Tworzenie sieci domowej

Witam!

Prosiłbym o pomoc w doborze komponentów do sieci domowej. Aktualnie posiadam router Linksys WAG54G2. Chciałbym połączyć go kabelkiem RJ-45 do drugiego routera (oczywiście, żeby była możliwość bezprzewodowego dostarczenia internetu na drugim routerze…

Czy ten router nadawałby się do tego?

http://allegro.pl/item905832017_tp_link_ap_router_tl_wr340g_wifi_upc_aster_chello.html

I jaki potrzebny jest do tego kabel? Prosty (bez przeplotu) czy krosowany (z przeplotem)? Np.

http://allegro.pl/item900571327_kabel_utp_5e_rj45_skretka_30_m_odb_osob_w_wa.html

Teraz drugie pytanko. Jak skonfigurować te dwa routery, aby ten Linksys udostępniał internet dla TP-Linka, a ten zaś na bezprzewodowy?

Jeśli chodzi o zwykły AP to ten podany przez Ciebie tp link wystarczy, a do połączenia używasz skrętki prostej.

Ten twój Linksys ma wifi więc jak kupisz sobie ten drugi to wystarczy skorzystać z funkcji WDS i nie musisz mieć kabla, chyba że bardzo chcesz na kablu to kup sobie nieskrosowany i podłącz go do portu LAN (nie wan) wyłącz w nim DHCP i ustaw sobie nazwę sieci wifi i szyfrowanie.

Dzięki wielkie. Niestety mój Linksys nie może przebić się przez strop, który waży ok. 40 ton (pustak terriva, żelbetonowe belki i pręty).

Jeszcze dzisiaj zamawiam i ciągnę kabelek przez kratkę wentylacyjną :slight_smile:

Tak przy okazji nie widziałem w ustawieniach funkcji WDS, więc wykluczyłem taką możliwość.

Witam.

Według mnie najbardziej fachowo (czyt. książkowo) rozszerza się zasięg sieci Wi-Fi typu BSS (czyli takiego jak autor ma obecnie) do sieci ESS (z kilkoma punktami dostępu) w następujący sposób:

-należy zakupić punkt dostępowy ( zaleca się tej samej firmy i w tym samym standardzie 802.11 )

-należy zakupić kabelek UTP prosty(przynajmniej kat. 5e na dzień dzisiejszy)

-ustawić urządzenia na dwóch przeciwległych stronach największej przeszkody (najczęściej stropu) i kabelkiem połączyć ich gniazda

-ustawić nienakładające się kanały (min. odległość to 4 kanały - np 1 i 6)

-ustawić to samo SSID i wierzyć że roaming będzie wspaniale pracował przenosząc klientów mobilnych od jednej do drugiej strefy

-jeżeli tak się nie stanie należy ustawić na obu AP odmienne nazwy SSID i to wszystko.

(oczywiście jeszcze pozostaje kwestia bezpieczeństwa-haseł)

Co do WDS , Wireless Repeter itp. rozwiązań na tanim sprzęcie w “zabudowanym środowisku propagacji”(domy/mieszkania) uważam za co najmniej wątpliwe z uwagi na rosnący apetyt na szybkość i dynamikę dostępu do sieci. Jednak są przypadki gdzie jest to jedyne słuszne rozwiązanie.

Pozdrawiam