Tymczasowe rozłączanie internetu

Witam,
od dawna mam dziwny i bardzo denerwujący problem z internetem. Korzystam z Netii, dokupiony router Asus. Dodatkowo w sąsiednim domu mieszka mój brat, który łączy się bezprzewodowo z naszym routerem i ciągnie od nas internet. Problem polega na tym, że przez większość czasu internet działa wzorowo, ale raz-dwa razy dziennie są takie chwile, kiedy nagle przestaje działać. To znaczy ikonka połączenia nadal świeci się prawidłowo, na routerze też wszystkie lampki świecą, ale internet - nie działa. Zwykle widzę to po tym, że ikona programu Gadu Gadu robi się czerwona, czyli informuje o braku dostępu do internetu, oczywiście żadne strony się wtedy nie otwierają. Dzieje się to na wszystkich urządzeniach - dwa komputery i telefon - więc to nie jest wina komputera. Takie rozłączenie trwa około pół minuty, po tym czasie na chwilę zaczyna działać, po czym po kolejnej pół minuty znów przestaje. Czasami zamiast pół minuty taka sesja trwa to około dwóch minut, różnie z tym jest. Trwa to zwykle około 15 minut, takie naprzemienne działa-nie działa-działa-nie działa, po tym czasie już zaczyna działać normalnie. Dzieje się to o różnych porach dnia, zwykle wieczorami, ale często też rano (na przykład przed chwilą się to znowu działo). Czasami trwa to 5 minut, czasami pół godziny. Czasami dwa dni wszystko działa dobrze, a czasami jednego dnia potrafi się to stać kilka razy. Dzwoniłem na infolinię, kazali zrobić reset do ustawień fabrycznych. Nic to nie dało, a do tego u mojego brata całkiem przestało działać, bo nie potrafiliśmy tego tak ustawić, żeby u niego działało, więc skończyło się na wezwaniu informatyka, żeby mu to odpowiednio poustawiał. Tak więc prosiłbym o jakieś rady, tylko pamiętajcie o tym, że mój brat łączy się bezprzewodowo i żeby tego nie rozregulować, bo wolałbym uniknąć sytuacji takiej jak wcześniej, że u mnie działa, a u niego nie. Mogę wysłać jakieś screeny, logi, tylko napiszcie, jakie. Problem mam od początku używania Netii, czyli od paru lat, ale piszę o tym dopiero teraz, bo dało się z tym żyć, ale niedługo będę nagrywał z internetu transmisje online i wolałbym mieć pewność, że w połowie nagle mi się to nie rozłączy.
Najgorsze, że jest to totalnie losowe. Nie zależy to od tego, co aktualnie robię. Może się to stać dosłownie w każdej chwili. Czas trwania takiej ,awarii" też jest zupełnie losowy i nieprzewidywalny. O co może chodzić?

Ponawiam.

Hej,

Napisz dokładnie co to za internet DSL czy światłowód. używasz oprócz asusa również netiaspota ??
Jak to masz podłączone ?? Czy patrzyłeś czy w momencie awarii możesz zrobić ping na jakikolwiek adres np dns google 8.8.8.8.

Wygląda to jakby linia dsl traciła synchronizację. Zgłaszałeś do Netii ??

To po prostu router, podłączony do sieci telefonicznej, który łączy się bezprzewodowo przez WiFi z komputerem. Nie znam się, ale światłowód to to nie jest. Netiaspota nie mam, tylko Asus. Zgłaszałem do Netii i poradzili mi zmienić serwer DNS - był jako automatyczny, a kazali zmienić w ustawieniach Asusa w taki sposób:
http://i65.tinypic.com/1zz6dex.png
Zmieniłem to we właściwościach karty sieciowej, bo w Asusie nie da się tego zmienić - ustawienia są zacienione i nie mogę ich edytować:
http://i68.tinypic.com/33w8ktv.png
Netia niestety nie potrafiła stwierdzić, dlaczego tego się nie da zmienić.
Wszedłem też tutaj i wpisałem adres serwera preferowanego:
http://i68.tinypic.com/24gq3go.png
I trzeba przyznać, że to bardzo pomogło. Wcześniej rozłączenia zdarzały się codziennie, albo i kilka razy dziennie, a teraz raz na parę dni i to na krótko. Ale jednak nadal czasem się zdarzają. Jeśli można coś jeszcze zrobić, to proszę o wskazówki.

