Tworzenie partycji z pominięciem uszkodzonych klastrów

(Drago O) #1

Witam

Moje pytanie jak w temacie... Może wie ktoś jak stworzyć partycje w meijscu gdzie kilka klastrów jest uszkodzonych, tak żeby je ominąć??

Byćmoże znacie jakieś narzędzie, które zdjagnowuje samo dysk a potem na podstawie tej diagnozy jest w stanie zarządzać partycjami i ominąć te bad sektory?

(Antekcmr3) #2

Jest takie narzędzie i posiada je nawet windows. Poprostu trzeba sformatować dysk ale nie metodą szybką tylko pełnym formatowaniem.

(Drago O) #3

Niestety rozczaruję, ale nie działa to w taki sposób bo już robiłem...

(pawcio1212) #4

można to zrobić programem np

EASEUS Partition Master 9.1.0 Home Edition

tworzysz partycje i potem ją przesuwasz ją tak żeby nie była na bad sektorach

to wystarczy jeśli bady są w środku dysku to zrób dziurę między partycjami

(mikołajek) #5

ale jak już dysk sie sypie to lepiej robic backupy i myslec o wymianie...

(pawcio1212) #6

bad sektory nie oznaczają że dysk się sypie

np bad sektory mógł zostać stworzony przez wirusa

(Drago O) #7

no dobrze ale jak narazie żaden program nie dotrwał do końca skanowania... najbliżej był HD Tune ale po wykryciu, jeśli dobrze pamiętam, 5 uszkodzonych klastrów się wysypał i restart kompa... o innych programach nie wspomne bo te padały po natrafieniu tylko na jakiś bad sektor...

Miałem już doczynienia z firmą EASEUS bo niedawno odzyskiwałem skasowaną przez przypadek partycję... hymmm wypróbuje też i ten program... mam nadzieję, że nie polegnie jak reszta :wink:

(mikołajek) #8

ale jeśli jest ich więcej , trzeba rzeźbić kilkoma partycjami żeby je ominąć, a sam dysk nieradzi z błędami i wiesza wszystko - to nic dobrego nie wróży , przynajmniej z moich doświadczeń.. chociaż przy obecnych cenach dysków jest motywacja do ratowania tego co sie ma :wink:

(Drago O) #9

Mam tylko pytanie... Jak w tym programie ustawiać partycje według sektorów?? (EASEUS Partition Master 9.1.0 Home Edition) Niestety ja znalazłem tylko sposób za pomocą obszaru pamięci...

Aaa.. i musze dodać, że ten program ustalił rekord :stuck_out_tongue_winking_eye: Pierwsze 5 minut doszedł do 29.0350%, w ciągu kolejnych 7h progres poszedł aż o 0.0155% do przodu... i o dziwo sie nie skrzaczył ale jego tempo i czas pozostały (25h) przeważyły i przerwałem... Teraz próbuję na tzw chybił trafił... wcześniejszą partycje przed bad sektorami powieksze o te 29% poprzedniej, zanim program znalazł jakieś sektory, a następną zrobie w odstępie 10-20GB może da radę...

Dajcie jakieś pomysły jak macie co moge jeszcze zrobić... Jeśli chodzi o ratowanie danych to nie problem bo mam drugi dysk 2TB(zewnętrzny), a ten mniejszy 250 GB(wewnętrzny) używam tylko pod system i zainstalowane aplikacje/gry... Powoli myślę o nowym dysku, ale miłoby było jakbym nie musiał go kupywać bo co jak co ale jestem studentem i szkoda mi kasy :stuck_out_tongue_winking_eye:

(pawcio1212) #10

daj zdjęcie hd tune to ci napiszemy jak masz zrobić

po daniu zdjęcia mogę ci to zrobić zdalne z tym dyskiem

muszę sprawdzić mniej więcej gdzie są badsectory

(Drago O) #11

hd tune jak pisałem wcześniej nie podołał i wywala się przy skanowaniu tego dysku... a badsectory występują w okolicy 75% dysku (zaczynają się) i ciągną się przez spory kawałek bo próbowałem stworzyć partycje z luką prawie 20GB i na tej ostatniej partycji dalej znajdował bad'y... wiec nie wiem czy jest jakis sens w ratowaniu 30GB... poprostu ostatnia 3 partycje niedziałającą ukryje i zapomne... a może w przyszłości pomyślę o nowym dysku...

(pawcio1212) #12

tu robisz błąd po co robisz 3 partycje nie rób jej po prostu zostaw puste miejsce

najlepiej tak w okolicy 85GB dysku(zgaduje że masz 120GB)

(Drago O) #13

250 GB... teraz mam 50, 120 i 75 mam partycje ktora ukrylem (mniej więcej od jej początku zaczynają się sektory)... robie ja poniewaz automatycznie mi zmienia litere kolejnego dysku, którym jest zewnętrzny a mam tam ustalone ścieżki dostępu różnych programów...

(pawcio1212) #14

litery nic do rzeczy nie mają jak chcesz to partycja D: może mieć literę X:

a jak urywasz partycje zależy od metody bo wtedy mogą jakieś cuda się dziać np nie będzie działać odzyskiwanie systemu

partycja ma być niewidoczna dla systemu a nie dla ciebie więc najlepszą metodą jest skasowanie jej i zostawienie pustego miejsca ostatecznie można ją zrobić ale nie dawać jej żadnej litery

(Drago O) #15

w tym momencie wlaśnie tak to rozwiązałem... jest pbez przydzielonej litery i w ten sposób system ją gdzieś tam widzi i nadaję następnemu dyskowi kolejną litere, a sam nie zmieniam liter bo kiedyś sporo z tym sobie w systemie namieszałem i się tak w to nei bawie... dlatego wole to rozwiązanie :wink:

(pawcio1212) #16

jedynie tą literę może mieć nowe urządzenie na usb

stare urządzenia będą miały ciągle tą samą literę chyba że podepniesz je pierwszy raz razem