Uaktualnienie Visty SP1 do WIndows 7

Mam laptopa z Windows Vista Home Basic SP1. Trochę mnie już denerwuje mój aktualny system operacyjny (Nowe wersje programów np. Visual Studio mają wymagania min win 7) i tak zastanawiałem się nad Windowsem 7. Kupno nowego laptopa nie wchodzi w gre (chociaż by się przydał :-() więc pomyślałem o uaktualnieniu Visty, i tutaj moje pytanie:

Czy można uaktualnić Windowsa Viste do Windowsa 7?

Jeśli tak:

  1. Było by to za darmo? lub jaka była by cena?

  2. Czy było by to bez utraty danych które są na laptopie?

Zajrzyj jeszcze na stronę firmową Twojego laptopa i sprawdź czy firma publikuje sterowniki do Windowsa 7? To też ważne! Po co Ci system, do którego nie będzie sterowników?

Oficjalnie już MS zakończył sprzedaż systemu Windows 7 więc chyba brak takowej możliwości.

Za darmo to raczej MS Windows 7 nieudostepniał i raczej tego nie zrobi.

 

  1. możesz dokonać tzw. upgrade, wtedy zachowasz pliki ale wygodniej format i czysta instalacja 

  2. na pewno nie- licz się z wydaniem ok 400-500PLN.  system jeszcze jest w sklepach. 

 

Wszystkie sterowniki z pod Visty działają na Windows 7 tak przecież było zaraz po premierze tego systemu. Zresztą nie ma zbyt wielkiej różnicy w bazie systemu.

Mam laptopa HP a dokładniej model HP Compaq 6730s. Nie znam się na sterownikach. Jeśli dobrze sprawdziłem na stronie hp to do tego modelu są chyba sterowniki od XP Professional do Win 7. Czy to znaczy że na moim laptopie mogę mieć tylko te systemy operacyjne do których są sterowniki na tej stronie? czyli np. jeśli miałbym teraz Win 7 to nie mógłbym uaktualnić np. do Win 10 (po premierze) bo nie było by sterowników?

 

PS. Prosiłbym też o sprawdzenie czy rzeczywiście do tego modelu są tylko sterowniki pod ten system.

Większość sterowników jest kompatybilna z nowszym systemem więc powinno dać się zainstalować system i sterowniki. Poza tym możesz zawsze poszukać nowszych sterów po identyfikatorach sprzętowych. Oczywiście są przypadki gdzie nie znajdziesz działających sterowników pod nowszy system.

Sytuacja jest taka że mój znajomy ma chyba Win 7 na płytce i może się dogadamy. Ale ma być możliwość darmowego uaktualnienia z Win 7 i 8 do Win 10 no i może bym uaktualnił do 10 żeby odwlec powtórzenie się tej sytuacji w której jestem teraz (czyli nowe wersje niektórych programów nie działają już pod moim aktualnym systemem) bo z Win 7 może się to powtórzyć już za niezbyt długi czas.

 

Czyli jest ryzyko bo sterowniki pod nowszym systemem mogą działać albo nie.  :? Spróbuję jeszcze poszukać sterowników po identyfikatorach. 

Zgadza się, a ściślej wyposażenie sprzętowe komputera może działać pod nowym systemem (Win10) albo nie. Właśnie z powodu braku sterowników. Twojego laptopa można spokojnie zaktualizować do Windows’a 7, ponieważ sterowniki są dostępne na stronie HP.

  1. Warto ryzykować i próbować Win 10 ze sterownikami do Win 7?

  2. W przypadku gdyby nie udało się ze sterownikami do Win 7 pod Win 10 można by z powrotem zainstalować Win 7 z płytki?

  1. Życie pokaże póki co build 10162 mogę powiedzieć stabilny ale czy szybszy od W8.1 czy tam W7 ciężko powiedzieć w moim odczuciu brak różnicy.

  2. Tak.

Jeszcze takie pytanie:

Po zainstalowaniu innego Windowsa można aktywować go kluczem do aktualnie używanego systemu?

Nie, klucz jest do danej wersji systemu i nie wpiszesz, ani nie aktywujesz nim innej wersji.

Ok, dzięki. Domyślałem się ale dla pewności zapytałem.