Tworzenie strony na podstawie szablonu

Witam.

Mam pytanie, może dla niektórych dość głupie…

Mam szablon strony zrobiony w PSD, pocięty i wstępnie zakodowany do HTML/CSS.

Jak poprawnie na jego podstawie zrobić działającą stronkę z kilkoma podstronami różniącymi się wyłącznie treścią.

Do tej pory opierałem się na PHP a dokładnie na include. Wadą tego rozwiązania jest to że zmiana podstrony (kliknięcie w link) powoduje przeładowanie całej grafiki. Wiem że jest AJAX ale to narazie nie dla mnie. Czy w ogóle strony tworzone w ten sposób są do przyjęcia czy istnieje jakiś inny bardziej ludzki sposób na tworzenie takiej strony? Do tej pory nie korzystałem z żadnego CMSa ale się zastanawiam czy nie wykorzystać do tego jakiegoś zwykłego prostego, może coś polecicie bez bazy i żeby dowolny szablon, nawet bardzo wypasiony graficznie do niego podpiąć. W tej chwili zawartość każdej podstrony przechowywana jest w oddzielnym pliku, może da się trzymać wszystko w jednym aby łatwiej było edytować, tylko jak wtedy strona ma wiedzieć co ma zaczytać, zmienne? Z PHP to znam wyłącznie podstawy. Proszę jedynie o kilka cennych rad i odpowiedzi. Słowa krytyki przyjmę jeśli faktycznie będą coś znaczyły.

Dodam że nie znalazłem nigdzie jakiegoś tutoriala przedstawiającego prawidłową bydowę strony i jej funkcjonowanie od strony zaplecza.

pozdrawiam

<?php

//najprościej


if($_GET['strona'] == 'podstrona'){

echo 'Treść strony.';

}


//Podstrona o nazwie ''podstrona'' jest przechowywana pod adresem ?strona=podstrona

?>

Lub WordPress (bardzo łatwo tworzy się szablony)