Tworzenie prostego systemu operacyjnego na 1 dyskietkę

Witam ostatnio kupiłem na allegro DELL LATITUDE XPi (wiem staruszek) ale praktycznie za groszę w pełni sprawny z torbą i posiadam w domu 1 dyskietkę i mam pytanie gdyż nie posiada ten laptop dysku twardego pomyślałem żeby włożyć na niego jakiś stary system bbez potrzeby instalacji na dysku lub samemu stworzyć taki system byle by się myszką poruszać prosze o pomoc zawsze mądrych forumowiczów dobreprogramy.

Witam

na jedną dyskietkę za wiele nie wrzucisz. Jeżeli chodzi o “jakiś system” to przenosząc go jedną dyskietką i bez konieczności instalowania pozostaje Ci np dyskietka startowa WIN98, 95. Ale po co coś takiego jak nic nie będziesz mógł zrobić bo nic nie odpalisz więcej bo gdzie będą zawarte dane? zainwestuj w dysk np 500 mega zainstaluj WIN95 i po sprawie:) albo zrób jak ja posiadam laptopa z 386 (25MHz) mały dysk wrzuciłem na niego autoexeca i inne potrzebne pliki i po włączeniu odpala mi się “dos” a na dysku mam NC i kompilator TP oraz parę gierek pod dosa i ten sprzęt służy mi do wszelkiego rodzaju testów (sterowanie różnego rodzaju urządzeniami podpiętymi pod LPT lub COM oraz do pisania programów różnych a gdy się nudzę do granie w stare ale jare gierki.

Pozdrawiam

DOS

Ewentualnie możesz się zainteresować DSL, ale jakiś nośnik pamięci trzeba by było mieć, żeby tam zainstalować system. Napisz może jakie masz podzespoły, bo znalazłem bardzo różne konfiguracje pod hasłem “DELL LATITUDE XPi”. Bo z samym napędem dyskietek, bez dysku i napędu CD i dostępu do Internetu jest odpowiednio trudniej.

Bardzo dziękuję że państwo się tak zainteresowało moim tematem jest to laptop Dell latitude Xpi z 40 mb ram procesor 133 mhz karta graficzna 1 mb chyba zrobie jak tu jeden kolega powiedział utworze dyskietkę startową 95 na razie a potem na allegro kupie jakiś dysk twardy 5-10gb po 10 zł a może mac 1.0 jakiś stary linuks co na razie mogę zainstalować proszę państwa o odpoiedz

Właśnie pisałem o DSL, dystrybucja GNU/Linux zajmująca 50MB - http://damnsmalllinux.org/

Ale jeśli nie masz dysku to go nie zainstalujesz. Tu masz opis bootowania z dyskietki: http://damnsmalllinux.org/wiki/index.php/Boot_Floppies ale nadal potrzebujesz CD-ROM albo Pendrive

Z dostępem do Internetu możesz zainstalować Debiana z dyskietki: http://debian.org/

No ale ja prosiłbym odyskietkę startową jakiegoś systemu a nie system poprostu chciałem zobaczyć czy myszka działa na dosłownie 20min mi nie chodzi żeby coś na nim robić albo zainstalować dyskietkę startową win 95 proszę o linka i połączyć się lanem w komputerze i jakby podzielić 1 dysk na dwa. Na razię prosze forumowiczów o dobrego linka do dyskietki startowej win 95.

http://www.allbootdisks.com/ - tutaj masz obrazy dyskietek startowych

Weź się gościu schowaj, jesteś żałosny, nick Cię jeszcze bardziej kompromituje. Poprzednie rozprawy o kombinacjach z usb i wgrywaniu czegokolwiek na ten złom kompromitują Cię w jeszcze większym stopniu, nie ośmieszaj się z postami typu ‘rasowanie’ laptopa … daj sobie na wstrzymanie. Masz porządnego kompa - baw się na nim, a nie zaśmiecaj forum niczego nie wartymi wypocinami.

marcin ale ja już i tak gram od zerówki na kompie i mnie to trochę znudziło ostatniągrę jakom przeszedłem w całości na full detalach to wiedzmin którego nazywam najlepszą grą mojej półki. BXL ściągnołem ten obraz na pólpit i gdy chce go skopiować na dykietkę to pisze"nie można odczytać pliku lub dysku zródłowego" co może być powodem co mam zrobić

Ty sobie daj na wstrzymanie z takimi postami.

