Tworzenie sieci Wi-Fi. Router TP LinkWR543G

Witam.

Choć na kompie spędzam dużo czasu i ogólnie w softwarze umiem sobie poradzić jak na zwykłego użytkownika kompów przystało to jeżeli chodzi o podpinanie sprzętów ich ustawienie to mogą się pojawić problemy.

I tak właśnie nie wiem jak ustawić kompy, żeby korzystać z sieci wi fi. Router jak w temacie.

Posiadam internet radiowy, aktualnie na dachu stoi "NanoStation loco M5 5Ghz, jesli to cokolwiek znaczy.

Do kompa podłącza się tegoż neta wtyczką taką jaka wchodzi w wyżej wymieniony router do slota “WAN”. Podejżewam (po przeglądnięciu forum), że tam ma sieta wtyczka znaleźć, ale co dalej przy ustawieniu PCta i lapka, to nie wiem. Odpowiedzi w innych tematach nie znalazłem, jezeli ktoś miał identyczny problem to przepraszam, nie poradziłem sobie w szukaniu - ale trudno szukać czegoś czego się nie ogarnia jakoś specjalnie. :slight_smile:

potrzebujesz router z wejściem xDSL taki jak do kablówek. W routerze przypisujesz ( zmieniasz ) mac-adres na mac-adres ( nie myl z adresem IP bo to co innego ) karty lan którą masz zainstalowaną w komputerze i podbijasz ramkę końcową o co najmniej 1. Chodzi o to że operator ma przypisany twój mac-adres karty na serwerze do ciebie i prawdopodobnie też ma ustawioną końcową ramkę sygnału na 2 . Pierwsza faza sygnału zanika na odbiorniku na dachu a druga na karcie lan twojego kompa , przy takim manewrze jeżeli nie podbijesz ramki na routerze będzie ona na nim zanikać i internet nie będzie przekazywany dalej do innych kompów.

xDSL - czyli wejście w które trzeba wkręcić taką małą antenkę? Aktualną antene i karte sieciową miałem wymieniana niedawno przez ludzi od dostawców internetu. powiedzieli mi, że stosunkowo łatwo jest skonfigurować wi fi na tym routerze który został, jużnie ptorzebny (ten z tematu). Mówili, ze nic nie trzeba dokupować i sprzęt itd jest (brakowało tylko innego kompa, żeby otwierać wi fi. :slight_smile: ) W sumie, to mówili, że oni mogą to zrobić ale wolałbym sam sobie z tym zrobić a nie truć komuś życie pierdołami.

Póki co to nawet nie wiem jak skonfigurować router (mac-adres o którym mówisz), dlatego chyba myślę, żę po nich zadzwonię. ^^"

Piszesz bardzo chaotycznie.

Jeśli masz kabel sieciowy z końcówką RJ45 wychodzący z NanoStation i podłączany do portu WAN w TP LinkWR543G - to internet wifi można bez większych problemów skonfigurować samodzielnie.

konfiguracja (oprócz zabezpieczenia sieci) będzie polegała na sklonowaniu MAC adresu (tak jest na ogół przy łaczach radiowych) z używanej karty sieciowej w kompie do ustawień routera (prosta sprawa - gdzieś na zakładce WAN powinno to być)

Podłączasz wtyczkę od antenty do portu WAN, w WAN Connection Type wybierasz Dynamic IP lub Static IP, ewentualnie PPPoE w zależności od tego w jaki sposób uzyskujesz połączenie z siecią operatora. Więcej szczegółów pod poniższym odnośnikiem.

podstawowa-konfiguracja-domowego-routera-t439247.html