Tworzenie sieci Wi-Fi przy użyciu Acces Point

Witam, mam następujący problem lub raczej pytanie.

Jestem zainteresowany utworzeniem w domu sieci Wi-Fi, tak żebym mógł z niej korzystać za pośrednictwem tableta i laptopa. Nie mam wielkiego doświadczenia w tej materii, dlatego proszę o pomoc. Mój dotychczasowy router nie ma opcji tworzenia sieci bezprzewodowej, więc myślałem o zakupieniu nowego (mam mieszkanie o standardowym metrażu więc wystarczyłby chyba któryś z modeli TP-Link, w granicach 60zł). Nie kupiłem jeszcze routera, ale okazało się że jedno ze znajomych ma zbędny Acces Point EW-7206APg Edimax. Chodzi mi o to czy po podłączeniu go przewodowo do routera może on nadawać sieć wifi tak żeby była ona możliwa do odbioru przez laptopy, telefony itd.

Drugim pytaniem jest to, jeśli uda mi się stworzyć taką sieć, to w jaki sposób zabezpieczyć jej działanie hasłem i jak skonfigurować taki AP, czy komputer będzie go widział skoro tamten jest podłączony do routera a nie bezpośrednio do kompa? Wybaczcie jeśli to naiwne pytania ale po raz pierwszy bawię się w coś takiego. Czytałem jedynie stronę producenta (która niewiele mi wyjaśniła) i artykuł na wikipedii wg. którego AP powinien działać dokładnie w ten sposób.

Dodam jeszcze że posiadam system Windows Vista (ponoć jakieś trudności z konfiguracją)

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź na 1 pytanie:

Chyba nie, patrząc się na jego specyfikacje to jest to zwykły AP z kilkoma dodatkowymi funkcjami.

Odp na 2 pytanie:

W zależności od routera może ustawić różne szyfrowania połączeń, obecnie najlepszym jest WPA 2. Ustawisz hasło, a później wpisujesz je w windowsie przy pierwszej próbie połączenia się z siecią Wi-Fi.

Typowy router ma 4 party Lan, 1 Wlan (kabel telefoniczny) oraz antenę wi-fi jeżeli Twój komputer ma kartę sieciową z Wi-fi to nie powinno być żadnego problemu z połączeniem się do sieci, chyba że ukryjesz SSID (nazwę) swojej sieci.

Zacznę od początku.

Nie popełniaj tego błędu.

Z założenia takie zadanie jest AP. czyli punktu dostępowego

Zawsze należy pytać u źródła. na forum edimax’a http://forum.edimax.pl/viewtopic.php?t=313&f=9 masz wątek konfiguracji

Komputer wpięty do routera. router wpięty do AP i bez zbędnych kombinacji.

Nie wydaje mi się. Po prostu szukasz nowej sieci, łączysz się i masz.

przybylas ,

Nie wprowadzaj w błąd bo widocznie nie czytałeś ze zrozumieniem strony producenta i tego modelu

Punkt Dostępowy w standardzie IEEE 802.11g/b bezprzewodowej sieci LAN

EW-7206APg stanowi pomost pomiędzy przewodowym Ethernet i bezprzewodową siecią w standardzie IEEE 802.11g/b. EW-7206APg umożliwia bezprzewodowym stacjom klienckim dostęp do przewodowych i bezprzewodowych węzłów sieci komputerowej.

Jeżeli jego router nie może nadawać bezprzewodowo to tego nie robi.

To się robi na AP

Zbyt niska cena?

Jutro spróbuję stworzyć sieć przy użyciu tego AP (muszę jeszcze dokupić kabelek)

Jeszcze odnośnie tego podłączenia. AP ma tylko jedno jedyne wejście na kabel internetowy, tzn musze podłączyć internet do kompa poprzez router a AP podłączyć do routera. Chodziło mi o to czy nie sprawia to problemu z konfiguracją.

Bardzo dziękuję za tak szybką pomoc :]

Po prostu są to najtańsze routery, które będą zawodzić na całej linii

Nie.

Podaj model routera bo nie chciałbym skłamać jak masz to dokładnie podłączyć.

Thomson TCW710 problem rozwiązał się chyba sam przez się… router ma tylko jedno wyjście LAN.

ad1) Tak wygląda panel tylny http://www.gsmspain.com/foros/attach/20/206636.jpg

Spokojnie. Wszystko jest ok tylko bardziej skomplikowane.

Kabel telefoniczny podpinasz do Thomsona. T thomsona kable LAN podpinasz do AP. Konfigurujesz i masz już sygnał po mieszkaniu. Żeby mieć w PC to kupujesz kartę sieciową WiFi do kompa, wpinasz i masz też po bezprzewodowo.

Hm, rozumiem. A generalnie na czym lepiej wyjdę. Na kupieniu karty sieciowej z WiFi czy na zakupieniu rutera i po prostu podłączeniu kablowym?

kartę sieciową dostaniesz już za jakieś 40-50 zł. Na router ( w miarę porządny ) musiałbyś wydać około 100-150 zł.

Przemyśl to bo może warto dołożyć ale nie mieć dwóch urządzeń

No to co mówisz na pewno jest prawdą, zwłaszcza że rzeczywiście nie chcę robić bałaganu. Mógłbyś mi może polecić jakiś router? Mieszkam w bloku (64 m2) maksymalny zasięg jakiego potrzebuje to <6 metrów. Internet kablowy z Vectry 2mbs. Generalnie chcę po prostu podpiąć wifi żeby móc korzystać sobie z tableta w domu. Będą podłączone 2 urządzenia (w maksymalnie szczytowym momencie może trzecie).

Właśnie doczytałem jak to jest z vectrą ponieważ w moim rejonie jej nie ma i wynika że i tak nie idzie ominąć modemu i będziesz miał dwa urządzenia. Modem Vectry i router.

TP-Link router DSL Wi-Fi 150Mb/s TL-WR743ND 110 zł

TP-Link router DSL Wi-Fi 300Mb/s TL-WR940N 130 zł

Ceny z komputronika więc jest szansa, że znajdziesz je taniej.

Jak chcesz polecieć po bandzie i zapomnieć o takim czymś jak router

Linksys Wireless-G Broadband Router - WRT54GL 220 zł

Ok, dzięki za pomoc. :] Przejdę się w poniedziałek do Vectry i pogadam z nimi odnośnie routera (może po prostu mogą mi wymienić mój na ten z wifi za jakas drobna oplata, ew cos w tym rodzaju). Dam znac jak wyszło :]

Btw. czy jeśli router ma już wbudowany modem to nie wystarczy mi sam router z modemem? Musze mieć 2 modem?

EDIT: Dzisiaj wynikła jedna nowa okoliczność która chyba pozwoli użyć mi Kingmaxa :] Mianowicie okazało się że w 2 pokoju (tym w którym będę używać laptopa) jest 2 modem do telefonu stacjonarnego, wyposażony w wejście internetowe. Pamiętam że mogę do niego podłączać laptopa bezpośrednio (praktykowałem przed wakacjami) przez kabel, więc chyba podłączenie AP po uprzedniej konfiguracji powinno zadziałać.

EDIT 2: Temat do zamknięcia :] Udało mi się dzisiaj skonfigurować AP i podłączyć go na próbę do tamtego modemu. Wszystko działało jak należy, jutro tylko kupię kabel internetowy i mogę śmiało korzystać :] Bardzo dziękuję za pomoc.