Uaktualnienie BIOS

Może to nie jest palący temat, ale chciałabym się dowiedzieć, czy uaktualnienie BIOS to sprawa mocno skomplikowana i czy można przy tym coś “śpsiuć :-)” EVEREST podaje mi, że BIOS mojego systemu jest starszy niż dwa lata i wskazane byłoby go uaktualnić. Napiszcie proszę, czy to bardzo trudne i jak to zrobić… Jeśli to wyższa szkoła jazdy i miałabym sobie nie poradzić to poproszę kogoś bardziej świadomego w tym temacie :slight_smile: I czy BIOS może wpływać na wieszanie się komputera, które przydarzyło mi sie dziś 6 razy, brrrrr :frowning: Ps. Zasilacz jeszcze nie dotarł, niestety, chociaż powinien być najpóźniej wczoraj… Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Ciekawa stronka poczytaj Uaktualnianie BIOSu pozdro

można ;]

mozna nawet tak zepsuć że płytka będzie nadawć się do kosza :stuck_out_tongue:

olej to !

bios się uaktualnie gdy naprawdę jest to konieczne inaczej lepiej sie tym niebawić no chyba że się wie co się robi :stuck_out_tongue:

w większości przypadków niejest to trudne :stuck_out_tongue: a wręcz banalnie proste ale …

dobrze jest podczas tej operacji być odpiętym pod UPS na wszelki wypadek :stuck_out_tongue: bo gdyby zabrakło prądu na sekunde to zaczyna się zabawa nie żadko kosztowna :stuck_out_tongue:

hm … podaj lepiej jaki masz config :stuck_out_tongue:

Podaj z Everesta jaką masz płytę.

Komunikatem nie ma się co przejmować, może się zdarzyć, że do Twojej mobo nie ma nowszych BIOS-ów.

:mrgreen:

Złączono Posta : 11.05.2007 (Pią) 7:58

Zawieszanie peceta może wynikać z rozkładu windy lub uszkodzeniu sprzętu - najczęściej zasilania (mobo, zasiłka - mają już parę lat). :mrgreen:

Dzięki chłopaki :slight_smile:

Podaje z EVERESTA jaka jest płyta, a jeśli chodzi o konf to co mam podać…? :slight_smile: Co do zasiłki to już wcześniej koledzy mi pisali, że to może wina zasilacza Codegen (ma z 6-7 lat :oops: )…doradzili jaki zamówić, zamówiłam, ale jeszcze nie doszedł…

Pole	Wartość

Właściwości płyty głównej	

ID płyty głównej	63-0901-000002-00101111-092404-KT880$A0008705_BIOS DATE: 09/24/04 16:10:38 VER: 08.00.09

Nazwa płyty głównej	Asus A7V880


Właściwości magistrali FSB	

Typ magistrali	DEC Alpha EV6

Szerokość magistrali	64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania	100 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania	200 MHz

Przepustowość	1600 MB/sek


Właściwości magistrali pamięci	

Typ magistrali	DDR SDRAM

Szerokość magistrali	64-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania	133 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania	267 MHz

Przepustowość	2133 MB/sek


Właściwości magistrali mikroukładu płyty głównej	

Typ magistrali	VIA V-Link

Szerokość magistrali	8-bitowy(a)

Rzeczywista częstotliwość taktowania	67 MHz (ODR)

Efektywna częstotliwość taktowania	533 MHz

Przepustowość	533 MB/sek


Informacje fizyczne płyty głównej	

Liczba gniazd procesora	1 Socket 462

Liczba gniazd rozszerzeń	5 PCI, 1 AGP, 1 WiFi

Liczba gniazd pamięci	4 DDR DIMM

Urządzenia zintegrowane z płytą główną	Audio, Gigabit LAN

Współczynnik postaci	ATX

Rozmiar płyty głównej	240 mm x 300 mm

Mikroukład płyty głównej	KT880

Dodatkowe własności	CPU Overheating Protection, JumperFree, Q-Fan, Stepless Freq Selection


Producent płyty głównej	

Nazwa firmy	ASUSTeK Computer Inc.

Informacje o produkcie	http://www.asus.com/products1.aspx?l1=3

Uaktualnienie BIOS'u	http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=en-us

właściwie nie można już od jakiegoś czasu awdflash (najpopularniejsze oprogramowanie służące do update’u BIOS) skutecznie uniemożliwia dokonanie tego prostego procesu biosem który nie jest przeznaczony do płyty głównej, której BIOS chcemy flashować (mismatch error). jeśli zaś np. zgaśnie zasilanie podczas flash’a to istnieją procedury awaryjne :wink: (nie wiem czy działają - dostępne na google) lub można za pośrednictwem programatora eprom, wgrać odpowiedni BIOS - koszt 30-50zł

lub gdy używany BIOS ma wady (programistyczne) - a takie się zdarzały, lub gdy nowszy BIOS dodaje nowe funkcjonalności jak obsługa większych dysków (starsze płyty) lub nowszych procesorów.