Tylko 512 MB RAM, komputer wolno działa, używam tylko do internetu

Witam. W komputerze z XP, mam tylko 512 MB RAMu i słaby procesor, bo komputer sam jest stary. Używam go tylko do internetu, działa tylko Firefox. 

 

Nie mam zainstalowanych żadnych innych programów takich jak antywirus i firewall, działają tylko te, które są potrzebne do prawidlowej pracy Firefoksa.

 

Jednak mimo to, komputer jest cały czas bardzo obciążony, pamięć praktycznie 90% użycia przez cały czas używania Firefoksa (oglądanie YT). Co zrobić by komputer szybciej działał?

Dołożyć RAMu. Strony internetowe są coraz bardziej rozbudowane i te 512 MB to bardzo mało jak na dzień dzisiejszy.

Tym bardziej może ciężko działać podczas oglądania YouTube jak wspominasz - Flash również jest dość wymagający, 512MB RAM to jego minimum a na netbookach Adobe zaleca 1GB RAM :slight_smile: Podobnie sam Firefox swoje potrafi zająć w pamięci.

 

Praktyka pokazuje, że wraz z końcem wsparcia XP zakończy się pewien etap dla słabszych sprzętów. Na 512MB RAM można uruchomić wiele systemów operacyjnych, lecz to za mała ilość pamięci dla dzisiejszych programów, od przeglądarki internetowej po pakiety biurowe, same strony WWW też potrafią być ciężkie. Możesz szukać jak najlżejszych programów, lecz bez dołożenia pamięci - niewiele możesz zdziałać, szczególnie w przypadku Windows. Możesz w celu polepszenia nieco sprawy konserwować system (tj. defragmentacja, czyszczenie rejestru itd), ale rewelacji nie zdziałasz.

ewentualnie możesz wymienić procesor w komputerze na jakiś lepszy co zawsze trochę przyspieszy komputer

ale taniej chyba wyjdzie dołożyć ramu niż  wymieniać procesor i lepsze to będzie :smiley:

OK, w takim razie kupię 2gb.

Plati - napisz jeszcze jaki masz procesor (model, podstawka itp)

Na razie, to zrób dwie rzeczy

  • ustaw pamięć stronicowania minimalny rozmiar 1500MB i dokładnie maksymalny rozmiar 1500MB, kliknij ustaw, OK, zastosuj i restart.

  • To samo, co Firefox i działają te same dodatki co w firefoxie - ma CometBird. Nawet nie trzeba instalować innych flash playerow. Dwa razy mniej potrzebuje RAMu.

http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.cometbird.com/&prev=/search%3Fq%3Dcometbird%26safe%3Doff 

Podczas instalacji, na początkowym panelu kreatora, odznacz instalowanie usługi utrzymania. Po zainstalowaniu, w opcjach zaawansowane, zakładka sieć - zaznacz używaj ręcznego zarządzania pamięcią podręczną i zmniejsz na najwyżej 14MB. Więcej nie potrzeba, gdy w opcjach prywatność ustawisz dokładnie tak:

http://prntscr.com/2itugl

To jest najbardziej oszczędne ustawienie i dysk nie będzie się zapełniał plikami tymczasowymi przeglądarki.

http://prntscr.com/2itxgu - tak to wygląda w procesach.

Sądze że zainstalowanie Lubuntu lub innej lekkiej dystrybucji Linux dużo pomoże, na pochybel Windowsowi  :-D  Powiększ tylko pamięć do 1 Gb.

 

http://lubuntu.net

Dobra, kupiłem już pamięć :) 

 

Temat można zamknąć