaniem? To znaczy co mam z nim zrobić? Bo ja to widzę tak: kupuję nowego kompa, składam go, no i potem wkładam płytkę, tworzę partycję i instaluję system, co jeszcze?

tak to powinieneś zrobić - nie inaczej :slight_smile: po zainstalowaniu systemu wgrywasz sterowniki, a następnie program EPM (z linku Cedar’a) tym programem dzielisz dysk spod systemu wg. własnego uznania (po podziale dysku możesz go usunąć) i instalujesz resztę programów, wgrywasz wszystkie dane: muzyka, filmy, gry, dokumenty itd. i…działasz :slight_smile:

No i dobrze! Tyle, że po zmontowaniu uruchamiasz komputer, zatrzymujesz start na BIOSie odpowiednim klawiszem, ustawiasz w BIOSie datę, czas i bootowanie, wkładasz teraz płytkę z systemem, potwierdzasz zmiany w BIOSie (z reguły klawisz F10), restart i instalacja systemu z partycjonowaniem i formatowaniem.

A o jakie różnice chodzi? Bo wciąż chyba wolałbym podzielić z poziomu instalatora, a nie programem. :slight_smile:

A no takie, że np. instalatory Win7/8 oznaczają partycje cyframi , a WinXP literami. W Win 7/8 możesz tworzyć i formatować w instalatorze każdą z tworzonych partycji, a w WinXP można co prawda tworzyć kilka partycji, ale formatować wyłącznie systemową. Oczywiście, w każdym przypadku dzielić możesz dysk swobodnie z poziomu instalatora. Różnice w instalatorach znajdziesz np. tutaj:

porównaj z: [http://pclive.pl/porady-komputerowe/windows-2/windows-7/jak-zainstalowac-windows-7-instrukcja-instalacji-systemu-microsoft-windows-7.html](http://pclive.pl/porady-komputerowe/windows-2/windows-7/jak-zainstalowac-windows-7-instrukcja-instalacji-systemu-microsoft-windows-7.html)

Jeszcze takie jedno pytanie. Jak będę miał napęd Blu-ray to nie będzie problemu z wczytaniem płyty z Windowsem?

tutaj masz jeszcze opis EASEUS Partition

http://traxter-online.net/easeus-partit … artycjach/

bez problemu odczyta :wink:

tutaj instalacja z płytki

http://www.trochetechniki.pl/Jak-zainst … ,1050.html

Nie powinno być problemu, to nadal też jest napęd dvd.

Nie zapominamy o zastosowaniu tablicy partycji GPT, przy dysku 2 TB jest , to uzasadnione.

Poczytaj:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/partycje-mbr-gpt-windows-8.html

Hmm… wybór tej tablicy partycji to dopiero po zainstalowaniu systemu robimy, w panelu sterowania, tak? I w linku jest to na przykładzie Windowsa 8, a ja raczej wezmę Windowsa 7.

W nowym kompie zamiast BIOS-u możesz mieć EFI i tablice GPT