Typy kineskopów w monitorach CRT

Witam

Ostatnimi czasy zastanawiałem się nad rodzajami kineskopów w monitorach CRT. Po pewnym incydencie, gdzie sprzedający ogłaszał “idealnie płaski monitor” a po przysłaniu był to zwykły zaokrąglony koneskop za płaskim wyświetlaczem, zaczynam zastanawiać się, w jaki sposób odróżnić rzeczywiście płaski monitor od jego podróbek…

Generalnie w sieci znalazłem:

Trinitron - produkowany przez Sony

Flatron - LG

DynaFlat - autorstwa samsunga…

Czy są te kineskopy na prawdę płaskie? To znaczy, czy kineskop w/w typów jest płaski na całej swojej powierzchni, czy też zaokrąglony…

moj flatron f700b jest calkowicie plaski na całej powierzchni kineskopu

chyba ze slepne :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Z tego co sie oriętuje jedyny płaski kineskop (bez szyby spłaszczającej) mają produkty LG Flatron.

W takim razie czy idealnie płaski kineskop wpływa jakoś na wyświetlany obraz? Czy DynaFlat albo Trinitron, pomimo zakrzywienia swojego - będą ładnie świeciły i nie męczyły oczu?

Zakrzywienie kineskopów jak i szyba spłaszczająca ne wpływa na jakość obrazu gdyż w nowoczesnych monitorach to zakrzywienie znajduje się poza widocznym obszarem kineskopu, zakrzywienie to jest zamaskowane obudową, zaletą monitorów z szybą spłaszczającą jest to że można je myć praktycznie każdym dostepnym środkiem zawierającym substancje odtłuszczające gdyż powłoka antystatyczna , antyrefleksyjna i jakieś tam inne jeszcze powłoki nałożona jest na szybe od wewnetrznej strony , w przeciwieństwie do kineskopu całkiem płaskiego jaki mają LG Flatron , powłoka ta znajduje sie na zewnątrz kineskopu , co wyklucza stosowanie mocnych środków czyszczących np cillit bang. Niektóre starsze modele monitorów te powłoki również miały na zewnątrz szyby spłaszczającej np. Belina

Nie chcę inwestować na razie w LCD, gdyż póki co nie potrafię znaleźć rozsądnej odpowiedzi, popartej faktami, jak światło spolaryzowane emitowane przez LCD wpływa na oczy… A w ciemno sądzę, że te tańsze modele LCD na pewno nie są dobre jakościowo…

Badanie w toku 8)

Póki co, rozmawiałem z ojcem i ma możliwość wzięcia na firmę takiego monitorka:

:arrow: http://www.cyfrowymarket.pl/192,ShowProduct.aspx

Przy 1280x1024 ma odświeżanie 85Hz , więc przy rozdzielczości 1024x768 powinien mieć 100Hz

Do tego kineskop DynaFlat…

Czy jest to opłacalny zakup? Skoro piszesz, że zakrzywienie kineskopu nie wpływa na jakość obrazu, to powinno być ok…