Tworzenie Raid 0 czy utracę dane na jednym z nich?


(CrisPL) #1

Otóż naszła mnie myśl, aby dokupić używany drugi dysk taki jak mam by stworzyć Raid 0. I mam odnośnie tego parę pytań.

 

Używam obecnie jednego dysku 1TB Seagate'a, który mam zapełniony czy jakbym chciał stworzyć teraz Raid 0 to do jego utworzenia ten dysk zostanie sformatowany?

Czy pojemność po utworzeniu Raid będzie wynosiła 1TB czy 2TB?

Czy jest problematyczne używanie SSD wraz z 2 dyskami w Raid?


(system) #2

Tracisz wszystkie dane.

Raid 0 - na jednym dysku sa dane parzyste na drugim nieparzyste.

2 x 1Tb = zawsze 2Tb (Raid 0)

Niema problemu z SSD, może być na tym samym kontrolerze i wtedy poprostu w bios raidu (to nie ten sam bios co dla płyty) ustalasz jakie dyski są w Raid a jakie nie.

 

Lepiej jakby SSD był na osobnym kanale który nie jest w Raid (najczęściej dla Raid są rezerwowane 4 pierwsze lub 4 ostatnie sata), bo np w7 w nowszych płytach będzie chciał przed instalacją sterownik (co podobnego jak xp chciał do AHCI).


(bart86) #3

Przy tworzeniu macierzy wszystkie dyski, które wchodzą w jej skład są formatowane i nie da się tego obejść ponieważ należy ustawić rozmiar klastra.

Raid0 polega na połączeniu dysków czyli dwa dyski 1TB dają 2TB.


(bachus) #4

1/ Chcesz utworzyć RAID0, czyli zwiększyć “prędkość” dysków - jesteś pewny, że Twoja płyta główna da z tego korzyści? Jaka MB i dyski? Pojemność będzie 2TB. Co do samej wydajności niewiele zyskacz, w rzeczywistości nie ma to sensu a są sytuacje, że może być nawet wolniej.

2/ uszkodzenie jednego z tych dwóch dysków powoduje utratę/uszkodzenie wszystkich danych (dyski logicznie tworzą jakby jedną całość),

3/ tak, tworząc nowy RAID utracisz dane (niektóre płyty główne pozwalają na manipulacje w locie mieszanymi RAIDami),

4/ co masz na myśli problematycze z SSD?


(CrisPL) #5

Płyta Gigabyte 970A-UD3 chipset 970+SB950. Dyski aktualnie GoodRAM C50 60GB+1TB Seagate ST1000DM003-1CH162 i chciałem dokupić do Raid.

 

Moim celem było zyskać pojemność i szybkość na wczytywaniu gier.

A problematyczne miałem na myśli tutaj konfigurację SSD AHCI, a dyski Raid, stabilność, czy szybkość (niewydolność kontrolera).


(system) #6

 

ad.1 Już ponad 10 lat mam tylko Raid 0 (płyty się oczywiście zmieniają), Jakoś nie spotkałem aby było wolniej. Nie dogania to SSD ale jest średnio o 80% szybsze niż pojedyńczy dysk.

 

Co tu rozwijać, mamy bloki zwane unit size, na przemian są zapisywane raz na jeden dysk raz na drugi. A sztuczka szybkości polega na tym, że robione to jest w tym samym czasie.

 

Dodatkowo kontroler raid sam na starcie sprawdza sprawność macierzy, a w czasie pracy potrafi sam naprawiać błędy logiczne. Nie wiem co to scan disk ;), bo nawet jak zrobić brutal reset to i tak nie będzie utraconych sektorów.

 

Update:

 

Raid 0 bez dopalaczy:

http://forum.dobreprogramy.pl/galeria/bez-o6756/

 

Raid 0 z dopaleniem przez Cache Read Ahead i Write Back: to realizuje kontroler a nie jakiś softoemulator.

http://forum.dobreprogramy.pl/galeria/z-o6757/

 

 

Jakby kto pytał: Płyta Asus M5A97 R2.0 (kontroler raid promise zintegrowany).

http://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A97_R20/ - ostatnio ta ich strona chodzi jak krew z nosa…


(leckow) #7

masz na pewno kontroler raid promise?


(bart86) #8

miałem u siebie kiedyś raid0 do puki jeden dysk mi nie padł, zauważyłem znaczny wzrost wydajności, na szczęście degradacje dysku można wykryć po SMART przed tym jak sam całkowicie padł, kupiłem nowy dysk na backup i nie straciłem danych ale przy nagłej awarii bez backupu jesteś w tak zwanej czarnej du…


(system) #9

 

Tak jestem pewny:

http://forum.dobreprogramy.pl/galeria/r-o6758/

 

Do rozwiązań opartych na zintegrowanych kontrolerach Raid AMD jest dodawany soft. Amd RAIDXpert, pracuje jako usługa w tle, praktycznie nie odczówalny.

Działa to podobnie jak w routerach, dostep przez przeglądarkę do ustawień, kontroli z dowolnej sieci, reakcje na problemy a nawet powiadomienie mail jeśli coś się dzieje z dyskami.

 

Na szybko obrazek z netu jak to wygląda:


(bart86) #10

mi wystarczył na kompie crystal disk info ale też fajne rozwiązanie