UbuDSL - nielegale?

Witam!

Chciałem zapytać znawców tematu od licencjonowania jak się sprawa z takim programem uławicony konfigurację połączenia internetowego ADSL (np. Neostrada) w Linuksie o nazwie UbuDSL.

Oficjalnie program jest wydawany na licencji LGPL ale ze względu na zamieszczone tam sterowniki i firmware mam pewne wątpliwości co do tego iż cały program może być LGPL (tym bardziej że nie znalazł się na żadnej oficjalnej dystrybucji polskiej wersji Ubuntu ).

Swoją drogą dziwi mnie także że tak ważny dla wielu użytkowników Linuksa w Polsce program nie znalazł swego miejsca na portalu dobreprogramy.pl. Czy to także z powodu niejasności prawnych?

P.S. Nie chcę krytykować autora projektu, ale przede wszystkim chciałbym mieć w opisanym przypadku jasność.

W karmelkowym koliberku jest ubudsl, poza tym program nie jest już chyba rozwijany, ale mogę się mylić. A co do legalności to wierzę autorowi, że wiedział co robi i prawa nie łamał.

Wiesz czym jest licencje LGPL i czym się różni od GPL? Podstawowa rzecz LGPL != GPL. LGPL to odłam licencji GPL, która różni się tym, że na GPL udostępniane jest oprogramowanie wyłącznie z kodem źródłowym, natomiast LGPL zezwala na dołączanie zamkniętego kodu, tj. bibliotek niezbędnych do działania programu czy wspomniany firmware do obsługi modemów. W tym wypadku można modyfikować wyłącznie udostępniany kod źródłowy a kod zamknięty może modyfikować tylko jego autor.

Firmware udostępniany jest też na innej licencji niż sam program UbuDSL, dlatego nie może być udostępniony na licencji GPL i tu z pomocą przychodzi właśnie LGPL, gdyż autor tej aplikacji udostępnił kod można z nim robić co się chce a z racji tego, że nie jest autorem firmware’u nie może go modyfikować ani upubliczniać kodu źródłowego ale licencja zezwala widocznie na redystrybucję samego firmware.

Pozdrawiam!

No i o owe firmware sprawa się rozchodzi, był już nawet podobny (dotyczący firmware dla modemów Thomsona) ale przemilczany wątek na tym forum:

http://forum.dobreprogramy.pl/ubudsl-firmware-nielegalne-t236695.html.

Jeśli chodzi o np. modem Sagem F@st 800/840 to na oficjalniej stronie Sagem’a widnieje następujący tekst:

Zależy jeszcze którego firmware używa UbuDSL, bo są jeszcze wersje otwarte sterowników, które można samemu zainstalować a UbuDSL robi to za użytkownika. Nie wiem jak jest z Thompsonem, bo nie miałem okazji korzystać ale niektórzy producenci udostępniają firmware dla Linuksa na płycie ze sterownikami do swoich modemów.

Do tego twórca mógł mieć zgodę na dystrybucję firmware a jeśli mimo wszystko udostępniał go niezgodnie z licencją to może to było przyczyną zawieszenia projektu.

A co do tej wątpliwości

To program może być wydany na LGPL, bo ta licencja zezwala, jak pisałem na dołączanie kodu zamkniętego do kodu otwartego a jeśli ktoś robi to niezgodnie z licencją kodu zamkniętego to już jest inna sprawa. Innym przykładem jest Android od Google, który zawiera również aplikacje z kodem zamkniętym a sam system jest dostępny wraz z kodem źródłowym na wolnej licencji i z tym kodem można robić co się chce. Pewien programista zmodyfikował Androida i dystrybuował go wraz z kodem zamkniętych aplikacji produkcji Google, który kazał mu usunąć wszelkie aplikacje z jego zmodyfikowanej wersji Androida, gdyż nie miał ich zgody na redystrybucję. Widocznie tak samo mogło być z firmware ale zależy, z której wersji korzystała aplikacja - closed czy open source.

Pozdrawiam!