Tworzenie stron www bez działalności gospodarczej

Witam wszystkich! Moje pytanie dotyczy tworzenia stron WWW bez zakładania działalności gospodarczej. Otóż, (nie chwaląc się!) umiem tworzyć strony www (pod względem graficznym oraz technicznym), chciałbym na tym trochę zarobić. Jestem na etapie tworzenia strony promocyjnej, zwanej portfolio. Chciałbym się rozliczać na zasadzie umowy o dzieło. Prace prowadziłbym w darmowych programach z licencją GNU/GPL. Czy takie zabiegi są legalne? Czy mogę się ogłaszać i reklamować w internecie? Czy mogę mieć z tego jakieś nieprzyjemności (czyt. problemy ze skarbówką itp). Proszę o rady, każda się przyda w tej kwestii. Z góry dziękuję i pozdrawiam. :slight_smile:

A dlaczego miałbyś mieć problemy? Skoro będziesz robił to na umowę zlecenie/umowę o dzieło, będziesz rozliczał się z tego z US, to w czym problem? Sama w ten sposób dorabiam sobie od jakiegoś czasu.

Tak myślałem, ale wolałem się upewnić :slight_smile: A na jakiej zasadzie się rozliczałaś z US? PIT? Możesz rozszerzyć to? A wiesz coś może np. na temat reklamowania się w internecie? (paski reklamowe na stronach www itp). Dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Pod koniec roku firmy dla których robiłam strony przesyłają mi PITy i na ich podstawie rozliczam się z US. W internecie się nie reklamuję. Nie robię tego na dużą skalę, więc jak do tej pory to raczej były zlecenia “z polecenia”.

Czy ktoś jeszcze może mi coś podpowiedzieć? :slight_smile:

Możesz spokojnie w ten sposób działać. Umowa o dzieło, która jest opodatkowana - 19%. Jako, że jesteś twórcą możesz 50% wrzucić w koszty, np. umowę masz na stronę na 1000zł, koszt uzyskania przychodu masz 50% zostaje 500zł, z których musisz zapłacić 19% podatku. Czyli z 1000zł - 95zł na podatek. Nie ma ograniczenia maksymalnego przychodu w miesiącu z tego typu umów.

Dziękuje bardzo za pomoc :slight_smile: Czyli zrobię sobie dobrą reklamę i do dzieła :slight_smile:

(temat znaleziony w google)

Mam kilka pytań w tym temacie

  1. czy mogę się reklamować jako “nazwa imię i nazwisko”

  2. czy moja strona może mieć adres np. nazwa.pl

  3. czy mogę mieć email np. biuro@nazwa.pl

p.s.

Wszędzie nazwa to ta sama nazwa (jeszcze nie wybrałem sobie jaka), nie jestem firmą więc się pytam.