Ubezpieczona zapłata kartą płatniczą

Witam

Wczoraj oglądałem wiadomości na tvp 1 i padły tam słowa, iż zapłata za kupiony przedmiot wykonana poprzez KARTĘ PŁATNICZĄ jest ubezpieczona i w przypadku gdyby np. sprzedający na allegro nie wysłał mi przedmiotu to wystarczy zgłosić ten fakt w banku i to oni zajmują się całą procedurą.

Przyznam szczerze, że zostałem ostatnio oszukany na allegro ale na niewielką kwotę więc chodzenie po policji nie wchodzi w grę bo szkoda i czasu i nerwów :slight_smile:

Ale teraz mnie zastanawia ponieważ mam kartę VISA ELECTRON dołączaną do rachunku w mBanku. Wykonałem przelew z konta powiązanego z tą kartą. Czy mogę się ubiegać o zwrot pieniędzy w banku, gdy sprzedający nie wysłał mi przedmiotu?

Chyba, że źle rozumiem całą sytuację, więc proszę o dokładne wytłumaczenie :slight_smile:

http://banki.elfin.pl/print.php3?id_artykulu=57

Wykonałeś przelew z konta… a nie kartą… więc nie możesz domagać się zwrotu pieniędzy - przecież gdyby tak można było to wiesz ilu naciągaczy by się znalazło?

W pierwszym akapicie zdanie jakie mnie poraziło to:

Z własnych doświadczeń powiem tylko tyle - bzdura, wszystko zależy od wystawcy karty. Moje obie działają i bez problemów da się nimi robić zakupy.

To zależy, co to za oszustwo.

Jeśli nienależyte wywiązanie się z umowy (np. towar nie odpowiadał w pełni opisowi), to sprawa cywilna. Można skierować do sądu, ten wyznaczy zwrot pieniędzy i kosztów procesu.

Jeśli to typowe oszustwo, celowe działanie w celu wyłudzenia pieniędzy, to kwota nie ma absolutnie żadnego znaczenia, bo tu są inne paragrafy niż przy kradzieży (np. nie ma rozróżnienia pomiędzy niewielką kwotą i wykroczeniem a większą i przestępstwem). I bez pisma z policji Allegro nie będzie mogło podjąć żadnych działań wobec sprawcy (np. zablokować konto), an wypłacić odszkodowania.

o to śliczne dzięki za informację, pozdrawiam

Jeżeli płacisz kartą to w przypadku oszustwa masz możliwość uruchomienia procedury chargeback - kosztowna dla oszusta , bo na jego koszt. Opłaca się płacić w tym przypadku kartą a nie przelewem. Stosowne informacje : http://pl.wikipedia.org/wiki/Chargeback

Również o tej metodzie była wzmianka podczas gdy niektóre biura podróży upadły

Jedynym sposobem na odzyskanie całkowitej kwoty w przypadku upadku biura podróży to zapłacenie właśnie kartą.

W razie nie wywiązania sie z umowy biura podróży wystarczy zawiadomić o tym bank