A co do napisania własnego systemu, to nawet nie strasznie trudne, ale pisanie obsługi sprzętu już jest. Podobno wygląda to tak, że nawet silniczek w stacji dyskietek trzeba zaprogramować (o ile taki oczywiście istnieje).

hmmm, a co z możliwością bootowania przez sieć? pewnie będzie z tym sporo roboty ale może się okazać bardzo satysfakcjonujące http://etherboot.org/wiki/index.php

marcin’82 dobre kompy z czasem się nudzą:) a na starszych jest sporo zabawy jak kogoś to interesuje:) też mam dobrego kompa tak jak i “złoma” na którym częściej siedzę niż na stacjonarnym.

informatyk1996 a do czego planujesz później wykorzystać ten sprzęt? do pisania czegoś czy jak?

Tak bardzo dobra odpowiedz chodziło mi generalnie o to że się interesuję przede wszystkim budową komputera i mam w domu dwa kompy i jednego lapka z tego tego drugiego złożyłem z tych części jakich ulepszyłem mojego kompa a laptop ma służyć do pisania do szkoły np. chce do pokoju z kamerki internetowej zrobić przemysłową gra asy przestworzy lub kozacy a przedewszystkim ma to być podręczne i przypominać stare najlepsze czasy ale mam 3 pytania do państwa

1czemu jak chcę nagrać ten obraz płyty na dyskietkę wyskakuje error że odmowa dostępu ja mam vistę ultimate i to ignoruję

2proszę mi podać dysk twardy jaki mam dokupić i pod jakie łącze jest to DELL LATITUDE XPI P133 chyba najprawdopodobniej z 1996 lub 1997 roku proszę o kilka linków na allegro.

3proszę mi dokładnie opisać jak mam puścić ten system operacyjny bez dysku twardego.

FORUMOWICZE JEŚLI CHODZI O DYSK TWARDY TO JEST TO ŁĄCZE ATA CZY SATA ALE DAJE NA ATA TO WAŻNE PROSZĘ O ODPOWIEDZ NA TO PYTANIE BO NA DYSK MOGĘ WYDAĆ MAX 30 ZŁ BO DZIŚ MAM URODZINY I DOSTAŁEM 50 ZŁ A RESZTĘ CHCE WYDAĆ NA USB PCMCIA DO LAPKA (wiem to mało ale nie mam kolegów ) Jak zawsze życzę miłego forumowania na moim poście! !!

Dysk na pewno jest na ATA, bo SATA chyba nawet wtedy nie było.

SATA na pewno nie.

AD.1.są dwie opcje (moim zdaniem) masz zabezpieczoną dyskietkę przed zapisem - z którejś strony jest przesuwana klapka mała (dwa otwory na górze dyskietki) lubpo prostu obraz który chcesz zapisać na dyskietkę jest uszkodzony i poszukaj czegoś innego na www.google.pl pełno tego.

AD.2. co do dysku to dysk ma być 2.5 cala (takie idą do laptopów) tylko pytanie czy twój laptop posiada przejściówkę do niego. tzn czy masz możliwość podpięcia dysku pod płytę.

AD.3. Jeżeli chodzi o dyskietkę startową to chyba z tym nie ma problemu:) a co do dystrybucja GNU/Linux nie mam pojęcia bo nie bawiłem się tym.

AD.1 Zdiołem górną przesókę z dyskietki z dwoma otworam i z drucikiem włożyłem i na razie sformatowałem OK.

AD.2 TAK z boku laptopa jest niewielkie wejście na dysk twardy jakieś 7,5 cm wejście chyba jest nie rozbierałem obudowy ale jest OK.

AD.3 Zaraz nagram ten obraz na dyskietkę jeszcze raz.

Dodane 15.02.2009 (N) 14:12

Niestety dalej ten przeklęty błąd mianowicie najpierw pisze" windows error N.5 odmowa dostępu" a potem"Disc error n’69 track 0 , head 1" i mam propozycję “przerwij” “ignoruj” i “ponów próbę” gdy ignoruje to się instaluje a po instalacji laptop nie wykrywa żeby było coś na dysku można to ręcznie dać na dyskietkę?

wychodzi na to że masz uszkodzoną dyskietkę - jakoś mnie to nie dziwi ponieważ dyskietka nie należy do trwałych nośników danych…

Przepraszam ale czego to dokładnie wina stacji dyskietek czy dyskietki bo normalne pliki tekstowe na dyskietkę wchodzą podobnie jak zdięcia i inne pliki ale przy tym pliku jest problem proszę mi podać linki na allegro jaki dysk twardy polecacie mi kupić i czy żeby nagarć tom dyskietkę startową potrzebuję jakiejś niezabezpieczanej dyskietki proszę państwa o odpowiedz

z tego co piszesz to dyskietka i flopka jest oki (skoro inne pliki można zapisywać bez problemu). Poszukaj może tu obrazu dyskietki startowej (proponuje win98 a nie 95) http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm jeżeli nic to nie da to prawdopodobnie może Vista coś blokuje? nie wiem nie mam Visty:)