Ubu 12.04 - zmiana domyślnego linuxowego OSa

Mam kilka OSów na kompie. Ubuntu 12.04, Minta i SUsła.

Jak włączam kompa to mam wybór tych 3 OSów i domyślny Ubuntu. Jak to zmienić i dać domyślny inny np. Susła lub Minta. Tak muszę klikać przy starcie, aby zmienić domyślny - a chcę przetestować wszystkie te systemy.

W konfiguracji GRUBa menu.lst (grub1) lub grub.cfg (grub 2) musisz zmienić wpis przy linijce default(domyślnie 0) na 1 lub 2.

Albo zainstalować programik grub-customizer z PPA:

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer 

sudo apt-get update

sudo apt-get install grub-customizer

to_już_koniec

Nie sugeruj się poradami kolegów, bo nie wiedzą co czynią  :smiley:

Pliku /boot/grub/grub.cfg nie należy edytować - zmiany szlag weźmie przy aktualizacji jądra. Nie polecam też stosować wodotrysków - dodatkowych cudownych programów, które potrafią unieruchomić system, na dowód (ten post i następne):

http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f= … 42#p944438 .

W przypadku Gruba w wersji 0.97 domyślny system ustawiasz w pliku:

/boot/grub/menu.lst

Cyfra 0 oznacza pierwszą pozycją - pierwszy system zapisany w tym pliku (pozycje w menu Grub liczy od zera). Po zapisaniu zmian w pliku i restarcie komputera Grub uruchomi pożądany system. W przypadku Gruba 1.99 domyślny system ustawiasz w pliku:

/etc/default/grub

Zero “0” to także numer pozycji - także są liczone od zera. Zamiast cyfry możesz użyć nazwy danego systemu operacyjnego, na przykład:

Po zapisaniu zmian w pliku wykonujesz jako root:

update-grub

…albo Open Suse ->Yast->Program rozruchowy,strzałeczkami góra/dół ustawiasz listę boot, na górze system,

który się uruchomi pierwszy. Pod warunkiem oczywiście, że Grub z Open Suse jest nadrzędny.

Ponieważ wypisałeś systemy, ale zataiłeś , z którego systemu Grub uruchamia komputer.

wielkie dzięki…skorzystałem z grub customizera i działa…pozdrowienia z susła…:slight_smile: