Typ danych

Witam

Mam mały dylemat związany z wyborem typu danych dla kolumny w SQL Server 2005. Dokładnie chodzi mi o wybór typu danych dla kolumny, w której będzie przechowywany kod województwa. Dla niewtajemniczonych w Polsce województwa mają przydzielone numery (od 2 do 32 - wartość w nawiasie http://www.stat.gov.pl/broker/access/de … nTree.jspa). Kod ten jest używany do ‘wyliczenia’ identfikatora dla np działek ewidencyjnych w ewidenciach gruntów prowadzonych przez starostwa. Nie wiem, czy nadać tej kolumnie typ int czy char (lub jakiś tekstowy). Sęk w tym, że w identyfikatore zawsze muszą składać się z dwóch cyfr - jeżeli kod mniejszy od 10 to przed cyfrą dodaje się 0. Jeżeli nadam typ int to przy każdym wykorzystaniu kodu będę zmuszony dodatkowo go modyfikować, ale przynajmniej będzie możliwa łątwa weryfikacja, czy ktoś nie wprowadzi wartość inną niż cyfra. Jeżeli nadam typ znakowy, niebędę musiał modyfikować za każdym razem kodu, ale zmuszony będę weryfikować, czy ktoś nie wprowadził błędnej wartości - liter, itp.

Z góry będę wdzięczny za podpowiedź.

Witam,

Sam pracuje na bazach danych i według mnie o wiele łatwiej można zautomatyzować operacje modyfikacji danych (selekcja danych i dodanie zera) niż wyszukiwanie pomyłek i błędnych wpisów. Uwazam ze lepiej nadać tym polom typ integer niż char.