Tworzenie www ,a przeglądarki ? Jak sprawdzać poprawność?


(Danpasall) #1

Pytanie jak w temacie jak sprawdzać poprawność strony dla różnych przeglądarek ? Czy rozwiązaniem jest pościąganie wszystkich przeglądarek i sprawdzanie na bieżąco ???


(system) #2

Tak jak mówisz, pościągać i na własne oczy sprawdzić, albo jak się ktoś nauczy to będzie wiedział która przeglądarka czegoś nie obsługuje.

Była też strona - generator - który pokazywał daną stronę w różnych przeglądarkach, tylko adresu nie pamiętam :wink:


(Alekss) #3

Istnieją walidatory (temat wałkowany wielokrotnie na Forum) - np. http://validator.w3.org/

Albo użyj edytora ze sprawdzaniem poprawności składni np. kED.

Jakby webmasterstwo polegało na testowaniu na wszystkich przeglądarkach ...

CHŁOPIE !

Gites Majonez ... :lol:


(Airborn) #4

walidator nie wiele ma wspólnego z jednakowym wyświetlaniem strony w różnych przeglądarkach


(Danpasall) #5

Heh no to śmiesznie bo otrzymałem 3 RÓŻNE ODPOWIEDZI ;]


(Airborn) #6

danpas19 , dwie;) moja odpowiedź tylko wyrażała krytykę wobec pomysłu alekss. zasadniczo w kwestii tematu z pierwszego postu całkowicie popieram Cygana :wink:


(floyd) #7

Co mają do tego walidatory? Walidator może pokazywać, że nie ma błędów formalnych czyli strona jest zgodna ze standardem W3C, a strona może się źle wyświetlać w różnych przeglądarkach i na odwrót: walidator może pokazywać błędy ale strona wyświetla się dobrze w różnych przeglądarkach(najczęściej tak bywa!). Jedynym rozwiązaniem jest przetestowanie w różnych przeglądarkach w szczególności gdy posługujemy się stylami.


(system) #8

No właśnie po części polega na tym. Webmaster powinien dopasować stronę do różnych przeglądarek i różnych rozdzielczości, a nie wstawi sobie podpis:

"Stronę należy oglądać w Internet Explorer na rozdzielczości 800x600", bo to nie o to chodzi. Strona powinna być dla wszystkich :wink:

Z biegiem czasu, webmaster wyćwiczy się dobrych manier podczas tworzenia stron i jak już powiedziałem, nauczy się, która przeglądarka robi tak, a która siak. Nie będzie musiał co chwila patrzeć w inną przeglądarkę.

Koniec :stuck_out_tongue:


(Alekss) #9

I tu Was, Drodzy Szanowni Przedemnąpostujący, stary siwy smok zaskoczy.

Zarabiam na życie m.in. jako webmaster, ale w życiu ... w życiu ... nie wpadłbym na to, żeby instalować wszelkie przeglądarki i testować kod. (kto z Was wie, jak w starych wersjach Safari wygląda atrybut "opacity" charakterystyczny dla IE, zmieniony na "MozOpacity" w Mozilli ? - to można znaleźć w sieci) - nie trzeba instalować dziesiątek (tak, bo np. IE6 różni się od IE7) programów.

RZETELNE pisanie stron, to pomysł:

  1. jak najprostszy pod względem kodu

  2. jak najatrakcyjniejszy wizualnie

  3. jak najprostszy (struktura folderów itp.) do późniejszego zarządzania.

ALE (bo zawsze jest jakieś ale) ... najpierw - poprawność i wszechstronność kodu (po to są walidatory), potem schludność kodu (żeby po dwóch miesiącach wiedzieć, co się napisało), po trzecie odradzam na początek edytory typu WYSIWYG - twardo zalecam własnoręczne napisanie każdego znacznika HTML, PHP, js, css i co tam jeszcze, na początku nauki ... .

P.S.

Dla testowania działania stron, doradzam lokalną instalację serwera Apache z PHP - pomaga na ból głowy jak aspiryna.


(adpawl) #10

No to gratuluję ...i współczuję klientom.

Gdybm nie miał żadnego kontaktu z webmasterką, to może bym i uwierzył że tak się da bez jakiegokolwiek sprawdzenia i będzie zawsze ok.

Niestety życie wygląda trochę inaczej...

Dlatego też sam mam FF, Operę, IE7 i IE6 na kompie (większość dostępna jest w sieci również w wersji portable)


(Alekss) #11

(nintyfan) #12

Często błędy przeglądarek są dobrze udokumentowane. By poprawić wyświetlanie się strony w danej przeglądarce, niekiedy wystarczy zastosować jakiś opisany chwyt.

Wszytko to po prostu umiejętność szukania i myślenia.

Jedno ale: Czegoś takiego można się wyuczyć, ale lepiej testować swoją stronę. Zresztą wystarczy, by na rynku pojawiła się nowa wersja jakiejś przeglądarki i wszystko bierze w łeb.