Tworzenie sklepu internetowego. Jak?

Witam serdecznie forumowiczów. 

Od dawna bawiłem się troszkę z językiem HTML i stylami. Jednak niedawno zaświtał mi w głowie pewien pomysł. 

 

Chciałbym stworzyć swój własny sklep internetowy. Jenak wszystko co na nim będzie muszę zrobić samemu. Czyli stronę, bazę danych i automatykę ze strony płatności. Niestety nie wiem jak się za to zabrać. Dlatego proszę was o podanie linków, tytułów lub adresów. Do filmów instruktażowych, kursów, instrukcji od A do Z odnośnie projektowania, programowania, stron internetowych / sklepów. Jeżeli podajecie adresy to tylko w okolicy Zielonej Góry.

 

Z góry dziękuję.

Wiesz co? “…bawiłem się troszkę z językiem HTML i stylami. Jednak niedawno zaświtał mi w głowie pewien pomysł…” nie wróży bezpieczeństwa obsługi Twojego sklepu internetowego. Przelewy, wpłaty, obsługa kart płatniczych klientów oraz wielu innych form płatności z ich strony oraz księgowanie towarów i wpłat- to nie miejsce na eksperymenty!

Polecam użyć do tego dostępnych narzędzi (płatnych) lub “Fachowca”.

Zaoszczędzisz sobie i innym kłopotów i ew. problemów z błędami. Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze, nie ma miejsca na pomyłki i “sorry”.

Reasumując moje dywagacje. Prowadząc sklep internetowy prowadzisz zarejestrowaną działalność handlową. Kup na swoje przedsiębiorstwo odpowiedni do tego celu gotowy program i wrzuć to sobie w koszty “firmy”.

Możesz nabyć program do tworzenia stron z modułem “sklep” i samodzielnie zbuduj swoją całą stronę (dzisiaj do tego celu używa się nie HTML a przynajmniej HTML5, PHP), a sklep musi posiadać integrację z bazami danych: Twoich produktów, danych dotyczących rozliczeń, danymi nachodzącymi z formularzy e-mail, wpisami do księgi gości, komentarzami do blogu, danymi autoryzacyjnymi użytkowników oraz zamówień napływających ze sklepu internetowego. Nie jest to zadanie dla osób “bawiłem się troszkę”. A jeśli pomimo tego “dasz sobie radę”, to po uruchomieniu sklepu zamiast zająć się swoim handlem będziesz spędzał swój czas na obsłudze modułu “sklep”.

Decyzja należy do Ciebie. Ja bym to zlecił firmie zewnętrznej, a do obsługi zatrudnił odpowiednie osoby/osobę. 

A Tobie polecam zająć się tym, co pozwoli na to wszystko zarobić, czyli handlem. Bo o to przecież w Twoim założeniu chodzi!

 

Można pisać na ten temat więcej, ale nie o to przecież chodzi.

Chwali Ci się, że masz chęci. Lecz przemyśl to jeszcze raz.Teraz masz czas na naukę, jak ruszysz to czas wolny się skończy. Jak to mówią: “jak masz czas, to nie masz pieniędzy. Jak masz pieniądze, to nie masz czasu”.

 

Wiem, że to przykre, ale taka jest “słodycz” działalności handlowej. I nie tylko. 

Nie mam na celu odwodzić Cię od nauki lecz abyś jeszcze raz i jeszcze raz dokonał odpowiednich przemyśleń. No i życzę Ci powodzenia. A programy o których pisałem powyżej są do pobrania także 

w serwisie dobreprogramy.pl. Na pewno je odnajdziesz samodzielnie w odpowiednim dziale: Programowanie->Tworzenie stron i aplikacji internetowych.

Jednak mi nie chodziło o pouczenie że coś jest trudne i potem nie będę mieć czasu. Wyraźnie napisałem że proszę o podanie kursów po to aby się tego nauczyć. Ja nawet nie mam firmy. I nie mam zamiaru komuś płacić za to co mogę robić sam.

To jakby działa w dwie strony.

Co do samego tematu, może najpierw poszukaj sobie jakiegoś języka programowania (bez tego się nie obejdzie), a same płatności tak czy siak zintegrowałbym z jakimś zewnętrznym dostawcą. Głównie dla tego, że wychodzi to taniej, bo oni załatwiają sobie ze względu na masowy retailing. I zawsze problem z głowy.

Chcesz zbudować swój własny sklep internetowy z poradników? Nie ma czegoś takiego. 

Może zacznijmy od podstaw. Komu coś chcesz sprzedać? Szary Jan Kowalski? Czy może sami budowniczowie/inżynierzy/czytelnicy?

Jeśli chcesz prowadzić delikatesy internetowe, może sklep z jakimiś produktami detalicznymi - wystarczy Ci gotowiec, jak prestaSHOP.

 

Jeśli chcesz prowadzić coś bardziej ambitnego, to zainwestuj w coś porządnego, zapłać kilka tysięcy (dajmy 2 nawet) za porządny, duży i profesjonalny sklep. Zewnętrznej firmie, która wie co robi, która dorzuci optymalizację SEO, przygotuje porządny system na porządnym frameworku (choćby nawe na Symfony czy Zendzie, a może i własnym), na BootStrapie. Pisząc porządny kod, a nie burdel na kółkach, bo im się nie chce.

 

Jeśli chcesz sam pisać, to mogę pomóc, ale potrzebujesz znajomości:

  • HTML i CSS w małym palcu
  • JS, AJAX i jQuery - musisz znać
  • PHP i programowanie obiektowe + chociaż wzorzec MVC
  • RoR (punkt dla @Kamatori) - choć niekoniecznie
  • Minimalna znajomość bezpieczeństwa, umiejętność korzystania w PDO w PHP, żeby zabezpieczyć się przed podstawowymi atakami
  • znajomość działania transakcji internetowych, polecam OAuth (na tym działa choćby PayU, a jest bardziej popularne u nas w Polsce niż PayPal)