Typy kabla sieciowego i jego oznaczenia


(Sitemaster) #1

Ktoś mi wyjaśni czym się różni kabel FTP od UTP?

co oznacza w opisie kabla DRUT, LINKA - to samo jest przy wtykach rj45

co oznacza w opisia kat.5e, kat.5e-pe, kat.6, kat.7

i co znaczy 24 AVG, 26 AVG ?

jaki jest dobry kabel utp, jakie powinien mieć oznaczenia?


(Tygrys 9) #2

1) UTP Unshielded Twisted Pair i FTP Folied Twisted Pair

Pierwsza to standardowa/podstawowa skrętka bez żadnej ochrony (najpopularniejsza). Druga to skrętka owinięta w folię dzięki czemu jest bardziej odporna na różne zakłócenia elektromagnetyczne znajdujące się w pobliżu przewodów. W takich miejscach gdzie jest dużo różnych źródeł zakłóceń powinno się stosować FTP.

2) drut i linka to przewody o trochę innych właściwościach, w skrócie bez podawania danych technicznych linka jest bardziej giętka dzięki czemu nie łamie się tak łatwo (np. przy zginaniu) i najczęściej wykorzystywana do połączeń między gniazdkiem sieciowym a urządzeniem, drut jest sztywniejszy i bardziej łamliwy stosowany np. na dalsze odległości montowany w ścianach bądź korytkach

3) W tej chwili nie mam pod ręką informacji o tych wszystkich standardach. Aktualnie obowiązujący i najbardziej popularny jest 5e, kolejne są to wyższe standardy. 5e pozwala na prace w sieci Gigaethernet.

4) parametr AWG to średnica i podobnie najpopularniejszy jest 24AWG dla UTP.

Nie musisz znać oznaczeń na kablu wystarczy, że zakupisz jakiś markowy kabel i będziesz miał pewnośc, że spełnia wszystkie normy i jest dobry, polecam MOLEX-a UTP. Chyba, że miejsce przeznaczenia wymaga czegoś więcej, np. zakłócenia.