Tworzenie serwera pocztowego na Debianie 7 - jak?


(Łukasz14) #1

Witam serdecznie! Mam pytanie, jak stworzyć serwer poczty na Debianie postawionym według tej instrukcji: http://www.howtoforge.com/perfect-server-debian-wheezy-apache2-bind-dovecot-ispconfig-3-p3

 

Mianowicie, jakie rekordy ustawić w DNS'ach oraz jak utworzyć subdomeny, żeby to wszystko miało "ręce i nogi"? :slight_smile:


(MrQ) #2

http://porady-vps.nazwa.pl/debian-wlasny-serwer-pocztowy-z-wykorzystaniem-postfix-a-i-dovecot-a/

https://wiki.debian.org/Postfix


(Łukasz14) #3

Plik /etc/dovecot/dovecot.conf jest zupełnie inny niż w przykładzie. Może to powód tego, że serwer został przystosowany do obsługi za pomocą ISPConfig 3?


(MrQ) #4

 

Nie ukrywam że nie analizowałem tego, natomiast nie bardzo rozumiem co subdomeny mają wspólnego z pocztą :slight_smile:

 

Chyba najlepiej będzie jeśli powiesz co chcesz osiągnąć i gdzie masz dokładnie problem lub błąd.


(Łukasz14) #5

Chcę postawić serwer poczty na swoim VPS na którym jest już skonfigurowane wszystko za pomocą tego tutoriala który podałem poniżej i chcę sobie podpiąć tam kilka domen i żeby każda miała możliwość odbierania i wysyłania wiadomości ze swojej domeny tzn. kontakt@domena1.pl czy też kontakt@domen2.pl oraz żeby działała funkcja mail() w PHP na każdej z tych podpiętych stron na tym serwerze.


(MrQ) #6

Ok, to jeszcze powiedz czy zrobiłeś coś poza tutorialem i czym się obecne “niedziałanie” objawia (komunikaty błędów).


(Łukasz14) #7

Odinstalowałem Postfixa żeby zainstalować Sendmail. Po tym zabiegu funkcja mail() w PHP także nie działała, więc odinstalowałem Sendmail i zainstalowałem ponownie Postfix. Po prostu logując się do squrrelmail czy też dodając konto w programie Thundebird nie można odbierać poczty ani jej wysyłać.


(MrQ) #8

Czy poza zainstalowaniem Postfixa próbowałeś go jakoś skonfigurować? Jeśli tak to wrzuć konfigurację na pastebin lub inny serwis.


(Łukasz14) #9

Konfigurowałem go w taki sposób jaki jest podany w tym linku powyżej. Dokładnie w punkcie 10. Teraz sprawdzałem i o dziwo poczta wychodząca działa, można wysłać ze squirrelmaila, natomiast na ten sam adres poczta już nie dochodzi… :confused:


(Kamatori) #10

Jakby ci się męczyć nie chciało to polecam http://www.iredmail.org

 

 

Wielokrotnie dostawałem w kość od postfixa (niestety w konfiguracji wszelakich serwerów pocztowych nic się od wielu lat nie zmieniło) do czasu aż nie poznałem redmaila. Ułatwia życie masakrycznie. Podajesz kilka wartości a sam za ciebie resztę konfiguruje. Do tego zabbix-agent i gdzieś zainstalowany zabbix-server i stawianie pojedynczych serwerów emailowych to bajka. (niestety przy klastrach już trzeba samemu kombinować) 


(Łukasz14) #11

A idzie to jakoś skonfigurować z ISPConfig 3, aby w panelu łatwo sobie dodawać nowe skrzynki pocztowe?


(roobal) #12

Domenę masz na własnym serwerze DNS czy na DNSach usługodawcy, od którego masz VPS?


(Kamatori) #13

Nie powinno być problemów tylko wybierz MySQL z roundcubem podczas instalacji a potem doinstaluj plugin. http://www.howtoforge.com/using-roundcube-webmail-with-ispconfig-3-on-debian-wheezy-apache2


(Łukasz14) #14

Domena jest na az.pl natomiast serwer jest na ovh.net.

 

 

Robiłem właśnie według tego i na głównej domenie serwera działa mi roundcube, natomiast jeśli chce się zalogować na domenie podpiętej do tego serwera za pomocą ISPConfig 3 niestety wyświetla mi pusty  ekran bez żadne kodu źródłowego. W czym może tkwić problem?


(Kamatori) #15

A próbowałeś podpiąć tą domenę ręcznie na serwerze w apaczu? 


(Łukasz14) #16

Tzn. w jaki sposób miałbym to zrobić?


(Kamatori) #17

Dobra, inaczej. 

Masz swój serwer/vps/dedyka na debianie o stałym IP. Powiedz mi jak dodałeś do niego zewnętrzne domeny. Czy poprzez panel konfiguracyjny ISPConfiga? (chodzi o Create DNS Record) 

 

Plus opisz dokładniej swój problem. Bo z tego co rozumiem masz serwer pocztowy i chcesz do niego podpiąć kilka domen do jednego IP, tak? 


(Łukasz14) #18

Zewnętrzne domeny dodałem poprzez dodanie rekordów DNS (domena jest wydelegowana na DNSy az.pl).

Tak, dokładnie o to mi chodzi, żeby w każdej dodanej domenie móc korzystać z rounducbe pod adresem www.domena.pl/roundcube czy też innym oznaczeniem ścieżki roundcube.


(Kamatori) #19

O. I teraz wiadomo ocb. Wyświetla ci białą stronę bo musisz w configu roundcube włączyć multidomeny. Tu masz linka do dokumentacji: http://trac.roundcube.net/wiki/Howto_Config/Multidomains ogólnie googlaj roundcube multidomain jakby tamto było niezrozumiałe


(Łukasz14) #20

Dobrze rozumuję, że gdy chcę używać roundcube do każdej domeny podpiętej do tego serwera to do każdego adresu email typu user1@domena.pl czy też user2@domena.pl muszę dopisywać ręcznie w konfiguracji to? Nie można tego jakoś zrobić aby automatycznie się konfigurowało ?