Tworzenie własnej płyty instalacyjnej - Windows 8.1/10

Witam,

chciałbym stworzyć własną płytę instalacyjną systemu Windows 8.1 lub 10.

Dokładniej chodzi mi oto aby automatycznie zainstalowany się sterowniki które podam, zainstalowały się programy,usunely aplikacje Metro, oraz skonfigurowały inne ustawienia podczas instalacji.

Miło by było gdyby instalacja sprowadzała się tylko do wybrania partycji.

Dodam, że zależy mi na zachowaniu licencji systemu, ponieważ robię to dla tylko własnego użytku.

Do tej pory system się automatycznie aktwował i pobierał klucz z Uefi. (Chciałbym aby tak zostało )

Jeśli znacie jakieś programy, lub sposoby na zrobienie tego to piszcie.

Pozdrawiam 12chrapek12

Niestety nie wiem jak to teraz wygląda w praktyce ale… Były projekty nlite (windows xp), vlite (vista), 7 lite (windows 7), które tworzyły rozszerzony format naszego windowsa w postaci ISO.  Zabawa polegała na tym, że program kopiował pliki z płyty windows (xp, vista, 7) na dysk i pozwalał go modyfikować np:

  • dodać service pack,

  • usunąć funkcje systemu,

  • dodać sterowniki,

  • dodać aktualizacje (np. na dzień 25 sierpnia 2016 r.),

  • przypisać klucz systemu windows (sticker, key) do obraz.

Dzięki temu system był zaktualizowany w miarę naszych potrzeb. Niestety nie wiem czy projekt nadal jest aktualny, ponieważ nie śledzę go od windows 7.

Mam nadzieję, że chodziło właśnie o to.

 

 

PS.

  1. Chyba coś jest ale musisz sprawdzić: WinReducer (podobny projekt do nlite).

  2. Polecam także program: WSUS Offline - jest to program, który pobiera ze strony MS na nasz komputer aktualizacje do danego Windowsa. Można mieć Windows 8/8.1 i pobrać update do Windows 10 (32 lub 64-bit) i oczywiście odwrotnie. Program pobiera nawet update do MS Office.

 

Powodzenia.

NTLite

http://www.dobreprogramy.pl/WinReducer-EX81,Program,Windows,56876.html

Potwierdzam można NTLite stworzyć obraz z sterownikami, updatem, zautomatyzaować instalację, usunąć funkcje i programy z płyty. Niestety tylko programów dodawać się nie da w ISO. WinReducer dla Windows 7 sprawdzałem ale jest bardzo okrojony. NTLite pozwala dodać pliki update pobrane przez WSUS (ale nie przerobione do iso tylko te poprane w postaci .exe)

Wystarczy dodać script, więcej tu

Zainteresuj się Microsoft Deployment Toolkit.
Nie wiem jak jest teraz, ale jeszcze jakiś czas temu było tak, że nie każdą aplikację było prosto wrzucić w instalator Windows, gdyż producent nie udostępniał trybu cichej instalacji. Podobnie ze sterownikami - z tego co pamiętam wymagane były pliki INF.
Z przygotowaniem własnej instalacji będziesz miał trochę więcej zabawy.
Alternatywną możliwością jaką możesz zastosować to zainstalowanie systemu, wszystkich sterowników i programów, które Cię interesują, a następnie wykonanie obrazu systemu / dysku (używając np. Clonezilla), który będziesz mógł zarchiwizować i przywrócić w razie potrzeby.

Witam,

dziękuję za pomoc pobawię się NTLite.

Temat do zamknięcia.

Pozdrawiam 12chrapek12