W system log poszukaj czy pokazuje Asus parametry lini czyli SNR w decybelach jak tak daj zrzut :slight_smile:

Nie widzę nic takiego, ale wklejam wszystko, co tam było, z ostatnich dwóch dni:
http://wklej.to/YenQS
Akurat dzisiaj miałem parę rozłączeń po południu, więc może coś z tego wyczytasz.

Masz sporo w logu Shuting down signal tylko czy to chodiz o internet to nie wiem. Najwięcej rano masz tego. Te routery Asusa to nie powinny być sprzedane bo ostatnie aktualizacje firmwareu mają 2003 rok :stuck_out_tongue:

Chyba chodzi o to. Spójrz na końcówkę, dzisiaj kilka razy się rozłączyło i to się mniej więcej pokrywa z godzinami w tym logu. Mniej więcej, bo rozłączyło ze 2 razy na 5 minut. Wczoraj nie wiem, bo mało siedziałem przy komputerze - laptop był w stanie uśpienia, więc pewnie dlatego log się zachował. Masz pomysł, co na to poradzić? Czy jedynie nowy router?
PS. Skąd wziąłeś ten 2003 rok? Według strony z moimi ustawieniami mam firmware 1.0.1.6, a patrząc w Googlach, jest on z 2012 roku. Na stronie Asusa znalazłem wersję 1.0.5.2 z 2015 roku. Chętnie bym ją zainstalował, tylko boję się, czy ustawienia się wtedy nie zresetują? Tak jak pisałem, w sąsiednim domu dodatkowo z tego routera łączy się mój brat swoim routerem i z ustawianiem tego zawsze są problemy (na tyle duże, że kilka razy po resetowaniu ustawień trzeba było wzywać informatyka, żeby to ustawił, bo sami nie umieliśmy). Czy mogę to zainstalować bez obaw, że ustawienia przepadną?

Hej,

Ja bym proponował przetestowanie na innym sprzęcie ewidentnie twój router traci synchro z DSL i potrzebuje czasu na nowe połączenie jeżeli na innym sprzęcie będzie to samo to kwestia linii Netii - nie masz może ich netia spota zobacz na dedykowanym przez providera sprzęcie…

No cóż, na razie nie mam żadnego innego sprzętu i musiałbym go kupić. Możesz jeszcze odpowiedzieć na moje poprzednie pytanie?

Może to by pomogło?

Hej,

Teoretycznie wgranie nowego firmware nie powinno wykasować aktualnych ustawień.

Ok, spróbuję wieczorem. A pewnie nie masz pomysłu, dlaczego nie da się wpisać ustawień serwera DNS w ustawieniach routera, tak jak pisałem w pierwszym poście?

Hej,

Pewnie ustawiając ustawienia IP automatycznie system blokuję to jak byś dał manualne to wtedy jest możliwość ale myślę że to nie kwestia dns.

Krótko i teściwie. Kupiłes pozostałośc magazynową, stary router Asusa, z starym Firmwarem, który był klapa według samego Asusa dlatego przeszli na AsusWRT odmiana DD-WRT, ale na tych starych routerach nie działą bo słaby sprzet. Kiedy kupiłeś go i czy przez internet czy gdzieś namiejscu??

Claun - kupiłem go już parę lat temu, nie pamiętam w jaki sposób.
Wgrałem tą aktualizację i zobaczymy. Na razie mam wrażenie, że internet działa szybciej i na razie nie rozłącza. Dodatkowo, wreszcie odblokowała się ta zacieniona opcja do zmiany DNS w ustawieniach, więc zmieniłem te serwery. Zobaczymy, co dalej. W każdym razie dzięki za pomoc, bo domyślam się, że oprócz zmiany routera nic więcej nie wymyślimy.

Jak aktualizacja pomogła i będzie działac to po co gop zmieniać :wink: Nowy sprzet inny firmware w nim wcale nie musi znaczyć lepiej i tez mogłaby pomóć aktualizacja. Pewnie wgrano nowe sterowniki dla modemu ADSL w firmwarze i działać powinno lepiej :wink: